Jaunie kartupeļi jau patērētāju galdā

Kuldīgas novada Padures pagastā zemnieku saimniecības „Laivenieki” un SIA „Solanum” ar kartupeļu audzēšanu nodarbojas ilgus gadus, un arī  šosezon jau ceļ galdā jauno ražu.

Latvietim gruntīgas pusdienas noteikti saistās ar kartupeļu piedevu, ne velti šo gardo bumbuli mēdz saukt par mūsu otro maizi. Tā sauktā „otrā maize” ekonomiskās krīzes laikā bieži vien kļūst par „pirmo maizi”, jo to var izaudzēt katrā piemājas dārziņā. Kartupeļu audzēšanai Latvijā ir senas tradīcijas, un tā ir laba kultūra augu sekām. Neskatoties uz to, kā liecina statistikas dati, kartupeļu kopējās platības ik gadu sarūk. Kartupeļi ir energoietilpīga kultūra – nepieciešams liels degvielas un darbaspēka patēriņš. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc ik gadus sarūk kartupeļu platības.

Mēs priecājamies, ka mūsu novadā zemnieku saimniecības „Laivenieki” un SIA „Solanum” īpašnieki Daina un Jānis Laivenieki nodarbojas ar kartupeļu audzēšanu jau ilgus gadus. Kopā tiek apstrādāti ap 400 ha zemes, ap 10 ha no tiem tiek izmantoti kartupeļu audzēšanai. Pirmie kartupeļi jau nonākuši pie patērētājiem. Pašlaik saimnieks saka, ka raža esot vidēja. Darbs saimniecībā notiek visu gadu, jo kartupeļus uzglabā pagrabos un realizē patērētājiem visu gadu, tā nodrošinot strādniekiem darbu arī ziemā. „Laivenieki” ir viena no saimniecībām, kura ar darbu nodrošina vietējos pagasta iedzīvotājus.

Ziemā tiek audzēti loki, kuri nonāk uz kuldīdznieku un ventspilnieku galdiem. Papildus apmēram hektāra platībā tiek audzēti dārzeņi gan siltumnīcās, gan uz lauka (sīpoli, salāti, redīsi, gurķi, tomāti). Saimnieks saka, ka arī pirmā gurķu raža jau realizēta.

Saimniecības darbību atzinīgi novērtējusi novada pašvaldība, 2013. gadā piešķirot titulu Gada lauksaimnieks. Saimnieki aktīvi piedalās sava pagasta rīkotajos pasākumos, bieži apmeklē dažādas izstādes, lai jaunās tehnoloģijas ieviestu saimniecībā. Saimniecība strādā ar jaunāko tehniku.

Daina un Jānis Laivenieki pēc izglītības ir agronomi. Tieši agronoma zināšanas un efektīva to pielietošana un pilnveidošana ir būtisks faktors, lai saimniecība spētu veiksmīgi attīstīties. Izprotot procesus un likumsakarības, lauksaimniecībā ir iespējams saimniekot stabili un gūt peļņu no uzņēmuma.

Laivenieki ir īsteni zemes kopēji – sīksti un izturīgi!

Viņi ir arī aktīvi Latvijas Agronomu biedrības biedri. Neskatoties uz saimnieku lielo pieredzi, tiek izmantoti arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Kuldīgas biroja speciālistu pakalpojumi.

 

Linda Dūdiņa,

LLKC Kuldīgas nodaļas lauku attīstības konsultante

Pievienot komentāru