Augļus un ogas Tukuma pusē prot audzēt

GalerijaPrint

Tukuma konsultāciju birojs 21. un 22. martā organizēja semināru par augļu koku un ogulāju audzēšanu “Praktiskā ābeļu vainagu veidošana. Augļu koku un ogulāju audzēšanas tehnoloģijas”. Pirmā semināra diena norisinājās Engures novada Smārdes pagasta zemnieku saimniecības “Eglāji” ābeļu dārzā pie saimnieka un dārzkopja Gunta Ofkanta. Seminārs tika organizēts kā aktīva praktiska darbošanās ābeļu dārzā, un apmeklētāji tika aicināti līdzi ņemt dārza šķēres, lai, klausoties stāstījumā, arī praktiski mācītos un darbotos ābeļu vainagu veidošanā.

Zemnieku saimniecība ”Eglāji” ar ābolu audzēšanu un realizāciju nodarbojas jau divdesmit gadus, apsaimniekojot 11 ha plašu ābeļdārzu ar dažāda vecuma ābeļu stādījumiem (no pāris līdz sešpadsmit gadiem). Saimnieks Guntis Ofkants savu augļkopja pieredzi guvis, strādājot, eksperimentējot un analizējot rezultātus savā saimniecībā. G. Ofkants ir arī kooperatīva ”Zelta ābele” biedrs, kurā apvienojušies 10 augļkopji no visas Latvijas. Kooperējoties saimniecība gūst iespēju plašāk un lielākos apjomos realizēt savu produkciju. Piesaistot ES līdzekļus, pirms pāris gadiem tika uzbūvēta jauna augļu glabātuve, kas lielā mērā atvieglojusi gan ābolu uzglabāšanu, gan šķirošanu un realizācijas termiņa pagarināšanu, kā arī z/s ”Eglāji” nodarbojas ar ābolu pārstrādi sulā un realizāciju.

 Saimnieks semināra dalībniekus veda savā ābeļdārzā un mudināja līdzdarboties zaru griešanā. Saimnieks uzsver, ka z/s ”Eglāji” mērķis ir augļu koku ražības celšana, tāpēc saimniecībā noražojušās ābeles netiek žēlotas, tās nomaina ar jaunām. Zarus griež no aprīļa līdz pat augustam. Tika demonstrēta dārza daļa, kas tika griezta pa mēnešiem pakāpeniski, – jo vēlāk griezti zari, jo mazāk lieku, un nākamajā gadā var izgriezt mazāk. Tāpat semināra dalībnieki tika iepazīstināti ar dārzā audzētajām ābeļu šķirnēm, to ražību, ziemcietību, augļu kvalitāti, garšas un izskata atbilstību pircēju prasībām. Z/s ”Eglāji” lielākoties savā dārzā stāda ziemeļu šķirnes, kuras labi pārziemo Latvijas mainīgajos dabas apstākļos, piemēram, “Konfetnaja”, “Tīna”, “Auksis”, “Baltais dzidrais”, “Belorusskoje Maļinovoje” un citas. Dalībnieku atsaucība un ieinteresētība bija pietiekami liela, –jautājot, konsultējoties, semināru apmeklēja interesenti pat no Kurzemei attālā Viesītes novada.

Otrā semināra diena norisinājās Tukuma konsultāciju birojā, kur savā pieredzē dalījās ogulāju audzētājs no Tukuma novada Pūres pagasta Pēteris Heimanis – zemnieku saimniecības “Gulbji” īpašnieks. Saimniecība specializējas ogulāju stādu (zemeņu, krūmmelleņu, kazeņu, aveņu u. c.), augļu koku stādu audzēšanā, kā arī realizē saimniecībā audzētās ogas un augļus. Pirms vairāk nekā trīsdesmit gadiem P. Heimanis Lauksaimniecības universitātē ieguva agronoma diplomu ar specializāciju dārzkopībā, līdz deviņdesmito gadu beigām strādājis Pūres DIS, vēlāk turpinot dārzkopja pieredzi savā saimniecībā.  P. Heimanis semināra dalībniekus iepazīstināja ar zemeņu, krūmmelleņu, kazeņu šķirnēm, slimībām, ražību, ogulāju stādījumu ierīkošanu, laistīšanu, kopšanu – tehnoloģijām ogulāju audzēšanā, par pamatu ņemot gan savu ilggadīgo pieredzi, gan nozarē paveikto kopumā. Jaunajiem lauku uzņēmējiem bija iespēja uzzināt, kā uzsākt zemeņu biznesu mazā zemes platībā. Pēc saimnieka teiktā, zemenes var audzēt jebkurā augsnē, tikai tai jāpakārto laistīšanas un mēslošanas sistēma. Svarīga ir zemeņu pareiza stādīšana, nozīmīgi, – cik resns ir sakņu kakliņš, tas arī nosaka nākamā gada ražu. Šie un citi audzēšanas padomi dalībniekiem lieti noderēja.

Interesenti, kuri apmeklēja semināru, lielākoties bija ogu un augļu audzētāji vai plāno tuvākā laikā sākt darboties šajā nozarē. Priecē tas, ka lielākā daļa no dalībniekiem ir gados jauni cilvēki, kuri vēlas dzīvot un strādāt laukos. Semināra dalībnieki īpaši uzsvēra to, ka lektori ir mūsu pašu novada cilvēki, – diendienā strādājoši, zinoši speciālisti, saimnieki savās saimniecībās. Paldies Guntim Ofkantam un Pēterim Heimanim par abpusēji veiksmīgo sadarbību ar Tukuma biroju!

Līga Frīdemane,

LLKC Tukuma nodaļas lauku attīstības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru