Pirmo reizi aizripo pļavu “traktorkariete”

GalerijaPrint

Situācija ar Covid-19 ierobežojumiem lika īpaši domāt par to, lai droši varam organizēt mācību pasākumus. Tā kā vasara ir laiks, kad visi biroji steidz organizēt mācības tiem, kuriem jāprot saglabāt savu pļavu bioloģisko daudzveidību, arī LLKC Valkas birojs organizēja divas mācību grupas.

Mēs jau piekto gadu sadarbojamies ar lektoru Viesturu Lārmani, gan tāpēc, ka viņš ir zinošs, ar interesantu, pieredzē balstītu pasniegšanas manieri, gan arī tāpēc, ka Viesturs pats Valkas pagastā apsaimnieko bioloģiski daudzveidīgās pļavas un ar savu Dabas saimniecību “Bekas” ir iesaistījies GrassLIFE projektā par dabisko pļavu atjaunošanu. Tieši “Bekās” ir GrassLIFE dabisko pļavu atjaunošanas zināšanu un demonstrējumu centrs jeb demonstrējumu saimniecība. Projekta laikā arī ir tapusi pieminētā “traktorkariete” jeb “pļavu vilcieniņš”, kā to dēvēja iepriekš. Vēl interesants fakts – 2020. gadā “Dabas koncertzāle”, kas bija veltīta sēnēm, lai kopīgi iepazītu zemeszvaigzni (Geastrum), tika filmēta Valkas pagasta mežos un galvenokārt tieši “Bekās”. Ne velti šim miestiņam, kurš atrodas Gaujas malā, ir dots šāds nosaukums, jo, kā norāda zinātniece – Dabas muzeja mikoloģe Diāna Meiere, Valkas novada lielie meži slaveni ar labām gaileņu, baraviku un citu beku vietām. Arī zemeszvaigznes ir starp sastopamajām sēnēm. Savukārt pasākuma organizators Ingus Ulmanis par redzamo koncertierakstā saka: “Basas kājas bija gan mūziķiem, gan dejotājiem, kuri papildināja šī gada priekšnesumu, filmējot koncertu Valkas novada mežos, kur zeme  bija pārklāta ar biezu, mīkstu ķērpju segu cilvēku neskartā vietā.”  Koncertierakstu var noskatīties Youtube.com vietnē ar nosaukumu: “Nature Concerthall 2020 - Geastrum. Bare feet”.

Organizējot šovasar pirmo mācību grupu, cerējām, ka “kariete” būs gatava, bet cilvēkfaktors ieviesa korekcijas plānos. Tomēr neatteicāmies no plāna, ka mācības, arī teorijas daļa, notiks brīvā dabā (atvērtā nojumē) un tieši Valkas pagasta “Bekās”. Tas ietaupa laiku mācību procesā, ko tērējam pārbraucieniem, kad jādodas dabā, bet galvenais arguments bija dalībnieku drošība mācību procesā, lai nebūtu jāatrodas telpās. Šādu risinājumu daudz vairāk ietekmē laika apstākļi, bet mums paveicās, ka nelija lietus. Te gan jāatgādina visiem zināmais teiciens, ka nav sliktu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs. Par labu mācībām saimniecībā lika arī izlemt tas, ka GrassLIFE projektā ir tapuši agregāti, kurus var apskatīt uz vietas saimniecībā. Tie palīdz apsaimniekot pļavas videi draudzīgi, piemēram, pēc Viestura zīmējuma ir tapis, kā viņš pats saka, “putnu biedēklis”. Nē tas nav tas, ko mēs uzreiz padomājam, tā ir mehāniska ierīce ar ķēdēm, kas domāta dzīvnieku biedēšanai. To piekabina pie traktora pirms pļaujmašīnas, lai tiktu radīts papildu troksnis, no kura putni un zvēri, kas atrodas zālājā, izbīstas, aizbēg un tāda veidā netiek sapļauti.

Tomēr pati galvenā lieta, kuras jaunatklājēji bija mācību “ES nozīmes zālāju biotopu un sugu dzīvotņu apsaimniekošana” grupas dalībnieki, bija pļavu kariete jeb vilcieniņš, piekabe, kura speciāli pielāgota, lai interesentus varētu vest pa pļavām un iepazīstināt ar tur sastopamo daudzveidību. Pirmajā reizē “kariete” tika izmantota, lai mācību dalībniekus nogādātu līdz pļavai, kur notika praktiskā nodarbība. Lai uz tālo pļavu nebūtu katram jādodas ar savu transportu, nu  brauca visi kopā, un vēl karietē. Nākamajā sezonā “pļavu karietei” būs speciāli izstrādāts maršruts, kas ļaus iepazīt Dabas saimniecības “Bekas”  pļavu bioloģisko daudzveidību un saimnieka stāstījumu par tām.

Labie vārdi

Mācību dalībnieks no Naukšēniem Anatolijs Laganovskis: “Šai kovid laikā seminārs bija liels uzmundrinājums man, jūs piešķīrāt dzīvei košākas krāsas, paldies! Jūs esat kolosāli!
Vagoniņa  ideja ļoti patika, pilnveidojiet to. Brauciens bija jauks, nemaz nekratīja.  Tas tiešām bija piedzīvojums, un tās govis! Paldies par jūsu  darbu!”

Vēl, runājot par šo “dīvaino” laiku, kad mēs vairāmies uzsākt sarunas, jo tās rezultātā nonāk pie viena temata – Covid. Simpātiska ir Viestura iniciatīva feisbukā, kur viņš, sākot ar augustu, praktiski katru dienu publicē savas fotogrāfijas. Apskatiet!

Viesturs Lārmanis: “Varbūt kļūdos, bet ir tāds iespaids, ka ar katru dienu cilvēkos pieaug aizvien lielāks naids un nemiers. Tādēļ nolēmu ik dienas publicēt pa taurenīša, puķītes, zvēriņa bildītei. Varbūt tās dažas sekundes, ko kāds uz tām skatīsies, būs tās pašas, ko citādi cilvēks veltītu dusmu ziņām. Varbūt dusmīgā laiktelpa tā kļūs mazliet mazāka. Ja jums šī doma patīk, drīkst dalīties, tā vairāk mierīgo sekunžu pasaulē būs.”

Paldies visiem mācību dalībniekiem par sapratni un izturību, un paldies Viesturam par to, ko viņš dara, saglabājot dabu un mācot arī citus to darīt!

Valda Empele,
LLKC Valkas konsultāciju birojs

Foto: Valda Empele un Viesturs Lārmanis

Foto galerija: 

Pievienot komentāru