Iedvesmas stāsti un saimnieku pieredze

GalerijaPrint

LLKC Tukuma konsultāciju birojs 29. jūlijā pulcēja zemniekus, lai dotos mācību braucienā par jaunāko tehnoloģiju izmantošanu lauksaimniecības produktu ražošanas procesā, to pilnveidošanu drošas pārtikas ražošanā.

SIA “Meduspils” īpašnieks  Jānis Vainovskis pastāstīja par biškopja profesiju, bišu dzīvi, veicamajiem darbiem dravā un saimniecībā saražotās produkcijas sortimentu, kurš ir iespaidīgi daudzveidīgs. Lai iegūtu šādu dažādību, bitenieks sezonā vairākkārt pārvadā saimes no viena kultūrauga uz citu. Pazīstami saimnieki piedāvā nemiglotas pļavas, kurās zied kumelītes, rudzupuķes, facēlijas, griķi un citi augi. Kolīdz viens nektāraugs beidz ziedēt, tā bišu saimes tiek  pārvestas uz citu vietu. Piemēram, tādu retumu kā latvāņu ziedu medu var ievākt pavisam nedaudz. To ievāc Zebrenes pusē, tas ir vienmēr izraisījis apmeklētāju ovācijas. Saimnieku lepnums ir pašu radīts inovatīvs produkts – medus kopā ar  ogām, kuras ir sasmalcinātas. Realizējot Leader projektu, tika iegādātas iekārtas, ar kuru palīdzību var pagatavot šādu produktu. Pirms  medum tiek pievienota svaigu ogu masa, no tām tiek izsūkts liekais mitrums. Tādēļ ogas var nepasterizēt, produktam saglabājas ogu krāsa, garša un aromāts. Realizācijai tiek piedāvāta bišu maize, ziedputekšņi, kā arī medus šūnās. Ir padomāts par skaisti noformētu dāvanu komplektu. Izpildot klientu vēlmes, tiek sagatavots medus kopā ar propolisu. Inovatīvs produkts ir medus stienīši –30 g medus safasēts salmiņos, kuri  ir ērti lietojami. Tie ir piemēroti aktīvajā tūrismā,  kas vajadzīgajā brīdī var nodrošināt ar  enerģijas devu, tāpat tas ir labs našķis bērniem. Saimnieki  arvien domā par sortimenta dažādošanu. Nupat arī tiek piedāvātas žāvētas ogas medū. Starp esošajiem biteniekiem izraisījās diskusija par analīžu veikšanu, lai uz etiķetes varētu rakstīt konkrētu medus nosaukumu. Apmeklētāji no saimniekiem atvadījās gandarīti gan par iegūto informāciju, gan par saldo garšu baudījumu.

.Interesentus un patīkamus iespaidus guvām, apmeklējot SIA ”Saldus pārtikas kombināts.” Dalībnieki varēja pārliecināties, ka gotiņu konfektes joprojām gatavo no īsta piena un konfekšu iesaiņošana ir roku darbs. Uzņēmuma vadītāja Līga Grīsle  pastāstīja par pārtikas kombināta darbību, realizācijas iespējām  un piedāvāja noskatīties filmiņu par uzņēmuma vēsturi. Cehā ražo augļu sulas marmelādes, īrisus, bet vislielāko produkcijas īpatsvaru veido konfektes, kurām kā piedevas izmanto Latvijas dabīgās izejvielas. Lielāko produkcijas apjomu realizē Latvijā, bet neliela daļa tiek eksportēta uz ārzemēm.

Embūtes pagasta uzņēmums SIA”Dēseles dārzi” ir lielākā augļu un ogu audzētava segtajās platībās Latvijā. Saimnieki Sanda un Raivis Ļaudāmi agrāk nodarbojās tikai ar graudkopību, apsaimniekojot ap 800 ha graudaugu. Bet 2017. gadā iegādājās “Dēseles dārzus” un dzirnavas, kas tobrīd bija slikti apsaimniekoti. Čakli strādājot tika atjaunoti un sakārtoti jau esošie stādījumi un iekārtota viesu māja vecajās dzirnavās. Jaunie saimnieki bija nostrādājuši tikai gadu, kad ugunsgrēks izpostīja daļu no viesu nama pieciem stāviem. Tagad ir izdevies atjaunot postījumus. Viesu nams priecē ar ļoti gaumīgu interjeru veclaicīgā stilā. Šeit ir iespēja atpūsties nesteidzīgā vidē un svinēt dažādus dzīves svētkus. Tāpat ir pieejamas gaumīgi iekārtotas telpas semināru un apmācību organizēšanai. Šeit var gūt pieredzi, kā audzēt produkciju tuneļu tehnoloģijā. Arī, kā uzdrošināties un izmēģināt zem plēves audzēt ne tikai zemenes, avenes, kazenes, agros zirņus, bet arī saldos ķiršus. Saimniecībā ir arī upeņu, ērkšķogu, sausseržu, plūmju un krūmmelleņu stādījumi. Mellenēm raža ir ap 8 t no ha. Saimniece Sanda stāstīja, ka no tunelī audzētā zemeņu stāda var iegūt no 40-60  lielu, kvalitatīvu ogu. Jāpiebilst, ka visām kultūrām ir nodrošināta pilienveida laistīšana, bez kuras nevar iegūt lielas ražas. Saimniecībā tiek apkopti augi 17 tuneļos, kuru garums ir 85 metri, platums 8 m un augstums virs 3 m. Šajā saimniecībā apmeklētāji uzdeva ļoti daudz jautājumu gan par karkasa būvniecības tehniskiem risinājumiem, gan sūkņu jaudām, stādu un materiālu iegādi. Mājupceļā pārrunājot redzēto, dalībnieki vienprātīgi atzina, ka šajā saimniecībā katrs ieguva noderīgas atziņas, kā efektīvāk saimniekot. Arī saimniece atvadoties novēlēja būt uzņēmīgiem un nebaidīties uzsākt jaunu projektu realizāciju. Šī bija  atziņām bagāta diena.

Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.

Ilze Ruka,

Tukuma konsultāciju biroja lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru