Palīdz saimniecībām orientēties nozares aktualitātēs

GalerijaPrint

Pagājušajā nedēļā Vecumnieku novadā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Bauskas birojs rīkoja izglītojošus un informatīvus bezmaksas seminārus dažādās lauksaimniecības jomās, kuros piedalīties tika aicināts ikviens interesents, informē Kristaps Stallīts, Vecumnieku novada lauku attīstības konsultants.

Aicina jauniešus iesaistīties

«Skaistkalnē 6. – 7. oktobrī notika izglītojošs seminārs «Vide ainavā un ainava vidē – ekonomiskai, ekoloģiskai, sociālai ilgtspējai». Šis seminārs lika aizdomāties par to, ka par apkārtējo vidi mēs visi kopā esam atbildīgi, kādu vidi mēs veidosim, tādā arī dzīvosim, neviens cits to nespēs ne sakārtot, ne pārveidot kā tikai paši mēs,» rezumē K. Stallīts.

Bārbelē 8. oktobrī ikviens tika aicināts uz izglītojošu semināru putnkopībā «Aktuālais putnkopībā ražojošām saimniecībām un iesācējiem». Mācības vadīja Zane Rostokina, Latvijas Putnkopības asociācijas valdes priekšsēdētāja.

Ar putnkopību Vecumnieku novadā nodarbojas vairākas saimniecības, zina teikt Vecumnieku novada lauku attīstības konsultants. Šādi semināri palīdz saimniecībām orientēties nozares aktualitātēs un uzlabo to darbību, protams, arī konkurētspēju.

Savukārt piektdien, 9. oktobrī, Skaistkalnē aizritēja konkursa «Laukiem būt» pirmā informatīvā diena. Konkurss notiek katru gadu visā Latvijā. Jauniešiem tā gaitā ir iespējas iegūt jaunas zināšanas par uzņēmējdarbību un gūt pieredzi savu ideju realizēšanā. «Iesaku jauniešiem šo izdevību nepalaist garām un izmantot to, jo konkursa dalībnieki te var atrast gan savu biznesa ideju, gan izstrādāt biznesa plānu, arī atrast domubiedrus – potenciālos sadarbības partnerus, bet uzvarētājs arī iegūst balvu biznesa idejas realizēšanai,» iedrošina K. Stallīts.

Ainavas veidošana privātā un publiskā vidē

«Bauskas Dzīve» arī piedalījās seminārā «Vide ainavā un ainava vidē – ekonomiskai, ekoloģiskai, sociālai ilgtspējai». Mācību dalībniekus savā zemnieku saimniecībā «Upescelmiņi» uzņēma Eleonora Maisaka. Viņa ne tikai viesmīlīgi sagaidīja viesus, bet arī dalījās savā pieredzē, atklājot, kā darbojas- viesu nams lauku sētā, runāja par savu pieredzi sadarbības veidošanā vietējā un pārrobežu mērogā.

Mārīte Lazdiņa, attīstības finanšu institūcijas «Altum» Zemgales reģiona vadītāja, strukturizēti un saprotami, ilustrējot stāstījumu ar piemēriem, iepazīstināja ar «Altum» atbalsta programmām uzņēmējdarbības attīstībai laukos.

Seminārā piedalījās arī Dace Griķe, LLKC Bauskas biroja vadītāja, ar vēstījumu «Uzņēmējdarbības plānošana un vide», bet Vecumnieku novada tūrisma informācijas konsultante Aira Odinga iepazīstināja ar savu redzējumu par brīvajām nišām tūrisma piedāvājumā Vecumnieku novadā.

Tā kā «Upescelmiņu» saimniece E. Maisaka bija atvēlējusi semināra dalībniekiem apskatei arī savu dārzu, Aijas Kaškures stāstījuma laikā tas ātri vien kļuva par uzskates līdzekli. A. Kaškure ir dendroloģiskā dārza «Igaijas» īpašniece, dendroloģe un brīvdārzniece ar vismaz 40 gadu darba pieredzi. Viņa bija sarūpējusi arī tematisku grāmatu izstādi un plašu prezentāciju par tēmu «Ainava – resurss sociālās, ekonomiskās un ekoloģiskās vides veidošanā. Ainavas veidošana privātā un publiskā vidē – struktūra, funkcijas un procesi».

A. Kaškures stāsts dabā – gan privātmājas dārzā, gan arī Ānes-Mēmeles muižas parkā – ikvienam klausītājam sagādāja īstu baudu gan prātam, gan sirdij. Dziļās zināšanas, pieredze, krāšņā, precīzā valoda, laba humora deva – tās ir ļoti lielas vērtības komunikācijā. Semināra dalībnieki daudz ieguva.

Parkā tikšanās noslēdzas

Ānes-Mēmeles muižas parkā mācību apmeklētājus sagaidīja Skaistkalnes pagasta pārvaldes vadītāja Ineta Skustā. Bija tik jauka, silta un mierīga rudens diena, parks, cik nu vien iespējams, godprātīgi pašu spēkiem sakopts. Parka labiekārtošanas darbos jau gadus desmit aktīvi piedalās biedrība «Skaistkalnes lauku sieviešu klubs «Mēmelīte»» un projektu vadītāja Laima Indriķe. I. Skustā labprāt izrādīja parku – gaumīga ugunskura vieta un stendi ar nepieciešamo informāciju, iekopta garšaugu dobīte, lielas un gleznainas priedes, citi koki, upīte, sasilusi rudens saulē, no skatu platformiņas izskatās pavisam spoža. Laiks parkā šķiet mazliet apstājies. Kāds ieminas, ka nemaz nevar zināt, kad un vai atkal būs tāda kopīga, piepildīta diena...

Par semināru turpinājumu – «Bauskas Dzīve» saņēmusi ziņu, ka sakarā ar valstī pieņemtajiem pulcēšanās nosacījumiem publiskos pasākumos iekštelpās un ārā, 17. oktobrī paredzētais Latvijas Biškopības biedrības Bauskas nodaļas rīkotais seminārs «Rudens darbi dravā» tiek atcelts.

Arī par citiem LLKC Bauskas biroja organizētajiem semināriem un pasākumiem interesenti tiek aicināti sekot līdzi aktuālajai informācijai biroja mājaslapā.

ANITA MOORA-TROPA

Foto – ANITA MOORA-TROPA

Mācību dalībniekus savā zemnieku saimniecībā «Upescelmiņi» uzņēma Eleonora Maisaka (otrā no kreisās).

Dendroloģe Aija Kaškure bija sarūpējusi arī tematisku grāmatu izstādi par ainavas veidošanas tēmu.

Par parku Mēmeles ciemā rūpējas gan vietējie iedzīvotāji, gan biedrība «Skaistkalnes lauku sieviešu klubs «Mēmelīte»». Ainavu parks iekārtots 19. gadsimtā.

Foto galerija: 

Pievienot komentāru