Jauna dārzeņa audzēšanas tehnoloģija

GalerijaPrint

Laika posmā no 2018. līdz 2021. gadam Dārzkopības institūts sadarbībā ar z/s “Atvases” un divām pašnodarbinātām personām bioloģiskās dārzeņu audzēšanas jomā – Lienu Mecenieci un Dzintaru Šmitu – īsteno projektu: “Jauna dārzeņa – edamame – audzēšanas tehnoloģijas izstrāde bioloģiskajā  ražošanā”.

Edamame ir veselīgs un garšīgs pākšaugs, kas piemērots audzēšanai mūsu apstākļos, un jau pagājušā gadsimta vidū selekcionētas vairākas Latvijas sojas šķirnes. Satur ļoti daudz olbaltumvielu, šķiedrvielu, vitamīnu (īpaši C), dzelzi un kalciju. Pupiņām ir saldena (ar mazu rūgtumiņu), patīkami riekstaina garša.

Šis projekts tiek īstenots ar mērķi izstrādāt jauna, līdz šim Latvijā neaudzēta dārzeņa – edamames – audzēšanas tehnoloģiju bioloģiskajā saimniekošanas sistēmā, dažādojot pākšaugu piedāvājuma daudzveidību gan pārtikā, gan augu sekā. Jau divu veģetācijas sezonu garumā esam veikuši izmēģinājumus un audzējuši edamami dažādos apstākļos un tehnoloģijās – sējot tieši uz lauka, audzējot ar dēstu, uz līdzena lauka un uz vagām. Veikta arī edamames sēklaudzēšanas iespēju izpēte vietējā sēklu materiāla ieguvei. Šoruden uzsākti pētījumi edamames uzturvērtības noteikšanai, kā arī pirmapstrādes tehnoloģiju izstrāde ar mērķi pagarināt glabāšanas periodu.

Līdz šim gūtie rezultāti apstiprina to, ka edamami Latvijā var sekmīgi audzēt, iegūstamās ražas ir apmierinošas. Jāuzsver, ka ļoti liela uzmanība jāpievērš mitruma nodrošinājumam veģetācijas periodā, jo īpaši – pavasarī sēklu dīgšanas laikā. Uzturvērtības noteikšanas pētījumi turpinās, tāpat kā lauka izmēģinājumi optimālo agrotehnoloģisko apstākļu noteikšanai.

Projekts tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma ,,Sadarbība” 16.2. apakšpasākuma ,,Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei” ietvaros.

Informāciju sagatavoja

Dr. agr. Līga Lepse,

Agrotehnisko pētījumu un šķirņu izvērtēšanas nodaļas, Ģenētikas un biotehnoloģiju nodaļas zinātniskās padomes vadošā pētniece

Foto galerija: 

Pievienot komentāru