Būvniecības mācībās lauksaimnieki saņem atbildes uz praktiskiem jautājumiem

Ap divdesmit Bauskas, Vecumnieku un Iecavas novadu lauksaimnieki piedalījās būvniecības mācībās Bārbeles pagasta pārvaldē «Tīrumi».

Eksperte Ilze Oša, bijusī Ekonomikas ministrijas Būvniecības departamenta vadītāja, stāstīja par ēku un būvju klasifikāciju, lauksaimniecības ēku konstruktīvajām daļām, slodzes ietekmi uz būvelementiem, būvju atjaunošanas faktoriem, būvniecības sistēmu tehniskajiem risinājumiem un mezgliem, likumdošanu, tāmju, skiču un rasējumu sagatavošanu, pamatu konstruēšanu un materiālu izvēli.

Lektore kopā ar kursantiem apmeklēja Skaistkalnes pagasta bioloģiskās dārzkopības saimniecības «Pienjāņi» jaunbūvēto ābolu noliktavu, komentējot objektā novērotās konstrukcijas nianses.

Mācības noslēdza būvinženiera, inženierzinātņu doktora Jura Birša vadītās nodarbības. Viņš sniedza ieskatu ēku būvfizikā, norobežojošo konstrukciju siltumtehnikā, raksturoja būvmateriālu tehniskās īpašības, biežāk sastopamās celtniecības kļūdas un ieteica, kā tās novērst. J. Biršs ir viens no vadošajiem nozares ekspertiem, sniedz konsultācijas un izdevis grāmatu par būvniecības kļūdām un to cēloņiem. Viņš atbildēja uz daudziem praktiskiem jautājumiem.

Mācību dalībnieks Mārtiņš Bērziņš no Kurmenes pagasta SIA «Iecavas» stāsta, ka uzzinājis daudz informācijas, ko varēs pielietot praksē: «Lektori bija zinoši, atsaucīgi, uz visiem jautājumiem izsmeļoši atbildēja. Zināšanas turpmāk kā lauksaimnieks varēšu pielietot praksē, jo jāatjauno daudzas nolietojušās ēkas.»

Mārtiņam bija izdevīga mācību norises vieta – netālu no viņa saimniecības. «Iecavās» tur gaļas liellopus. Saimnieku visvairāk interesēja rekonstrukcija, tā raksturota ar praktiskiem piemēriem. «Ieteiktu citiem apmeklēt līdzīgas mācības, jo var iegūt pamatzināšanas, ar ko būvēšanu vai atjaunošanu sākt, kā to organizēt,» teic M. Bērziņš. Viņa uzņēmums saņēmis Eiropas fondu atbalstu tehnikas iegādei. Zemnieks uzskata, ka būvniecībai Eiropas naudu piesaistīt nav izdevīgi, ērtāk esot būvēšanos apgūt un vadīt pašam.

Kurmenes pagasta saimniecības «Lauri» īpašnieks Gintauts Gaļausks patlaban siltina mājas griestus, tāpēc mācības viņam bijušas īpaši noderīgas. «Saņēmu atbildes uz jautājumiem, kā organizēt siltināšanu un pārbūvi. Kurss bija ļoti saturīgs, informācijas bagāts. Noteikti ieteiktu to apmeklēt ne tikai zemniekiem, bet arī lauku sētu saimniekiem,» saka Gintauts.

«Lauros» pie Mēmeles upes ir piemājas saimniecība ar 15 govīm. G. Gaļauskam padomā ir arī kūts un šķūņa atjaunošana, kam jāplāno finanses. «Vispirms vēlos atjaunot senākās ēkas, pēc tam varētu arī ko jaunu būvēt,» saka saimnieks. Pērn mazo lauksaimnieku programmā viņš saņēma Eiropas fondu atbalstu.

Ģirts Vismanis no Bauskas novada Mežotnes pagasta SIA «G&Z ražotne» mācībās uzzinājis daudz par būvdarbu secību – kā pareizi veidot pamatus, sienas, siltinājumu utt. «Jurim Biršam jautājām visu, kas bija sakrājies, un saņēmām atbildes. Iegūt tādas zināšanas ir ļoti vērtīgi, līdzīgas mācības jārīko atkal,» iesaka Ģ. Vismanis. Viņa uzņēmumā pašlaik Eiropas projektu nav.

Kurmenes pagasta «Mežapurviņu» saimnieks Uldis Daube jauniegūtās zināšanas jau liek lietā, jo saimniecībā rekonstruē viesu māju. «Saimniekam par būvēšanu viss jāzina, lai neviens neiebāž maisā,» nosmej Uldis, «nekādi nevaram sākt darbus, kaut arī firma «Kvintets M» ir salīgta. Kursos varēja uzzināt gan juridiskas, gan praktiskas lietas, tagad ir daudz lielāka skaidrība un pārliecība par to, kā rīkoties. Mēs, lauku saimnieki, par būvniecību zinām diezgan daudz, bet nav laika pašiem būvēt, jo – kas tad sienu pļaus un mežā ies? Nauda jāpelna.»

U. Daube uzskata, ka līdzīgus kursus ar praktiskām nodarbībām varētu organizēt lauku bezdarbniekiem, pēc tam veidojot nelielas būvbrigādes. Viņš uzzināto plāno izmantot meliorācijas atjaunošanā.

«Mežapurviņi» atrodas netālu no Taurkalnes, lielākie ienākumi ir no mežsaimniecības. Stāsta U. Daube: «Zāģējam, stādām, kopjam, apmežojam. Pārdodam sienu no bioloģiskajām pļavām, nedaudz audzējam dārzeņus un tirgojam piena produkciju. Ir Eiropas projekti par jaunaudžu kopšanu un stādīšanu.»

Antra Ērgle,

laikraksts “Bauskas Dzīve”

Foto: LLKC

Pievienot komentāru