Žurnāla “Latvijas Lopkopis” maija numurā

GalerijaPrint

Šajā pavasarī iezīmējušās pārmaiņas gaļas liellopu nozarē – nodibināti divi jauni kooperatīvi, kuru mērķis ir gatavās produkcijas piedāvāšana vietējā tirgū un nākotnē – arī eksportā. Par jaunajām tendnecēm maija “Latvijas Lopkopis” izdevumā stāsta Gaļas liellopu audzētāju biedrības vadītājs Raimonds Jakovickis un kooperatīva “GreenBeef.lv” vadītājs Kaspars Ādams.

Kooperācijas tēma tiek turpināta arī rubrikā “Saimnieka pieredze”, kurā piensaimnieks, Smiltenes novada z/s “Bērži” īpašnieks Jānis Kuprišs stāsta ne tikai par savu robotfermu, bet arī par to, kādēļ ir kooperatīva “Piena loģistika” biedrs. Jānis: “Es savu nākotni redzu “Piena loģistikā”, nav citu variantu. Tas rada stabilitāti.”

Kādas ir piena ražošanas pašizmaksas tendences LLKC demonstrējumu saimniecībās no 2016. līdz 2020. gadam, raksta LLKC projektu vadītājs ekonomikā Andris Stepanovs. Galvenais secinājums – lai arī daļai saimniecību izdodas samazināt ražošanas izmaksas un audzēt izslaukumus, piena iepirkuma cena ir zema un nepārsniedz tā ražošanas pašizmaksu.

Rubrikā “Tavs konsultants” šoreiz intervija ar LLKC konsultantu-ekspertu veterinārmedicīnā un arī žurnāla autoru Daini Arbidānu. Viena no viņa atziņām, vērtējot lopkopības saimniecībību īpašniekus: “Dažkārt man šķiet, vajadzētu noteikt: kurš vēlas audzēt dzīvniekus, lai veic psiholoģisko testu un iegūst viselementārāko lauksaimniecisko izglītību.” Turpat arī Daiņa Arbidāna raksts par faktoriem, kas ietekmē liellopu reprodukciju.

Par slaucamo govju atrietināšanu un pupu veselību raksta Jurijs Brente, veterinārārsts un uzņēmuma “GEA” speciālists. Savukārt rekomendācijas teļu turēšanai grupās sniedz Silvija Dreijere, LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore.

Ikvienam liellopu turētājam būs interesanti izlasīt LLKC lopkopības konsultantes Lailas Plītas rakstu, kā ar ķiploku pulvera pievienošanu dzīvnieku barībā var mazināt mušu un citu uzmācīgo vasaras kaitēkļu uzlidojumus ganāmpulkam.

Aitkopjiem iesakām Latvijas Aitu audzētāju asociācijas aitu vērtēšanas ekspertes Dinas Avotiņas rakstu par jēru vērtēšanu – kuru atstāt audzēšanai, kuru – realizēt gaļai.

Par proteīna nozīmi cūku ēdināšanā turpina rakstīt Latvijas Cūku audzētāju asociācijas izpilddirektore Dzintra Lejniece un Dr. agr. Lilija Degola.

Putnkopjiem vērtīgu informāciju par putnu ganāmpulka papildināšanu pašu spēkiem no cāļiem līdz produktīviem jaunputniem sniedz Latvijas Apvienotās putnkopības nozares asociācijas izpilddirektore Anna Ērliha sadarbībā ar Putnkopības asociācijas vadītāju Zani Rostokinu.

Zirgkopības nozares ļaudīm šoreiz piedāvājam žurnālistes un LLKC Apgāda redaktores Daces Milleres aprakstu par to, kā Tukuma novada Sēmē z/s “Lejnieki” saimnieko Ivars Amoliņš. Viņš, sadarbojoties ar treneri Aiju Freidenfeldi, izveidojis arī jātnieku sporta klubu “Lejnieki”.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2021_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja

Foto galerija: 

Pievienot komentāru