Piena cenas stabilas, tirgus – nestabils

Šī gada pirmajos mēnešos piena ražošanas apjomi ES salīdzinājumā ar pērnā gada sākumu ir samazinājušies par 2,4%, vienlaikus iepirkuma cenas stabilizējušās – vidēji 33 centi par kg piena.

Situācija ES piena tirgū vērtēta COPA-COGECA un EK darba grupā “Piens un piena produkti”, kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāve Silvija Dreijere.

EK dati liecina, ka pērn ES kopumā saražotā piena apjoms bija par 0,4% lielāks kā 2015. gadā, tiesa, straujš piena ražošanas kāpums bija tikai pirmajā pusgadā. Sākot no jūnija, katru mēnesi saražotā piena daudzums bija mazāks kā attiecīgajā mēnesī 2015. gadā. Arī 2017. gada pirmie mēneši ir ar mīnusa zīmi salīdzinājumā ar 2016. gadu. Vislielākais realizētā piena apjoma kāpums bija Nīderlandē (gandrīz par 1 milj. t), Īrijā, Bulgārijā. Vislielākie realizētā piena kritumi bija Lielbritānijā un Francijā.

Vērtējot pasaules tirgus, EK secina, ka piena ražošanas apjomi Austrālijā ir sarukuši par 8,5%, Jaunzēlandē – par 2,6%, kur laika apstākļi gan sāk uzlaboties un piena ražošanas apjomi palielināties. Savukārt ASV saražotā piena apjomi ir palielinājušies par 2,5%.

Darba grupas dalībniekiem, atskaitoties par situāciju savās dalībvalstīs, Vācijas pārstāvis norāda, ka piena ražošana pērnā gada otrajā pusē samazinājusies par 4%, vidējā cena – 32,4 centi/kg. Netiek prognozēts, ka Vācijā piena ražošanas apjomi palielināsies, jo krīzē daudzi saimnieki aizgājuši no ražošanas. Šogad no maija tirgū tiks piedāvāts no ĢMO brīvs piens.

Igaunijā krīzē tika pazaudēti 10% no nacionālā ganāmpulka, pašreiz notiek nozares atkopšanās, jo cena ir sasniegusi 32 centus. Somijā  cena ir stabila 36 centi/kg. Te strādā pie skolas piena programmas, lai tajā iekļautu bioloģisko pienu. ĢMO pienā nav pieļaujams jau labi ilgu laiku.

Īrijā piena ražošanas apjomi pērn kāpuši par 4,4%, un zemnieki cer uz cenu stabilitāti. Janvārī piena cena bez PVN bija 29,6 centi/kg. Šogad PVN palielināts, un cena ar nodokli ir vidēji 31 cents.  Dānijā 2016. gadā piena ražošanas apjomi palielinājās par vairāk kā 1%, bet šogad janvārī ražošanas apjomi bija iepriekšējā gada līmenī. Cena palielinās, un martā tā bija jau 36,7 centi/kg. Polijā situācija stabilizējusies. Piena ražošanas apjomi pagājušajā gadā palielinājās, un šī tendence saglabājas arī šogad, jo janvārī piena apjomu kāpums bija 4% pret pagājušā gada janvāri. Piena cena janvārī pārsniedza 30 centus, bet februārī samazinājās par 3%. Polijas pārstāvis norāda, ka ES atbalsta nauda tika maksāta arī saimniecībām, kas pārgāja no piena ražošanas uz gaļas liellopu nozari.

Francijā piena ražošanas apjomi pērn saruka par 2,2%, īpaši gada beigās, kad tika ieviesti ražošanas samazināšanas pasākumi. Vidējā cena šogad 30,5–31,5 centi/kg. Itālijā cena pēdējos mēnešos ir palielinājusies un pašreiz ir 37 centi, ražošana ir palielinājusies par 3%. Pārstrādē 50% no saražotās produkcijas ir ģeogrāfiskās izcelsmes produkti. Kopumā situācija netiek vērtēta tik laba, kā gribētos.  Čehijā cena zemākā ES – 29 centi/kg, ražošanas samazinājums ir 10%, tiek cerēts uz labākām cenām un ražošanas apjoma stabilizāciju. Zviedrijā cena ir atkopusies no krīzes un ir 34 centi/kg konvencionālajam pienam, 45 centi – bioloģiskajam.

EK ilgtermiņa prgognozes piena tirgum liecina, ka 2020. gadā vidējās piena iepirkuma cenas varētu būt 31 cents/kg, un 2026. gadā – 35 centi/kg. 2026. gadā vienlaicīgi pastāvēs liela cenu  amplitūda (30–41 cents/kg).

Informāciju publicēšanai sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.