Audzē uzturam augstvērtīgus produktus

GalerijaPrint

Zemnieku saimniecībā ”Ošenieki” saimnieko Aivars Ošenieks ar ģimeni. Saimniecība dibināta 1997. gadā, bet, vēloties saimniekot videi draudzīgi un audzēt uzturam augstvērtīgus produktus, 2008. gadā reģistrēta bioloģiskā saimniecība.

Zemnieku saimniecība “Ošenieki” audzē dārzeņus, augļus, ogas, un paši realizē savā ceļmalas veikaliņā. Saimniecība apsaimniekotajā zemē lielu daļu aizņem dārzeņu kultūras, augļu koku un ogu stādījumi. Saimniecība audzē visa veida lauka dārzeņus, agri pavasarī sākot ar redīsiem un salātiem, rudenī beidzot ar rutkiem un kāpostiem, kā arī piedāvā daudzveidīgu garšaugu un zaļumu klāstu. Dārzeņu platības kopumā aizņem vairāk nekā 4 ha. Šogad pavasarī pašu spēkiem tika uzbūvēta 100 kvadrātmetru liela plēves siltumnīca, kas piepildīta ar tomātu un papriku stādiem. Dārzeņi un garšaugi tiek audzēti nesegtā laukā dobēs. Pagājušajā pavasarī paplašināti vasaras aveņu stādījumi, audzē arī rudens avenes un kazenes. Šogad iestādītas jaunas ābelītes, kas kopumā aizņem līdz 1 ha. Vairāk nekā hektārs sastādīts ar zemenēm. Sēšanas un stādīšanas darbus veic mehanizēti, zemeņu stādus stāda ar stādāmo mašīnu, sēšanas darbiem izmanto vakuuma sējmašīnu.

Saimniecībā darbojas visa ģimene – Aivars ar dzīvesbiedri Nadeždu, talkā nāk divi dēli un meita. Bērni lieli – meita jau beigusi, bet viens no dēliem mācās Kandavas lauksaimniecības tehnikumā mehanizatoros, otrs – Saldū par ugunsdzēsēju. Šajā vasarā z/s ”Ošenieki” iesaistījās NVA īstenotajā skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā, algojot vienu darbinieku vasaras mēnešiem.

Ražas novākšanas laikā saimniecībā ierodas arī talcinieki, tajā skaitā ģimenes ar bērniem no Rīgas, kas šurp devušās ar nolūku pastrādāt un parādīt savām atvasēm, kur un kā aug kartupelis. Talcinieki par darbu saņem pateicību no saimniekiem – kādu kartupeļu maisu, dārzeņu grozu. Šogad gan kartupeļu, gan kabaču, kāļu, rutku, kāpostu raža bija laba.

Saimniecības zeme atrodas starp Grenčiem un Zemīti, Tukuma – Kuldīgas šosejas malā. Ņemot vērā izdevīgo atrašanās vietu, pagājušā gada rudenī atvērta pašu uzbūvētā dārzeņu tirgotava – veikaliņš ar nosaukumu “LV-BIO-02”, kas jau liecina par iespēju iegādāties bioloģiskus produktus. Veikaliņā tirgo visu saimniecībā izaudzēto produkciju, kā arī saimnieces gatavotos konservējumus, kas top no pašu izaudzētā un dažādu krāsainu burciņu veidolā nonāk tirgotavas plauktā. Pircēji ir garāmbraucēji, kuri mēro ceļu uz Rīgu, Kuldīgu, Jūrkalni, Ventspili un citur. Veikaliņš atvērts vasaras mēnešos, rudenī – nedēļas nogalēs. Saimnieks uzskata, ka veikaliņa atvēršanai ieguldītie līdzekļi ir atmaksājušies. Produkcija iepriekš arī realizēta novada ēdināšanas uzņēmumiem, bet būtiska ir pārdošanas cena. Iepirkumos cenas ir zemas, bet bioloģiski audzētai produkcijai realizācijas cenu griboties prasīt lielāku, tā argumentē saimnieks, tādēļ šogad visu pārdod pats tiešās pārdošanas ceļā. Savukārt, lai iekļūtu lielajos tirdzniecības tīklos, saimniecība ir par mazu, nevarot nodrošināt pietiekošu, regulāru piegādi, stāsta Aivars.

Apgūstot ES projektu līdzekļus mazajām lauku saimniecībām, 2016. gadā tika iegādāts mazgabarīta traktoriņš, mazjaudas graudu kombains, ierīkots dziļurbums, uzstādītas laistīšanas iekārtas, bet aukstuma vitrīna un saldēšanas iekārta vēl jāiegādājas. Tika izmantota iespēja modernizēt saimniecības tehnisko bāzi, paaugstinot ražošanas efektivitāti, tā atvieglojot ikdienišķos darbus saimniecībā. Saimnieka nākotnes plāni vērsti produkcijas pārstrādes virzienā, būvējot pārstrādes cehu.

Līga Frīdemane

Tukuma novada lauku attīstības konsultante

Foto: Līga Frīdemane

Zemnieku saimniecība “Ošenieki”

Īpašnieks: Aivars Ošenieks

Atrodas: Kandavas novada Zemītes pagastā

Apsaimnieko: 17 ha zemes

Audzē: dārzeņus, augļu kokus, ogulājus

 
Foto galerija: 

Pievienot komentāru