Tirgū prognozē mērenu izaugsmi

Pārtikas izejvielu tirgū šogad un nākamgad būtisks cenu pieaugums nav sagaidāms, kam par iemeslu ir attīstīto valstu lēnā ekonomiskā izaugsme un pārprodukcija atsevišķos lauksaimniecības sektoros.

EK jaunākajā īstermiņa pārskatā par ES lauksaimniecības preču tirgu šogad un nākamgad minēts, ka globālās ekonomikas izaugsme šogad gaidāma 2,6%, bet nākamgad – 3,1% apmērā. ES valstīs paredzama izaugsme 1,9% apmērā. Vērtējot Ķīnas tirgus izaugsmi, to prognozē 6% apmērā. Sagaidāms, ka eiro kurss attiecībā pret dolāru nepieaugs, tādējādi Eiropā saražotās produkcijas eksporta konkurētspēja pasaules tirgos uzlabosies. Vērtējot naftas cenas, EK prognozē, ka tā šogad un nākamgad pieaugs mēreni – no 30 ASV dolāriem par barelu 2015. gadā līdz vidēji 38 dolāriem šogad un 49 dolāriem – 2017. gadā.

Aizvadītās graudu sezonas labās ražas pasaulē bijušas par iemeslu graudaugu krājumu pieaugumam, kā rezultātā pērn vidējais cenu kritums bijis 10%. Šajā sezonā ES graudaugu platības samazinājušās par 1,9%, un paredzamas par 4,1% mazākas ražas. Sagaidāms, ka par 1,4% pieaugs mīksto kviešu ražas, vidējā ražība no ha būšot 6,3 tonnas, par 1,7% pieaugs miežu ražas, un cieto kviešu ražas – par 4,3%. Savukārt kukurūzas ražām gaidāms 20% kritums, un par ceturto daļu mazāka būšot arī tritikāles, rudzu un sorgo raža.

Piena sektorā, kas joprojām cieš no zemām cenām, tiek prognozēts govju skaita pieaugums ES vidēji par 1,2%, taču ir lielas atšķirības starp dalībvalstīm, piemēram, tiek norādīts uz govju skaita samazināšanos vidēji par 5% Polijā un Igaunijā, kamēr Īrijā skaits audzis par 10%. Šī gada pirmajā ceturksnī sagaidāms arī pārstrādei piegādātā piena daudzuma kāpums par 5% salīdzinājumā ar pērnā gada sākumu, taču krīzes ietekmē piegādes varētu samazināties. Vērtējot cenas, EK prognozē tās stabili zemas, ņemot vērā Krievijas embargo turpināšanos un lēno eksporta izaugsmi pārējos trešo valstu tirgos.

Liellopu gaļas tirgū paredzams pieprasījuma kāpums par 1,6%, taču cenas ietekmēs plašais piedāvājums no Argentīnas, Brazīlijas un Austrālijas. Cūkgaļas tirgū turpināsies zemo cenu laiki, vienlaikus paredzot pieprasījuma pieaugumu 2017. gadā.

Ziņu sagatavoja Iveta Tomsone

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.