Inovatīvu, funkcionālu pārtikas un lopbarības produktu izstrāde bezatlikuma tehnoloģijā

Projekts „Inovatīvu, funkcionālu pārtikas un lopbarības produktu izstrāde bezatlikuma tehnoloģijā” ” tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. –2020. gadam pasākuma “Sadarbība” 16.2. apakšpasākuma “Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei” ietvaros.

Projekta sadarbības partneri:

LPKS Baltijas ogu kompānija,

SIA Very Berry, SIA Foodtastic!,

SIA Farmācijas laboratorija “FITOSAN” ,

zemnieku saimniecība “Abullāči2”

un ārstniecisko augu audzētāja  Zeltīte Kaviere.

Projekts uzsākts 2017.gada nogalē - 2018.gada 20.decembrim

Projekta kopējās izmaksas ir 93 790 euro

Projektam ir četri galvenie mērķi:

 1. Izstrādāt 5 dažādus funkcionālos dzērienus, kas būtu ražoti no dabīgām, kvalitatīvām un Latvijā audzētām izejvielām, apvienojot augstākminētos projekta partnerus.

2.Izstrādāt veselīgu našķu komplektu, kas būtu piemērots lietošanai uzturā trīs gadījumos - 1) no rīta, lai iegūtu enerģiju, ko sniegs sastāvā esošie ogļhidrāti; 2) dienas laikā, lai iegūtu sāta sajūtu un spēku, ko nodrošinās sastāvā esošās olbaltumvielas; 3) vakarā, kad nav ieteicams uzņemt pārmērīgi lielu enerģijas daudzumu, piemērotākā uztura izvēle ir mazkaloriju produkti, kam atbilst trešā našķa sastāvs. Našķu sastāvā paredzēts pievienot tikai dabīgas izejvielas, kam ir pamatota vērtīga ietekme uz veselību.

3. Veicināt bezatlikuma tehnoloģiju ogu-augļu pārstrādē, izstrādājot jaunus dzīvnieku barību maisījumus ar paaugstinātu bioloģisko vērtību.

4. Veicināt veselības augu pieprasītāko un jaunu sugu un šķirņu audzēšanu. Atrast praktiski lietojamas energoefektīvas metodes veselības augu audzēšanai un sagatavošanai. Veicināt Latvijas savvaļas augu izmantošanu funkcionālo dzērienu un ēdienu ražošanā.

Projekta īstenošana un rezultāti:

1. Tika izstrādāti 5 dažādi funkcionālie dzērieni. Eksperimentāli ir saražoti dažādu augu uzlējumi.Tika izmantotas kā uzlējums ābolu, bumbieru sulas un ūdens un noteiktas garšas īpatnības. Iegādāti visi nepieciešamie ārstniecības augi. Izveidots dzērienu vizuālais izskats. Izstrādāts dizaina koncepts sadarbībā ar dizaineriem. Ir izvēlēts viens dizaina modelis.
2.Tika izstrādātis veselīgu našķu komplekts, kuru sastāvā tiek izmantotas tikai dabīgas izejvielas ar labvēlīgu ietekmi uz patērētāju veselību, ar trīs dažāda sastāva našķiem rītam, pusdienām un vakaram.
3. Izstrādājot receptes jauniem barības piedevām, tika vērtēts, kuri augi, barības piedevas un barības sastāvdaļas dotu labāko rezultātu un kādos apstākļos.
4. Veselības augu pieprasītāko un jaunu sugu un šķirņu audzēšanas pētījumā tika  salīdzinātas vairākas piparmētru, monardu, klinģerīšu, melisu, kaķumētru, raudeņu, timiāna šķirnes un to ražotāji. Tika pētītas to augšanas atšķirības, piemērotība pārstrādei. Tāpat sagatavojot drogas tika pētīts ražošanas energoefektivitāte.
5.Nelabvēlīgo laika apstākļu neizdevās realizēt visas ieceres krūmmeleņu šķirņu salīdzināšanai. Z/S “Abullāči 2” un Latvijā audzētajām krūmmelleņu šķirnēm nav būtiskas atšķirības bioķīmiskā sastāva ziņā, tāpēc sulas un našķu ražošanai var izmantot jebkuru no pētītajām šķirnēm. Iegūtās sulas daudzums no saldētām krūmmellenēm svārstās robežās no 60-76%. Spriežot pēc iegūtajiem rezultātiem, sulas ražošanai piemērotākās šķirnes ir Patriot, Northblue un Chippewa.
 

Izvērsta informācija par pētījuma rezultātiem un izstrādātajām receptēm pieejama mājas lapā www.bok.lv

Sagatavoja Valdis Ieviņš

LPKS Baltijas ogu kompānijas izpilddirektors