Saldū mācās saimnieki un ganāmpulku pārraugi

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Saldus konsultāciju birojs zemnieku saimniecību īpašniekiem un lauksaimniecības dzīvnieku pārraugiem aprīlī rīkoja divu dienu mācības “Lauksaimniecības dzīvnieku pārraudzība, vērtēšana, mākslīgā apsēklošana, olšūnu un embriju transplantācija”.

Mācību pirmajā dienā tika apgūtas teorētiskās zināšanas. Par lauksaimniecības dzīvnieku audzēšanu un ciltsdarba pamatiem, dzīvnieku šķirnēm, ganāmpulku un lauksaimniecības dzīvnieku reģistrēšanu, apzīmēšanu, anatomiju un fizioloģiju u. c. stāstīja LLKC veterinārmedicīnas eksperts Dainis Arbidāns, kuram ir ļoti plaša pieredzes šajos jautājumos.

Otrajā dienā dalībniekus laipni zemnieku saimniecībā “Cīrulīši” Saldus novada Zaņas pagastā uzņēma tās saimnieks Sergejs Vereteļņiks, kurš savā saimniecībā strādā kopā ar vecākiem un brāļiem. Saimnieks labprāt dalījās ar savu saimniekošanas pieredzi, izsmeļoši stāstot par saimniecības attīstību.

Z/s “Cīrulīši” nodarbojas ar piena lopkopību, audzējot 201 liellopu, no kuriem 72 ir slaucamās govis. Gadā no vienas govs vidējais izslaukums ir 7 t piena, kas tiek iegūts, domājot par atbilstošu barību. Mācību laikā tika sijāta miksētā barība, lai novērtētu tās kvalitāti. Veterinārmedicīnas eksperts Dainis Arbidāns barības kvalitāti novērtēja kā teicamu. Mācību nolūkos saimniecības kūtī tika mērīta gaisa kvalitāte (amonjaka koncentrāta apjoms gaisā) un vēja plūsma. Šādi mērījumi kūtī būtu jāveic vairākas stundas, taču, ņemot vērā ierobežoto laiku, veicot īslaicīgus mērījumus, minētie novērojumi tika novērtēti kā atbilstoši.

Mācību dalībnieki redzēto saimniecībā, iegūtās teorētiskās zināšanas un veterinārmedicīnas eksperta D. Arbidāna plašo pieredzi novērtēja kā noderīgu, piebilstot, ka tas tiks izmantots savās saimniecībās.

Zanda Dimanta-Svilpe,
LLKC Saldus nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Pievienot komentāru