Jaunieši iepazīst kooperāciju Francijā un Spānijā

“Ticu, ka arī Latvijā varam kooperēties un augt plašāki!” Tā pēc piedalīšanās Erasmus+ projekta Lead Farm pieredzes apmaiņas braucienā uz Franciju un Spāniju atzīst vairāki pašmāju jaunie lauksaimnieki, kuri par iespēju doties braucienā uzzināja no LLKC speciālistiem, kuri iesaistījušies Lead Farm projekta īstenošanā.  

Braucienu ietvaros četri jaunieši – Alise Kalniņa, Lauris Ikaunieks, Sabīne Zupa un Armands Bertulsons – apmeklēja dārzeņu fasēšanas, lauksaimniecības tehnikas, vīna kooperatīvus, kā arī piensaimniecības un vistu audzētājus Spānijā un Francijā. Jaunieši norāda –  fascinējoši redzēt, cik sakārtota ir dažāda veida kooperācija šajās valstīs, ļaujot zemniekam nodarboties tikai ar produktu ražošanu.

Alise Kalniņa kopā ar vecākiem apsaimnieko aptuveni 100 ha Bauskas pusē, galvenokārt darbojoties ar graudkopību, apkopjot ābeļdārzu, vistu un bišu saimes: “Spānijā bijām dārzeņu kooperatīva pakošanas cehā. Tas ir super, ka vienā vietā saimnieki saved savu produkciju, bet tālāko noieta tirgu pilnībā meklē un nodrošina kooperatīvs! Pozitīvi pārsteidza arī piena lopkopības saimniecības, kas spēj kooperēties ar dažādām tehnikas vienībām, apzinoties, ka ne pārāk lielai saimniecībai visas nepieciešamās tehnikas uzturēšana nav ne vajadzīga, ne izdevīga.”

Tikmēr Sabīne Zupa, kura ar vīru izveidojusi putnkopības saimniecību un ir arī viena no Latvijas Putnkopības asociācijas dibinātājam, atzīst: “Nevar noliegt, ka Latvijas vēsturiskās un ekonomiskās situācijas dēļ mūsu zemnieki nav vērsti uz kooperēšanos. Tāpēc esmu priecīga par tiem saimniekiem, kuri apvienojušies mūsu asociācijā. Tas ir pareizais ceļš. To apliecina arī Francijā redzētais kooperatīva veikals, kura piedāvājumā ir tikai kooperatīva biedru produkcija – maize, olas, piena un gaļas produkti. Šāds formāts mazo ražotāju produkciju padara daudz pieejamāku arī patērētājam. No Spānijas dārzeņu kooperatīva varam mācīties, cik vienkāršs var būt pats process, kad zemnieks saražoto atved uz kooperatīvu, kas nodrošina produktu tālāku realizāciju. Cik sakārtota ir kontroles un uzraudzības sistēma, kas regulē, lai no katra zemnieka saņemtā produkcija būtu kvalitatīva un droša patērētājam.”

Savukārt Lauris Ikaunieks, kurš ir agronoms savu vecāku saimniecībā, uzskata: “Valsts politika būs tā, kas noteiks, vai Latvijas lauksaimniecība valstij kopumā ir vajadzīga, vai vēlamies ēst savā valstī ražotus produktus. Valstij jāizvirza mērķi, kādus tā vēlētos sasniegt ar kooperāciju, bet kooperatīvu priekšniekiem un darbiniekiem jānoliek malā savas ambīcijas un jādarbojas kooperatīva īpašnieku – zemnieku labā. Tad arī varēsim savas saimniecības attīstīt Eiropas līmenī, lai pieredzētu izaugsmi un labklājību.”

LLKC speciālisti no Lauku attīstības un Tālākizglītības nodaļas un VLT Sekretariāta 24. jūlijā piedalījās projekta noslēguma konferencē Īrijā, kur tika prezentēti projekta rezultāti. Tā bija iespēja tikties ar Īrijas jaunajiem lauksaimniekiem, kā arī Īrijas Pārtikas, mežsaimniecības un dārzkopības ministru Andrēvu Doilu,kurš atzina Lead Farm projektu kā labu iniciatīvu, kas iesaista jauniešus – lauksaimniekus politikas veidošanā, teorētiskās zināšanas pielietojot arī praksē. Lauksaimniecības nozares attīstība ir tieši saistīta ar izglītību. Īrijas ministra nostāja ir tāda, ka pārtikas ražošanai ir jāsaglabā arī ģimenes saimniecības. Toties jaunie lauksaimnieki uzsvēra, ka kooperācijā ļoti svarīga ir komunikācija.

 UZZIŅA

Erasmus+ projekta Lead Farm mērķis ir uzlabot kooperāciju ar  jaunu un inovatīvu jauno lauksaimnieku iesaistīšanos un līderpozīciju uzņemšanos.

Projekta ietvaros izveidots mācību materiāls par saimniekošanas pamatiem un kooperāciju, izstrādātas sešas mācību spēles, ņemot vērā vēlmi par šīm tēmām apmācīt tieši jauniešus.

Latvijā projekta ietvaros apmācīti 20 jaunie lauksaimnieki. Šādas mācības notikušas arī Spānijā, Francijā un Īrijā. 16 jaunie lauksaimnieki no minētajām valstīm piedalījušies pieredzes braucienos uz Spāniju un Franciju.

Projekta partneri:

- ICOS (Īru kooperatīvo organizāciju asociācija) no Īrijas kā projekta vadošais partneris,

- profesionālās izglītības un apmācības pakalpojumu sniedzējs CHANGMAKER no Zviedrijas,

- AGACA (Galīcijas lauksaimniecības kooperatīvu asociācija) no Spānijas,

- Services Coop de France (lauksaimniecības kooperatīvu asociācija) no Francijas,

- LLKC no Latvijas.

Ilze Rūtenberga-Bērziņa,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Foto: no dalībnieku personīgā arhīva

Pievienot komentāru