Izzina bioloģisko saimniekošanu un produkcijas noietu

GalerijaPrint

Liepājas, Saldus un Brocēnu zinātkāri saimniecību un uzņēmumu pārstāvji devās izzināt bioloģiskās saimniekošanas un dzīves uztveres piemērus Latvijas Lauku konsultāciju un izglītību centra Saldus nodaļas rīkotajā pieredzes apmaiņas braucienā “Bioloģiskās saimniekošanas produkcijas noieta veicināšana”. Kopumā apmeklētas trīs interesantas vietas, kurās kārtējo reizi pārliecināmies par to, ka ar apņēmību, mērķtiecību, pozitīvu un tajā pašā reālu skatījumu uz attīstības iespējām var izdarīt ļoti daudz.

 Veselīgas vides zemnieku saimniecība „Vizbuļi”

 Laimas Hercbergas saimniecība “Vizbuļi” (Penkules pagasts, Dobeles novads) izveidota 2015. gadā, un jau tad ir izvēlēts noteikts saimniekošanas princips – netiekties pēc iespējas iegūt lielākus ražības rādītājus no hektāra, bet gan saimniekot pārdomāti un saudzēt apkārtējo vidi.

Saimniecība ir izveidota brīdī, kad Laima aizgāja no algotā darba un sāka nodarboties ar savu sirdslietu – dārzkopību. Visa zeme un arī lopi ir bioloģiski sertificēti.

Šobrīd dārzeņi, ievērojot bioloģiskos audzēšanas principus, tiek audzēti aptuveni 6 ha platībā, ieskaitot siltumnīcas, kurām ir ļoti nozīmīga loma saimniecības darbībā. Tiek audzēti aptuveni 25 dažādi dārzeņi, tai skaitā kartupeļi, vairāku šķirņu tomāti, dažādi ķirbji, burkāni, kāposti, sīpoli, fenhelis, zemenes un citi dārzeņi un ogas. Saimniece vienmēr meklē jaunas šķirnes, kuras varētu izmēģināt, cenšoties atlasīt labākās, garšīgākās un kvalitatīvākās.

Saimniece Laima uzsver, ka ir svarīgi pievērst uzmanību katram posmam, un viens no tiem ir sēklu izvēle, piemēram, kartupeļu šķirne ir apzināti izvēlēta, tāda, kurai ir lielas lapas, jo tad augs ir spēcīgs un spēj uzņemt pietiekami daudz enerģijas, lai izaugtu skaisti kartupeļi, neskatoties uz kolorado vaboļu negatīvo ietekmi. Sēklu izvēle ir tā joma, kur, lai iegūtu labāku rezultātu, varbūt dažreiz ir vērts mazliet arī pārmaksāt.

Saimniecībā izaudzētais tiek piegādāts Rīgas tiešās pirkšanas pulciņiem, restorāniem, ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem, ekoveikaliem u. c. Liela nozīme ir tam, ka veselīgas vides zemnieku saimniecība “Vizbuļi” ir atvērta un ikviens klients var atbraukt ciemos un pats pārliecināties, kā tiek audzēti dārzeņi, kurus viņš ikdienā lieto.

 „Grauda spēks” un dabisko kosmētiku un izejvielu ražotājs “BBFactory Cosmetics”

 Dienas turpinājumā Rīgā viesojamies pie jelgavniekiem, veiksmīgiem uzņēmējiem Raimonda un Ievas Biedrītes, kas ir izveidojuši un vada divus ģimenes uzņēmumus – “BB Factory Cosmetics” un “Grauda spēks”. Abu uzņēmumu ideju pamatā ir pašu nepieciešamība pēc kvalitatīvas un ekoloģiski tīras kosmētikas un dabīgiem pārtikas produktiem.

Uzņēmums “BB Factory Cosmetics” pircējiem piedāvā dabisku kosmētiku un izejvielas gan veikala apmeklētājiem, gan arī kosmētikas saloniem. To vada Ieva, kas ir kosmētiķe un sertificēta dabīgās kosmētikas speciāliste.

Uzņēmumu “Grauda spēks” vada Raimonds, kas ir sertificēts bioloģiskās lauksaimniecības speciālists, un viņš atzīst, ka uzņēmuma ideja sevī ietver veselīgo un garšīgo – šķiedrvielām, vitamīniem un minerālvielām bagātus svaigi maltus maizes un pilngraudu miltu (maļot tiek izmantots viss grauds) maisījumus, garšvielas, riekstus, augļus. Šo produktu galvenās uzturvielas ir ogļhidrāti, olbaltumi, šķiedrvielas, dzelzs, kalcijs, B grupas vitamīni. Uzņēmuma piedāvāto produkciju ir iecienījuši gan veikala apmeklētāji, gan restorāni.

Paskatoties nedaudz plašāk, šie uzņēmumi viens otru papildina, jo cilvēkam nav nozīmes lietot, piemēram, pretcelulīta želeju, ja tajā pašā laikā viņš ēd neveselīgi, un otrādi.

Raimonda ieteikums un novēlējums jaunajiem uzņēmējiem – nebaidīties idejas atklāt un spēt pareizajā brīdī pieņemt pareizos lēmumus.

 Tiešās pirkšanas pulciņu darbība un iespējas

Brauciena noslēgumā tikāmies ar tiešās pirkšanas vienu no pamatlicējām Elīnu Zušu, kura mūs iepazīstināja ar tiešās pirkšanas izveidošanās vēsturi Latvijā, to darbības būtību un principiem. Pieredzes apmaiņas brauciena ietvaros bija iespēja apmeklēt arī tiešās pirkšanas pulciņu tā aktīvākajā dienā, t. i., kad zemnieki produkciju piegādā pulciņam un notiek tās sadale starp pulciņa dalībniekiem.

Pārliecināmies, ka tiešās pirkšanas pulciņš ir cilvēku grupas (pircēju) kopīgi radīta un organizēta iespēja reizi nedēļā iegādāties vietējo pārtiku, iegādājoties to tieši no vietējām bioloģiskajām saimniecībām un uzņēmējiem.

Šādā modelī ieguvēji ir gan pircēji, gan arī sadarbības partneri (bioloģiskās produkcijas ražotāji un audzētāji). Tiešās pirkšanas pulciņa dalībnieki iegūst nepastarpinātu pieeju saimniecību piedāvātajam, iespēju pārliecināties par produkcijas kvalitāti, iespēju iegādāties produkciju par samērojamām ražotāja cenām, izjust kopības sajūtu, jo pulciņa darbība pamatojas uz brīvprātības principu un pašiniciatīvu, grupas spēku un nesavtīgu atbalstu. Šobrīd liels atspaids jaunu pulciņu veidošanai ir jau noteikti un pārbaudīti darbības principi un iespēja saņemt padomu darbības nodrošināšanai.

Kā to arī apliecināja Laima Hercberga, zemnieku saimniecības “Vizbuļi” īpašniece, saimniecības iegūst iespēju savu produkciju piegādāt nepastarpināti pircējam, iepriekš jau zinot, cik daudz produkcijas ir nepieciešams un kurā dienā ir jāveic piegāde, saņemot savlaicīgu samaksu par piegādāto produkciju. Saimniecībām, kas vēlētos piedāvāt savu produkciju tiešās pirkšanas pulciņiem, Elīna iesaka izvērtēt savas iespējas un sākt sadarbību ar dažiem no tiem, nepieciešamības gadījumā laika gaitā sadarbību izvēršot. Vaicājot, kāda produkcija varētu šobrīd trūkt, nav vienas atbildes, jo katram pulciņam var būt savi piegādātāji, bet tas, kas varētu šobrīd būt aktuāls, ir burkāni, paipalu olas, zivis.

 Brauciens notika Valsts Lauku tīkla aktivitāšu ietvaros.

Brauciena kopsavilkums

Pēc dalībnieku atziņām, pieredzes apmaiņas brauciens veicināja izpratni un vēlmi uzsākt savu saimniecisko darbību, iespējams, pat saistībā ar tiešo pirkšanu. Dalībniekiem patika lektoru stāstījums, atvērtība un uzņēmība. Tā bija laba iespēja smelties citu pieredzi.

Jomas, kurām būtu vēlams pievērst vairāk uzmanības, lai veiksmīgi attīstītu savas idejas: liellopu audzēšana un to realizācija; kontaktu veidošana ar jau reāli strādājošiem uzņēmumiem; mājražotājiem par dokumentācijas sagatavošanu, izsekojamību, higiēnas apliecības iegūšanu; kooperācijas iespējām; kursi par dārzeņu audzēšanu un zivkopību.

Kārtējo reizi pārliecināmies, ka šādi braucieni ir noderīgi. Katra tikšanās jaunā vietā ar aktīviem cilvēkiem un komunikācija savā starpā paver iespēju gan attīstīt jau esošās idejas, gan arī rast iedvesmu jaunām iecerēm.

 

Aleksejs Kačanovs,

LLKC Liepājas nodaļas uzņēmējdarbības konsultants

Zanda Dimanta, Svilpe,

LLKC Saldus nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru