Rudens darbi košumdārzā

GalerijaPrint

Košākais šī gada dārzu skaistuma laiks tuvojas noslēgumam. Lai augi iespējami veiksmīgi aizvadītu auksto laiku un priecētu nākamajā gadā, par to jārūpējas rudenī. Par svarīgākajiem rudens darbiem savā pieredzē dalījās daiļdārzniece, Nīcas novada sakoptās vides komisijas pārstāve Iveta Reinfelde.

Sīpolpuķes

Septembra beigās jāsteidz iestādīt lilijas. Pārējām sīpolpuķēm vēlamais stādīšanas laiks ir līdz oktobra vidum. Nevajadzētu iestādīt pārāk agri – lai gaisa temperatūra ir ne augstāka par 8 grādiem. Ja iestāda pārāk ātri, sāk augt dzinumi un var apsalt. Tulpes var stādīt, kamēr vien zeme vēl nav sasalusi, pat Ziemassvētkos. Kailsals augiem ir pats sliktākais. Zālienā labāk jutīsies krokusi un narcises, dobēs – narcises, tulpes un citas sīpolpuķes. Stādīšanas dziļums – no sīpola trīs sīpolu dziļumā – lielāki sīpoli jāstāda dziļāk, mazāki – seklāk. Es sīpolpuķes vispār neroku ārā un nepārstādu. Ir cilvēki, kas katru gadu rok ārā, ir, kas pēc trīs gadiem, es neroku ārā vispār. Sīpolpuķēm labāk patiks saulainas vietas. Ir gadījies, ka sīpolus mēdz notiesāt ūdensžurkas vai citi grauzēji. Dārzniecības veikalos var nopirkt speciālas miniatūras plastmasas kastītes – gan apaļas, gan četrstūrainas, kurās sīpolus ieliek iekšā. Tad ir drošības sajūta, ka sīpols ziemā netiks apēsts.

Ziemcietes

Ir cilvēki, kas ziemcietes negriež ar domu, ka tā augs labāk pārziemos. Daļēji tā ir taisnība, augam saglabāsies mitrums, taču, ja augam ir kāda slimība vai arī daudz gliemežu, labāk nogriezt. Es visu nogriežu līdz pirmajām salnām un daru to ar lielajām dzīvžogu šķērēm. Pēc sala griezt ir grūtāk, jo lapas kļūst mīkstas. Es griežu visas ziemcietes, izņemot graudzāles, heihēras, bergēnijas un lavandas, kas arī ziemā izskatās skaisti. Par laimiņiem, tautā sauktiem par čīkstenēm, domas dalās. Es griežu. Pavasarī tāpat ir daudz darāmā.

Viengadīgo puķu sēklu ievākšana

Var vākt puķu sēklas. Veiksmīgāk izdosies mūsu samtenes, saulespuķes, asteres, cinnijas. Tās var apžāvēt saulainā vietā, piemēram, uz palodzes. Glabāt vajadzētu papīra maisiņos, lai sēklas elpo, tāpēc plastmasas maisiņi neder. Ar tādām puķēm kā begonijas, petūnijas, balzamīnes vai kannas ir smalkāka darīšana. To sēklas tomēr vieglāk ir nopirkt veikalos. Redzot   kādā dārzā skaistas puķes un paņemot sēklas, nav garantijas, ka tieši tādas pašas nākamajā gadā būs arī jūsu dārzā. Iegādājoties sēklas, vajadzētu rūpīgi apskatīt sēklu paciņu. Ja uz tās ir simbols F1, tas norāda, ka auga īpašības piemīt tikai vienu gadu, nākamajā gadā var nebūt tāds pats izskats.

Viengadīgās puķes divus gadus

Gadās, ka viengadīgās puķes priecē arī nākamajā gadā. Man savā dārzā patīk eksperimentēt. Pagājušajā rudenī lauvmutītes bija vēl skaistas, tādēļ tās neaiztransportēju uz kompostu, bet atstāju. Pavasarī mazliet apgriezu, un man tās arī šogad skaisti ziedēja no pagājušā gada auga. Līdzīgi ir ar krustainēm jeb cinerārijām. Arī tās ir viengadīgs augs, taču, ja atstāj un pārziemo, nākamajā gadā var uzziedēt ar dzelteniem ziediņiem. Ziemā krustaines gan izskatās mazliet sagurušas. Pavasaros agri mūs priecē atraitnītes. Lai tās būtu īpaši agri, stādīt var jau septembrī vai oktobrī. Tās pārziemos, vajadzēs tikai noņemt kādu sabrūnējušu lapiņu. Lai tiktu pie stādiņiem, augustā vajadzētu sēt sēkliņas uz lauka vai siltumnīcā.

Puķes ar gumiem

Kannas un dālijas pēc pirmajām salnām apgriežu, atstājot 10 cm stumbenīti – drošības zonu, lai neiekļūst puves vai sēnītes. Tad roku ārā, mazliet nopurinu zemi un lieku stingrā plastmasas maisā, lai nenobirst zeme. Maisa galu atstāju vaļā. Kamolbegonijām nekādu stumbenīti neatstāju, atdalu tikai gumus. Neko neskaloju un saulītē nežāvēju. Salieku koka kastē vienā kārtā, lai augs var elpot. Man ir vairākas kastes, tās salieku citu virs citas un  līdz pavasarim glabāju istabas temperatūrā (12-20 grādi). Ja ziemā kāda lapiņa izspraucas ārā, to nolaužu vai nogriežu, lai neuzmetas laputis. Pavasarī gumus lieku podos. Ja vajag dalīt, to daru pavasarī. Vēl gribu piezīmēt, ja rudens ir mitrs, kamolbegonijas jārok ārā ātrāk, lai gumi nesāk pūt, bet, ja rudens ir sauss, var rakt vēlāk. Ja kāds ir sācis pūt, tas jāmet ārā.

Vai rudenī mēslot puķes?

Var, taču rudenī vēlams izmantot mēslojumu, kur vairāk ir kālijs, kas stiprina sakņu sistēmu. Uz minerālmēslu iepakojumiem ir norādīti simboli NPK – slāpeklis, fosfors, kālijs. Slāpeklis dod zaļo masu, fosfors – ziediem. Var būt klāt arī citi minerālmēsli. Es savas dobes rudenī nemēsloju, daru to pavasarī. Par kūtsmēsliem. Puķes priecāsies, ja kūtsmēsli būs pastāvējuši un patrūdējuši 2-3 gadus, kļūstot līdzīgi melnzemei. Rozes ir vienīgās, kas pacieš svaigus kūtsmēslus, taču jāierok zemē mazliet tālāk no paša auga. Ar putnu mēsliem ir jābūt ļoti uzmanīgiem, tie ir ļoti spēcīgi. Gribu piebilst par rododendriem. Tos pirms ziemas ir kārtīgi jāsalaista neatkarīgi no tā, vai rudens ir sauss vai mitrs. Es mēsloju augus pavasarī un vasarā pirms Jāņiem.

Zāliens

Mēs zālienu pļaujam pēc iespējas ilgāk, kamēr vien tas ir iespējams, pat Ziemassvētkos. Aerācija un lielā grābšana ir pavasarī. Mēs gan aerāciju nekad neesam veikuši, tikai regulāri pļaujam. Rudens lapas, īpaši lielās, zālienā labāk tomēr neatstāt, jo var sākt sust. Ja augam ir veselīgas lapas, nav bijuši kaitēkļi, tās noteikti būs vērtīgi likt kompostā, taču, ja augam ir bijušas slimības, īpaši kastaņiem, tad labāk lapas sadedzināt. No rudens lapām var iegūt ļoti labu mulčējamo materiālu. Lapas sagrābj čupiņās un uzmanīgi uzbrauc ar zāles pļāvēju, kam ir grozs. Izveidojas masa, ko biezā kārtā var likt uz dobēm. Es rudenī, kad viss ir novākts, savām dobēm beru virsū kūdru kā mulčējamo materiālu. Skats ir glītāks un arī kopšana pavasarī vieglāka. Kaut arī kūdra ir skāba, mani augi neprotestē. Rudenī dobēm apduru arī apdobes.

Pārziemošana

Par rozēm. Es jau vairākus gadus rozes neieziemoju, nelieku skujas, jo ziemas kļuvušas maigākas, gluži kā Anglijā. Sirdsmieram var uzbērt 5-7 cm kūdras slānīti, lai neciestu snaudošie pumpuri, ja uznāk sals. Rudenī apgriežu minimāli, lielāku apgriešanu veicu pavasarī. Tagad ļoti populāras ir hortenzijas. Ir tādas, kas labi pārziemo, un ir, kas mazliet jāpiesedz. Ziedus griež pēc ieskatiem – kā pašiem patīk. Fuksijas pārzieminu siltumnīcā. Podiņu vienkārši nolieku  neierokot. Nevajag bīties, ja, ienesot iekšā, augu lapas nobirst, arī viņiem ir rudens. Eņģeļtaures un pelargonijas pārzieminu telpās. Pavasarī apgriežu un nesu ārā. Jo vairāk apgriezīs, jo spēcīgāks būs krūmiņš.

Laipni aicināti, Nīcas novada (www.nica.lv) sakoptajos dārzos! 

Informāciju apkopoja Gunita Šime,
Nīcas novada pieaugušo izglītības metodiķe

Foto: no Ivetas Reinfeldes dārza

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru