Izzina kvalitatīvas ražas ieguves pamatnosacījumus siltumnīcā

GalerijaPrint

Februāra beigās, kad sals vēl turējās teju pie -20 grādiem, Saldus novada iedzīvotāji un citi interesenti jau bija pavasara gaidās un apmeklēja semināru par kvalitatīvas ražas ieguves priekšnoteikumiem siltumnīcu augu kultūrām.

Ģimenes dārzniecības “Neslinko” pārstāvji, kuriem ir 39 gadu pieredze tomātu un citu dārzeņu un augļu audzēšanā, spēja sapulcināt pilnu zāli ar interesentiem. Dārzniecības īpašnieki Elga un Aldis Bražūni savu pieredzi ieguvuši gadu gaitā, mācoties gan no savām, gan citu kļūdām.

Lektoriem ir izveidota bagātīga un krāšņa bilžu galerija ar vairākiem simtiem tomātu attēlu. Elga, pastāstot par jaunākajām šķirnēm, piemin arī pārbaudītas un klasiskas vērtības. Runājot par modes tendencēm, arī tomātu pasaulē tādas ir. Šobrīd savu aktualitāti un pieprasījumu palielina tumšās krāsas tomāti – dažādu nokrāsu melnie, zaļie, zilie un bordo. Kolekcionāri, meklējot un audzējot arvien jaunas šķirnes, vēro un vērtē tomātu ražību, garšu un piemērotību mūsu klimatiskajiem apstākļiem, lai novērtētu šķirni un tās dzīvotspēju Latvijā.

Elga un Aldis ar atnākušajiem interesentiem dalījās svarīgos pamatnosacījumos. Stāstījums tika sākts ar siltumnīcu ierīkošanu, kurā būtisks ir gan tās novietojums, gan konstrukcijas, gan segums un vēdināšanas iespējas. Alternatīva siltumnīcām ir plēves seguma nojumes un tomātu audzēšana podos. Liels uzsvars semināra laikā tika likts uz augsnes sagatavošanu, apstrādi un atveseļošanu. Būtiski ir izvērtēt, kad augsne tiks bagātināta un rakta – pietiekot ar vienu reizi gadā, vai nu rudenī, vai pavasarī. Elga uzsvēra sēklu diedzēšanas un stādu audzēšanas temperatūras nozīmi, lai tie izaugtu spēcīgi un neizstīdzētu. Kad stādi izaudzēti, laiks tos stādīt un domāt par to laistīšanu un piebarošanu. Tomātu saderīgākie kaimiņi ir baziliks, samtenes un kliņģerītes, taču jāņem vērā tas, ka samtenes un kliņģerītes slimo ar miltrasu. Nevēlamie kaimiņi ir asteres un kartupeļi. Stāstījumā par komposta veidošanu siltumnīcai un tieši tomātiem lektore klausītājiem lika aiz auss, ka kompostam nedrīkst pievienot kartupeļu un asteru augu daļas. Tāpat nedrīkst aizmirst, ka ir iespēja audzēšanas laikā saskarties ar dažādām problēmām. Lektorei bija gan attēli, gan stāsti, ar kuriem dalīties problēmu apzināšanā un risināšanā.

Semināra otrajā daļā tika stāstīts par paprikas audzēšanu. Lektore minēja arī dažas sīkas nianses, piemēram, atšķirībā no tomātiem, kuriem dīgļlapas ir jānoņem pārstādot stādus, papriku stādiem tās ir jāatstāj. Auga virskārtas daļas laistīšana ar ūdeni, ko tik ļoti nemīl tomāti, patīk paprikai.

Ieskats tika sniegts arī neierastāku augu audzēšanā. Sākot no zināmākajiem asajiem pipariem, melonēm un baklažāniem, līdz pat meliotrijai, trihosandrai, ogu dadzim, fizālim un lagenārijai.

Pilnā semināra zāle un cilvēku interese līdz pat semināra beigām pierāda to, ka viņi vēlas mācīties no reālas darba pieredzes un secinājumiem.

LLKC Saldus konsultāciju birojs pateicas dārzniecības “Neslinko” pārstāvjiem par dalīšanos savā pieredzē.

Paldies arī Dienvidkurzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldei par telpām, kas nodrošināja iespēju semināru apmeklēt visiem interesentiem.

Lai visiem darbīgs pavasaris, kas rezultējas bagātīgās ražās!

Informatīvais seminārs tika organizēts VLT aktivitātes “Informatīvi izglītojošu semināru organizēšana visā Latvijā” ietvaros.

Signe Bumbiere,

LLKC Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru