“Mežatiļķēnos” audzē tomātus un zemenes

Zemnieku saimniecībā “Mežatiļķēni” Birzgales pagastā, ko vada Ināra un Imants Strazdiņi, audzē tomātus siltumnīcās un zemenes atklātā laukā 0,43 ha lielā platībā.

Ceļš uz lauksaimniecības zemes stāvokļa uzlabošanu bija grūts. Pēc īpašuma iegūšanas bija jāizcērt un jāizrauj koki un krūmi 4,3 hektāru lielā platībā, kas pārņēma savulaik iekopto lauksaimniecības zemi. Šobrīd gandrīz četrus hektārus īpašnieki piesaka platību maksājumiem un saņem ES sniegto atbalstu. Tomēr galveno akcentu savā saimniekošanā viņi liek uz saražotās produkcijas kvalitatīvu izaudzēšanu un veiksmīgu realizāciju. Lai to panāktu, saimnieki zemeņu un tomātu stādmateriālu ir iegādājušies pie zināmiem stādaudzētājiem.

Siltumnīcās audzētie tomāti

Ir izveidojusies laba sadarbība ar dārzniecību “ Neslinko”, ko vada Elga Bražune un kurā tika iegādāti tomātu stādi. Tagad jau tomātu stādus saimnieki izaudzē paši, lai pavasarī tos pārstādītu siltumnīcā.

Lai, izaudzētu teicamas kvalitātes tomātus, siltumnīcas pamatīgi jāvēdina. Kad augi ir pieauguši un iestājusies vasara, siltumnīcas jātur vaļā gan dienu, gan nakti. Tas novērš kondensāta veidošanos.

Vairāk ne kā 20 dažādas krāsas un garšas tomātus audzē divās plēves siltumnīcās ar kopējo platību 200 kvadrātmetri.

Siltumnīcām plēvi maina ik pēc septiņiem gadiem. Plēves siltumnīcas ekspluatācijā ir efektīvākas nekā stikla vai polikarbonāta siltumnīcas, kas attiecīgi samazina izaudzētās produkcijas pašizmaksu.

Saimnieki, izvēloties tomātu stādus, vadās pēc vairākiem aspektiem, – tām jābūt ražīgām, pret slimībām izturīgām tomātu šķirnēm.

Kā izturīgu un ražīgu var izcelt šķirni Curato ar vidēji lieliem augļiem. Savukārt tumšo augļu cienītājiem piemērots būs Pols Robsons, kuram ir gludi, apaļi vidēji lieli augļi ar savdabīgu aromātu un garšu. Šķirne Svītrainā ola līdzinās Lieldienu olai – sarkana ar dzeltenām svītrām, piemēroti konservēšanai. Savukārt uz sviestmaizēm un salātos piemērota būs Svītrainā šokolāde, šķirne ar neparasti krāšņiem augļiem, brūni  sarkaniem ar tumši zaļām svītriņām, kam piemīt savdabīgs aromāts un garša. Dažādu ēdienu garnēšanai tiek piedāvāts iegādāties šķirni Oranžā plūmīte, kurai ir saldi, aromātiski tomāti, kas izskatās kā lielas, košas plūmes. Augļi izkārtoti skujiņveida ķekaros, kas ir dekoratīvi un garšīgi. Kā viena no iecienītākām tomātu šķirnēm ir jāizceļ Blondā Mirabella, kam ir apaļi, gandrīz balti tomātiņi, tik lieli, lai veselus mestu mutē un izbaudītu brīnišķīgo, svaigo, maigo aromātu. Šis šķirnes tomātus ieteicams audzēt siltumnīcās. Šķirne ir augumā gara, plaši zarojas, lielāku ražu ieguvei ieteicams atstāt vairākas pazarītes.

Par visiem tomātu šķirņu knifiņiem un to audzēšanu ar aizrautību stāsta saimniece Ināra, jo viņa savas zināšanas gūst no šķirņu audzētājiem, kuri labprāt dalās pieredzē.

Zemenes

Saimnieki zemeņu šķirnes izvēlas pēc garšas īpašībām. Tāpēc tiek izvēlētas Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērotas šķirnes.

Ražas audzēšanas laikā tiek pielietota jau plaši pazīstama tehnoloģija, zemenes tiek apsegtas gan ar agrotīklu, gan sistemātiski laistītas ar pilienveida metodi.

Kā mēslošanas līdzekļi tiek izmantoti kūtsmēsli, nātru virca un kompleksais maisījums. Tomēr ar šo mēslošanu nevajadzētu aizrauties, jo pārmēslotām zemenēm ir milzīgas lapas un maza raža.

Lai arī saimniecība “Mežatiļķēni” nav bioloģiskā saimniecība, tomēr pesticīdus tā nelieto. Saimnieku audzētās zemenes sevišķi iecienījuši bērni un mazbērni, kuri vasaras mēnešos ir cītīgi palīgi ražas novākšanā un realizācijā.

Neliels ieskats  saimniecības piedāvātajā zemeņu šķirņu klāstā:

Šķirne Pandora ir vēlā šķirne ar lielām ogām, – to ieteicams audzēt uz melnās plēves seguma un nodrošināt pietiekamu mitrumu, jo augi prasa daudz ūdens, īpaši pēc Jāņiem, kad parasti ir karsta vasara. Šī zemeņu šķirne jāaudzē kopā ar kādu citu, vēli ziedošu apputeksnētājšķirni kā Pegasus. Pavasarī nevajag augus piebarot ar slāpekļa mēslojumu, jo Pandora veido ļoti lielu ceru. Tai ir vidēja izturība pret pelēko puvi.

Šķirnei Pegasus ir vēlīna ogu ienākšanās. Ziemcietība vidēja, labos pārziemošanas apstākļos ražība laba. Ogām laba kvalitāte, ieteicamas svaigam tirgum.  Izmanto kā apputeksnētāju Pandora šķirnei.

Šķirnei Polka ir vidēji agra ogu ienākšanās un ziemcietība, ražība ir ļoti laba. Lielas, stingras, saldas ogas universālai izmantošanai. Intensīva tipa šķirne. Vidēji izturīga pret lapu plankumainībām, zemeņu ērci.

Šķirnei Zefyr ir agra ogu ienākšanās, laba ziemcietība un ražība. Lielas ogas ar labu garšu. Ieteicama audzēšanai svaigai izmantošanai. Laba izturība pret puvi. Izturīga pret miltrasu un aveņu ziedu smecernieku.

Šķirnei Induka ir vidēji agra ogu ienākšanās, laba ziemcietība un ražība. Lielas, stingras, bet paskābas ogas universālai izmantošanai. Laba izturība pret lapu un sakņu slimībām. Vidēja izturība pret pelēko puvi.

Lai atvieglotu darbu, veicot augsnes apstrādi, tika nolemts iegādāties motobloku. Tā realizēšanai atbalstu sniedza banka ALTUM ar 40% līdzfinansējumu.  Tā kā arī paša līdzfinansējuma nebija, tika piesaistīts Šveices atbalsts.  Rezultātā nepieciešamie 10 000 Ls tika savākti, lai iegādātos 10 zirgspēku jaudīgu dīzeļa motobloku Ferrari 340 ar agregātiem augsnes apstrādei un transportam.

“Mežatiļķēnos” saražotā produkcija tiek realizēta sava pagasta iedzīvotājiem, radiem un paziņām, un nekas no saražotā pāri nepaliek.

Aigars Šmats,

LLKC Ogres nodaļas lauku attīstības konsultants

Pievienot komentāru