Saimniecības platības papildina ar lielo siltumnīcu

GalerijaPrint

“Krustakroga” dārzniecība netālu no Neretas centra jau tagad pircējiem piedāvā bagātīgu krāšņumaugu stādu klāstu. Dārzniecības saimnieki Jeļena un Pēteris Korsaki, ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi, šogad stādāmās platības krietni palielinājuši, ierīkojot milzu – 26 x 7 metrus lielu – siltumnīcu, kas izgatavota Neretas novada Zalves pagasta uzņēmumā “Kronīšu kokapstrāde”.

Pirmā rosība  siltumnīcās un ap tām sākusies 1. martā. Saimnieki stāsta, ka citus gadus bijuši eksperimenti – siltumnīcas sāktas sildīt februārī, tomēr tas gaidāmo rezultātu nav devis. Bez krāsns siltuma augiem nepieciešama arī ilgāka un intensīvāka saules gaisma.

Pēteris Korsaks stāsta, ka lielo jauno siltumnīcu papildinājuši, ierīkojot dubultas sienas no polikarbonāta loksnēm. Rezultātā panākts teju tropu klimats – mitrs un silts, kurā augi strauji attīstās. Tiesa, jāraugās, lai vienmērīgi darbotos apkure un ventilācija. Pašlaik krāsnīs malka jāpieliek intensīvi, ik pēc divām stundām, un no tā cieš saimnieku naktsmiers. Saimniece Jeļena teic, ka pašlaik daudzi klienti ierodas paši, bet “Krustakroga” dārznieki, sagaidot siltākas dienas, plāno doties pie pircējiem uz tirdziņiem. Stāstot par pagājušo gadu, Pēteris saka – tā kā pandēmijas dēļ pārvietošanās starp valstīm bija liegta, Latvijā teju nebija pieejams Polijā audzētais, līdz ar to labs noiets bija vietējai precei.

Saimniecībā siltumnīcas sadalītas pa grupām, piemēram, viena no tām ir “ledeņu māja”, kurā aug tikai šie augi. Daļu izaudzētā, izturīgākos pret aukstumu, piemēram, heihēras jeb lapu hameleonus, bergēnijas pārceļ uz āru, kur podiņus novieto uz tādiem kā paklājiem, kas labi uzsūc un notur mitrumu.

Otra lielā siltumnīca ir “solēniju māja”, kurā aug begonijas. Daudzas no tām, neraugoties uz vēso aprīli, sākušas ziedēt. Te košā siltummīle – dienvidniece lapsaste. Ziedus vērušas arī balzamīnes.

Visu lielajā siltumnīcā augošo vārdos nenosaukt. Tāpēc apstāšos pie dažiem. Nokarenās jeb podu zemenes pašlaik vēl nezied, bet pirmā raža ienāksies jūnijā un turpinās ražot visu vasaru, rudeni, līdz nosals. Te arī ļoti daudz samteņu, atraitnīšu, petūniju, verbenu, pelargoniju, tajā skaitā rožveidīgo, kalibrahoju. Vēderpriekiem te atrodami jau paprāvi tomātu un gurķu stādi. Tomātu stādu skaits pārsniedz četrus tūkstošus, un katru gadu tos izpērk līdz pēdējam.

Audzēšana prasa gan nemitīgu darbu, gan resursus. Vidēji dienā, jo īpaši vasaras mēnešos, lai aplaistītu visus augus, nepieciešami pieci kubikmetri ūdens. Par laimi, aka ir ļoti devīga, bet drošībai ierīkots arī dīķis. Kūdru uz Neretu vedot no rūpnīcas Aknīstē, un ar tās kvalitāti dārznieki ir ļoti apmierināti. Vai jaunā siltumnīca apmierina visas saimnieku vēlmes? Pēteris smej un saka – jau atkal par mazu. Pēc gada būvēs jaunu.

Teksts un foto:
Imants Kaziļuns,
reportieris

https://www.staburags.lv/laikraksta-arhivs/saimniecibas-platibas-papildi...

Foto galerija: 

Pievienot komentāru