Preiļu lopkopji analizē piena ganāmpulku

 Preiļu konsultāciju biroja interešu grupas tēma 2016. gadā ir „Kvalitatīva rupjā lopbarība un ganāmpulka veselība, produktivitāte.”

Interešu grupas saimniecību otrā tikšanās 8. jūlijā notika z/s „Airi”. Saimniecība saimnieko ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm, apsaimnieko ap 100 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, no kuras 62 ha aizņem zālāji. Z/s „Airi” ir 25 slaucamās govis, 2 zīdītājgovis, 9 telītes, kas vecākas par 12 mēnešiem. Slaucamo govju šķirnes: 40% ir LB, 20% HS, pārējās ir ZS, XP, DS, HM. Ganāmpulka vidējais izslaukums –7471 kg, T% 4,15, O% 3,24, SŠS 291.

Šoreiz tikšanās tēma „Piena pārraudzības rādītāju analīze un praktiska izmantošana saistībā ar slaucamo govju ganāmpulka produktivitātes kāpināšanu”. Pārraudzības kārtību nosaka MK noteikumi Nr. 13 no 08.01.2016. Piena pārraudzības mērķis – veicināt ganāmpulka produktivitātes palielināšanos un līdz ar to arī saimniecības ienākumus. Lai no pārraudzības saņemtā informācija būtu objektīva, tad visam pamatā ir pareiza piena paraugu noņemšana. No datu centra saņemtajās izdrukās pirmajā lapā ir visa ganāmpulka kopējo rādītāju apkopojums un analīze, nākamajās lapās seko katras gotiņas individuālie ražības rādītāji.

Pēc pārraudzības datiem jāskatās, kāds ir katras gotiņas piena tauku %. Ja tas ir zem 3,8, tas norāda uz to, ka pietrūkst kokšķiedras, netiek pietiekošā daudzumā uzņemta rupjā lopbarība. Īpaši jāuzmana govis pirmajās 100 dienās pēc atnešanās. Savukārt, ja olbaltumvielas ir zem 3,0, tas liecina par enerģijas deficītu.

Ja olbaltumvielas izdala ar taukiem un attiecība ir zem 0,75, tas norāda uz acidozi. Augstražīgām govīm bieži vien pirmajos laktācijas mēnešos ir palielinātas spēkbarības devas, kas satur daudz viegli sagremojamo ogļhidrātu. Ja gotiņas apēd pārāk daudz šādas barības, bet neuzņem pietiekoši rupjo lopbarību, kura noārdās lēnāk, tad veidojas spurekļa acidoze; pH līmenis spureklī samazinās, zems pH rada gremošanas problēmas. Barība sliktāk izmantojas, veidojas mazāk vitamīnu, savukārt atbrīvojas dažādi nevēlami toksīni. Acidozes gadījumā spureklis iztukšojas ātrāk, un slikti sagremota barība viegli izplūst caur to, izraisot fermentācijas problēmas resnajās zarnās. Govīm ir sliktāka ēstgriba, pazeminās izslaukumi.

Par ketozi liecina tas, ka O/T ir mazāks par 0,75. Ketoze – vielmaiņas traucējumi, kas visbiežāk parādās, ja barībā pietrūkst viegli sagremojamu ogļhidrātu, sāk noārdīties ķermeņa tauki, daļa tauku uzkrājas aknās, tiek traucēta aknu darbība, var strauji kristies ķermeņa kondīcija, samazināties izslaukums. Ketožu gadījumā govis ir uzņēmīgākas pret slimībām.

Paaugstināts somatisko šūnu skaits, ja tas pārsniedz 200 tūkstošus, liecina par iespējamu tesmeņa iekaisumu. Jānodrošina sausas tīras stāvvietas kūtī, jāievēro slaukšanas higiēna.Izmantojot CMT testu, iespējams noskaidrot, kāda ir situācija katrā tesmeņa ceturksnī. Tas var būt arī slēpts mastīts atsevišķos ceturkšņos. Būtu vēlams noņemt piena paraugus laboratoriskai izmeklēšanai, lai pēc iespējas precīzāk noteiktu mastīta ierosinātāju

Visiem kopīgi diskutējot un noslēgumā apkopojot tikšanās laikā izteiktos viedokļus, saimniekiem tika sniegti ieteikumi, kā uzlabot saimniekošanas efektivitāti, jo interešu grupu galvenais mērķis, arī – dalīties pieredzē, gūt jaunas zināšanas, sabalansēti izmantot saimniecībā esošos resursus.

Zita Briška, LLKC Preiļu konsultāciju biroja lopkopības konsultante

Pievienot komentāru