Kuivižos tapis skatu tornis ostas akvatorijas vērošanai

GalerijaPrint

Autobraucēji, dodoties pa A1 šoseju no Salacgrīvas Igaunijas virzienā, noteikti Kuivižos būs jau ievērojuši pašā ceļa malā izveidoto stāvlaukumu un skatu torni 14 m augstumā. Biedrības “Jūrkante” projektu vadītāja Dzintra Eizenberga zināja stāstīt, ka šeit SIA “Eniss” īsteno projektu “Skatu torņa un stāvlaukuma izbūve pie Kuivižu identitātes zīmes”.

Projekts tiek īstenots, pateicoties biedrības “Jūrkante” (zivsaimniecības vietējā rīcības grupa) un Lauku atbalsta dienesta sniegtajam atbalstam pasākumā “Sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju īstenošana. Atbalsts resursu vairošanai un klimata pārmaiņu mazināšanai teritorijā”. Par projekta būvnieku tika izvēlēta būvniecības kompānija SIA “Alandma”, būvuzraudzību veica SIA “Latme”.

Projekta rezultātā Kuivižos izbūvēts skatu tornis un labiekārtots stāvlaukums vietējo iedzīvotāju aktīvās atpūtas veicināšanai. Skatu tornī tiks izvietoti stendi par Salacgrīvas un Kuivižu zvejniecības kultūrvēsturisko mantojumu. Attīstoties velotūrismam, vietējiem iedzīvotājiem un novada viesiem tiks nodrošināta labiekārtota apmešanās vieta ar pašapkalpošanos. Būs iespēja uzkāpt skatu tornī, lai pavērotu piejūras dabas krāšņumu, vietējo zvejnieku ikdienas gaitas.

Projekta īstenotājs Atis Jirgensons, vaicāts, kādēļ izraudzīts tieši šāds projekts, stāsta:

 – Šāda ideja par skatu torni šķita interesanta, jo cilvēkam vienmēr patīk kaut kur pakāpties un paskatīties tālumā. Cilvēks pēc savas būtības ir slinka būtne, tādēļ izdomājām, ka tornis ir vajadzīgs veloceliņa un šosejas malā. Tornis izbūvēts tā, lai tas atrastos pret Kuivižu molu. Cilvēki varēs vērot, kā ostā iebrauc zvejnieku laivas un jahtas, kā arī skatīties saulrietu jūrā. Tālāk plānojam sadarbībā ar Salacgrīvas TIC pie skatu torņa izvietot informācijas stendus par Kuivižiem un šīs vietas zvejniecību. Tādā veidā popularizēsim Kuivižu vārdu Latvijā un ārpus tās robežām.

– Kādi bija galvenie apsvērumi, lai rakstītu projekta pieteikumu?

Gribējām sakārtot šo vietu pie Kuivižu identitātes zīmes A1 šosejas malā. Man vienmēr bija neērta sajūta, iebraucot no Igaunijas Latvijā caur Ainažu robežpunktu par mūsu sliktajiem ceļiem (par laimi, drīz viss būs sakārtots). Tāpat ir daudzas vietas A1 šosejas malā, kuras nedara godu Latvijas tēlam. Nolēmām, ka arī mums kaut kas jādara lietas labā.

– Kādas ir grūtības un pozitīvais projekta īstenošanā?

– Ļoti garš birokrātisks process no projekta uzsākšanas līdz īstenošanai. Tas viss vēl saistās ar ieguldītajām finansēm. Saprotu, ka vēl paies laiks, lai saņemtu līdzfinansējumu. Domāju, ka nekas tā nekavē Latvijas izaugsmi kā birokrātija un kalpošana burtam. Pozitīvais ir tas, ka ir labi padarīta darba sajūta. Noteikti vispozitīvākā sajūta būs, saņemot līdzfinansējumu.

– Kad plānots pabeigt darbus?

– Projekta īstenošanu plānojam pabeigt šogad. Tornis un laukums ir uzbūvēti, soli, galdi un tualete ir uzstādīti. Būvuzraugs uzrakstījis atzinumu par būves gatavību. Jānodod būvvaldei, jāieraksta zemesgrāmatā un jāiesniedz dokumenti Lauku atbalsta dienestā.

Jānis Kravalis,

Carnikavas novada piekrastes teritoriju attīstības konsultants

Foto: Atis Jirgensons

Foto galerija: 

Pievienot komentāru