Konkursā “Laukiem būt!” – uzsvars pievienotās vērtības radīšanā

Ar 58 dalībnieku iesniegtiem 59 biznesa plāniem noslēgusies jauniešu pieteikšanās konkursam “Laukiem būt!”, ko jau devīto gadu rīko Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC). Dalībai konkursā varēja pieteikties ikviens jaunietis, kurš pasākuma “Laukiem būt!” ietvaros pērn piedalījās piecu dienu mācību kursos.

Biznesa plāni iesniegti trijās kategorijās un to provizoriskais sadalījums, kas, izvērtējot biznesa plānus administratīvi, vēl var tikt mainīts, ir šāds:

1) Lauksaimniecības un lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana: 20 biznesa idejas;

2) Nelauksaimnieciskā darbība laukos – pakalpojumu sniegšana: 22 biznesa idejas;

3) Nelauksaimnieciskā darbība laukos – ražošana: 17 biznesa idejas.

Visvairāk ideju no jauniešiem saņemts Vidzemē – 21, ar 14 jaunām biznesa idejām seko Kurzeme un Zemgale, savukārt Latgalē pieteiktas 10 idejas.

Iesniegtajos pieteikumos vērojams dažādu pakalpojumu piedāvājuma pieaugums, kas ir lielisks veids, kā dzīvot un strādāt laukos, ja nav pieejamas lielas zemes platības. Pakalpojumos dominē kā iepriekšējā gadā uzsāktais ceļš uz jaunu tūrisma ideju attīstīšanu, īpaši jaunu naktsmītņu veidošanu, tā dažādi saimnieciski pakalpojumi – laukakmeņu vākšana, auto tīrīšana ar tvaika palīdzību, auto remonts, kā arī dažādas aktīvās atpūtas iespējas – elektriskie kvadricikli, meistarklases, spa rituāli u. c.

Baiba Gulbe, LLKC Lauku attīstības nodaļas projektu vadītāja: “Lielākais prieks, ka šogad ir ļoti bagātīgs ideju skaits lauksaimniecības kategorijā. Tajā pārstāvētās idejas saistītas gan ar dzīvnieku un putnu audzēšanu (vistas, paipalas, truši, govis), gan ar augu audzēšanu – mikrozaļumi, ārstniecības augi, paprika un baklažāni, ogu audzēšana un pārstrāde. Interesanti, ka pagājušā gadā visvairāk ideju bija biškopībā, bet šogad ir tikai viena ideja šajā jomā. Visinovatīvākie jau ierasti ir ražotāji, un arī šogad starp viņu idejām var atrast gan interjera priekšmetus un mēbeles, gan apģērbu, skulptūras un dažādas rotaļlietas bērniem.”

Ņemot vērā Covid-19 dēļ valstī noteiktos ierobežojumus, pirmo reizi konkursa vēsturē dalībniekiem bija jāsagatavo arī īss video, kurā viņi pastāsta par sevi un savu biznesa ideju. Šo video kopā ar iesniegtajiem biznesa plāniem žūrija vērtēs attālināti.  Februāra pusfinālā  pēc visu materiālu izvērtēšanas noskaidrosies konkursa finālisti, kuri, cerams, varēs savas idejas aizstāvēt klātienē finālā.

Konkursa fināls norisināsies marta sākumā, un tā laikā dalībnieki cīnīsies par galvenajām balvām, kuru kopējais fonds ir 20 000 eiro. Konkursa “Laukiem būt!” atbalstītājs un lieldraugs ir valsts attīstības finanšu institūcija ALTUM, kas kopīgi ar LLKC piedalās apmācību procesā un arī konkursa žūrijā.

Plašāka informācija: Baiba Gulbe, 27811676, e-pasts: laukiembut@llkc.lv.

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Pievienot komentāru