Inovatīvas komposta sistēmas lielākai augsnes auglībai

Vācijā, Šlēsvigas-Holšteinas apgabalā, 17 bioloģiskie lauksaimnieki, viens tradicionālais lauksaimnieks, vairākas zinātniskās institūcijas un konsultanti ir apvienojušies Eiropas inovāciju partnerības (EIP) darba grupā, lai izstrādātu jaunas kompostēšanas un komposta ekstraktu ražošanas tehnoloģiskās metodes, reģionam specifiskas stratēģijas ražas un humusa satura palielināšanai.

Kompostēšana ir pārbaudīta metode ilgtspējīgas un palielinātas augsnes auglības nodrošināšanai. Iekšējās komposta veidošanas metodes, attiecīgi – komposta ekstrakta ražošanas metodes, tiek noteiktas, ievērojot darba pārvaldību. Lai izprastu šos komposta procesus un optimizāciju, tiek novērtēta kvalitātes pārvaldība un ātrās testēšanas metodes. Projekta ietvaros saimniecībās tiek veidots komposts, komposta tējas un rūpnieciskais komposts, kurš tiek pētīts un analizēts klātienē, veidošanās vietā. Primārajos testos projekts koncentrējas uz komposta tējas efektivitāti, to izmantojot kultivēto augu mēslošanai.

Projekts ilgst jau no 2015. gada jūnija un plānots, ka tiks noslēgts šī gada maijā.

Projekta ietvaros līdz šim gūtas atziņas par to, ka ikviens lauksaimnieks rada kompostu savā veidā. Materiālam kompostēšanas sākumā un tās laikā jābūt pietiekami mitram un, lai sasniegtu labu rezultātu sākumā, ir rūpīgi jāsajauc dažādi materiāli.

Pastāv divas atšķirīgas kompostēšanas metodes: sākt kompostu vienreiz vai apgriezt to vairākas reizes. Ja tas tiek uzklāts vienreiz, materiālam jābūt ar augstāku blīvumu, jo optimālai efektivitātei temperatūra nedrīkst pārsniegt 50 °C.

Viens no projekta secinājumiem ir par komposta izmantošanas efektivitāti, kas tika izdarīts, ņemot vērā 2016. gada vasaras kviešu ražas, kas tika mēslotas ar kompostu. Ražas pieaugums bija par 18% augstāks salīdzinājumā ar zonām, kas netika šādā veidā apstrādātas.

Ja vēlies iepazīties arī ar citiem inovatīviem Eiropas piemēriem, skaties Lauku telpas sadaļā “Projektu piemēri Eiropā” http://www.laukutikls.lv/nozares/lauku-telpa/lap-pasakums-16-sadarbiba/inovaciju-projektu-piemeri-eiropa.

Sagatavoja Aiva Saulīte-Liniņa,

Valsts Lauku tīkla Sekretariāta projektu vadītāja

Pievienot komentāru