Situācija ES piena tirgū

Situācija piena nozarē arī, sākoties rudenim, pasliktinās, vissliktākā tā ir Baltijas valstīs, secināts COPA–COGECA darba grupā “Piens un piena produkti”, kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās Latvijas Zemnieku federācijas pārstāve Silvija Dreijere.

Vērtējot vidējās piena cenas ES valstīs vasaras nogalē, valstu pārstāvjiem tika sniegta informācija, ka zemākā tā bijusi Lietuvā – vidēji 20 centi/kg, Igaunijā – 23 centi/kg un ganāmpulku skaits ir samazinājies par 5%, Latvijā vidējā piena cena – 20,5 centi/kg. 

Vācijā piena cena pakāpeniski samazinās pēdējos astoņus  mēnešus un ir noslīdējusi līdz 28,2 centiem/kg. Beļģijā pēc kvotu atcelšanas piena ražošana ir palielinājusies par 0,5%, bet piena iepirkuma cena ir 27,5 centi/kg, kvotas pārsnieguma dēļ maksājamā soda nauda ir 22 miljoni eiro. Beļģijā panākta vienošanās ar vairumtirgotājiem, ka turpmākos sešus mēnešus tie piemaksās zemniekiem 2,7 centus par kg piena. Piemaksa būs par vēsturisko daudzumu, kas veidojas no lielveikalos realizētā svaigpiena, sviesta un krējuma.

Somijā piena nozarē situācija ļoti smaga, zemnieki nevar laikā nomaksāt kredītus bankām, un ir skaidrs, ka bezgalīgi tās negaidīs, subsīdijas tikšot izmaksātas vēlāk nekā parasti, tāpēc naudas plūsmas nodrošināšanai lūgs atļauju izmaksāt tiešmaksājumus pirms 1. decembra.

Īrijā piena cena ir samazinājusies līdz 25,5–27 centiem/kg, piena ražošana valstī ir palielinājusies. Augusta beigās jau notika zemnieku protesta akcijas, bet valdība vēl negrib šo situāciju atzīt kā krīzi piena nozarē, lai arī zemniekiem šī cena nozīmē ražošanu zem pašizmaksas.

Zviedrijā cena ir noslīdējusi līdz 29,4 centiem/kg, kas ir zem pašizmaksas, un pašreiz vidēji katru nedēļu piecas saimniecības pārtrauc piena ražošanu. Atbalstam būs pieejami valsts kredīti ar samazinātu procentu likmi tieši piena ražošanas saimniecībām, bet ir skaidrs, ka ar to vien ir par maz, lai stabilizētu situāciju.

Dānijā piena cena ir noslīdējusi līdz 29,5 centiem/kg, un soda nauda par kvotas pārsniegumu ir 24 miljoni eiro. Arī  Dānijā notiek sarunas ar vairumtirgotājiem par piemaksām pienam, pagaidām reāls rezultāts panākts ar  vienu vairumtirgotāju.

Polijā situācija ir smaga, jo cena nokritusi līdz 25 centiem/kg, ir saimniecības, kurām cena jau ir zem 20 centiem/kg. Situāciju vēl sarežģītāku padarījis lielais sausums, un ne visām saimniecībām ir sagatavota visa nepieciešamā lopbarība ziemai. Soda nauda par pārsniegtajām kvotām – 21 miljons eiro.

Francijā jūlijā cena bija 30,7 centi/kg, un arī piena ražošana samazinās (jūlijā par 1%). Tiek organizēts daudz protesta akciju un mēģināts piespiest lielveikalus palielināt piena cenas.

Nīderlandē lielākais kooperatīvs Campina zemniekiem maksā vēl 29,5 centus/kg, bet pārējiem cenas ir zemākas – vidēji 25 centi/kg. Zemniekiem papildus zemajām cenām ir aktuāla arī nitrātu un fosfātu direktīva, par ko arī ļoti daudz tiek diskutēts. Maksājamā soda nauda par kvotu pārsniegumu ir 125 miljoni eiro.

Plašāk par COPA–COGECA darba grupā apspriesto situācju ES piena tirgū iespējams izlasīt žurnāla “Latvijas Lopkopis” septembra numurā.

Pēc COPA–COGECA ekspertu atskaitēm un Eiropas Komisijas un ziņu aģentūras LETA informācijas sagatavoja Iveta Tomsone

UZZIŅA

•        COPA-COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimnieku organizācija ES dalībvalstu lauksaimnieku pārstāvjiem komunikācijā ar lauksaimniecības politikas veidotāju EK un citām starptautiskām institūcijām. COPA dibināta 1958. gadā, COGECA dibināta 1959. gadā, un no 1962. gada abas organizācijas strādā apvienoti.

•        COPA ir pārstāvētas 60 ES dalībvalstu lauksaimnieku NVO, un 36 partnerorganizācijas no Eiropas valstīm kā Islande, Norvēģija, Šveice.

•        COGECA pārstāv 38 lauksaimnieku nevalstiskās kooperatīvu organizācijas no ES dalībvalstīm, un partnerorganizācijas no Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm.

•        COPA-COGECA biedru organizāciju intereses tiek aizstāvētas lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā. 

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.