Meklē risinājumus cidoniju audzēšanas izmaksu samazināšanai

GalerijaPrint

Lai risinātu roku darbu mazināšanu krūmcidoniju stādījumu ierīkošanā un audzēšanā, kā arī meklētu jaunus risinājumus pārstrādes produktu sortimenta paplašināšanai, tiek īstenots projekts "Inovatīvu, konkurētspējīgu krūmcidoniju audzēšanas tehnoloģiju ieviešana un augļu pārstrādes produktu sortimenta paplašināšana".

Lai ražošanas apstākļos pārbaudītu Dārzkopības institūtā (DI) izveidotos perspektīvos hibrīdus, salīdzinot ar šķirnēm, z/s “Bētras” un “Jansonu saimniecībā” 2020. gada oktobrī ierīkotajos krūmcidoniju stādījumos, izmantojot daļēji mehanizētu stādīšanas agregātu, veikti novērojumi. Raža bijusi tikai nelielai daļai krūmu – daži augļi, bet ieaugšanās abos izmēģinājumos simtprocentīga, kas vismaz sākotnēji liecina par šīs tehnoloģijas lietderīgumu. Sagatavota metodika turpmākai stādījumu un ražas kvalitātes vērtēšanai.

DI veikti apputeksnēšanās izmēģinājumi. Konstatēts, ka vairākiem hibrīdiem ir pašauglības pazīmes, kas jāpārbauda vēl vismaz divas  sezonas, lai spriestu par pašauglības pakāpi. Veikta arī šķirnes ‘Rondo ’apputeksnēšana ar vairākiem hibrīdiem, lai konstatētu labākos apputeksnētājus lauka apstākļos. Jansonu saimniecībā iepriekš ierīkotajā trīsgadīgajā stādījumā veikti apputeksnēšanas novērojumi, izmantojot tuvumā izvietotas bišu saimes, novērtēta raža. Izmēģinājumi tiks turpināti vēl divas sezonas.

Lai izstrādātu rūpnieciski izmantojamas tehnoloģijas eksportspējīgu produktu ražošanai,DI norit darbs pie krūmcidoniju sulas koncentrāta paraugu sagatavošanas un kvalitatīvo rādītāju analīzes; pabeigts darbs pie koncentrāta ķīmiskā sastāva noteikšanas, izvirzīti secinājumi par eksperimentu atkārtojumu jaunajā sezonā. Veikts krūmcidoniju sīrupa ar fermentiem kvalitatīvais novērtējums (krāsas izmaiņas, nogulšņu daudzums) trīs mēnešu uzglabāšanas laikā, aprakstīta tehnoloģija. Sagatavoti eksperimentāli sukāžu paraugi, apstrādei izmantojot ķiršu un aveņu sulu. Vērtēti sukāžu paraugu ar aveņu un ķiršu sīrupu kvalitatīvie rādītāji uzglabāšanas laikā. V. Berķis sagatavojis cidoniju sukādes, izmantojot dažādus saldinātājus, miksējot tos. Saldināšanai izmantots eritrols, kļavu sīrups, ksilitols, upeņu sula, stēvija, cukurs, palmu cukurs, veiktas degustācijas, t. sk. stendā “Riga Food” izstādē.

Sagatavots un iesniegts zinātnisks raksts SCOPIUS datu bāzē iekļautā žurnālā “Acta Horticulturae”: E. Kaufmane, S. Ruisa, K. Karklina “The effects of pollinizers, pollen and pistil quality and fruit set of Japanese Quince (Chaenomeles japonica) cultivars and perspective hybrids”.

Projekts tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma “Sadarbība” 16.2. apakšpasākuma "Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei" atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā” ietvaros.

Projekta īstenošana ilgst no 2020. gada 1. aprīļa līdz 2023. gada 31. maijam. Vadošais partneris ir Dārzkopības institūts, partneri –  z/s “Bētras”, SIA “Jansonu saimniecība” un IK Viesturs Berķis.

Informāciju sagatavoja:
Edīte Kaufmane,
Dārzkopības institūta vadošā pētniece

Uzziņa: Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs ir EIP (Eiropas inovāciju partnerību) tīkla pārstāvis Latvijā, kura viens no uzdevumiem ir informēt par inovācijām un ar tām saistītiem projektiem Latvijā un Eiropā.

Foto galerija: 

Pievienot komentāru