Somijas Viedais ciems – Eskola

PielikumiGalerijaPrint

Jūnija vidū Valsts Lauku tīkla Sekretariāts kopā ar pārstāvjiem no Zemkopības ministrijas un Alsungas pašvaldības devās uz Somiju, lai  uzkrātu pieredzi par Viedo ciemu darbību un sarunās ar Somijas Lauku tīklu mēģinātu izprast, kā veicināt Viedo ciemu attīstības iespējas Latvijā. Brauciena laikā nostiprinājās viedoklis, ka nav vienas definīcijas, kas ir gudrs ciems un ko tas dara. Eskolas ciemā “grūdiens” kopīgai rīcībai bija bērnudārza slēgšana. Latvijā, arī Alsungā, daudz lielāks uzsvars tiek likts uz uzņēmējdarbības, tai skaitā vietējo produktu ražošanas veicināšanu.

Pirmais pieredzes apmaiņas brauciena laikā tika apmeklēts Somijas ciems Eskola, kurš atrodas vairāk nekā 500 km uz ziemeļiem no galvaspilsētas Helsinkiem un kura teritorijā dzīvo 450 iedzīvotāji. Interesants ir fakts, ka tikai viena no Eskolā dzīvojošajām ģimenēm nodarbojas ar lauksaimniecību, visi pārējie aptuveni 200 darbspējīgie Eskolas iedzīvotāji ir nodarbināti ciemā un tā tuvākajā apkārtnē.

Jau 1997. gadā ir izveidota Eskolas ciema akciju sabiedrība, kura jau no paša sākuma uzņēmās atbildību par ciema attīstību, piesaistot Eiropas Savienības finansētos projektus un veicinot sociālo un ekonomisko problēmu risinājumu.

2018. gada sākumā Eskolas ciema akciju sabiedrībā ir reģistrēti 130 dalībnieki, kuru īpašumā ir ~20 000 akciju (1 akcijas nominālvērtība ir 60 eiro). Visas ieinteresētās puses ir informētas, ka jebkura peļņa no ciemā pārdotajiem pakalpojumiem tiks novirzīta tikai un vienīgi ciema attīstībai un pilnveidošanai, bet nekādā mērā nav paredzēta kā akciju peļņa to turētājiem.

Eskolas ciema pārstāve Mia Tīlikainena stāsta, ka divi būtiskākie projekti, kuri veicināja ciema iedzīvotāju aktīvu līdzdarbošanos, ir bērnudārza un sākumskolas darbības saglabāšana, kas ir arī izdevies. Skolas darbība pēc tam, kad pašvaldība nolēma to slēgt, tika saglabāta, pateicoties mājmācības iespējām. Paši iedzīvotāji (akciju sabiedrība) algo skolotāju, kas māca bērnus 1.-7. klasēs kopā, vienā telpā. Un tas  ne vienmēr irtraucējoši. Bērni cits citam palīdz un tādējādi arī attīsta sociālās prasmes.  No nākamā mācību gada skola kļūs par filiāli 500 km attālumā esošai skolai. Par to jāpateicas šīs skolas atvērtībai, kā arī Google iesaistei, kas tādejādi plāno testēt savus izstrādātos attālinātās mācības rīkus. Bērnudārzā šobrīd ir 24 vietas, tās visas ir aizņemtas. To apmeklē arī bērni no citām pašvaldībām, un tās tad par šo pakalpojumu maksā.

Papildus augstākminētajiem tiek nodrošināti īres dzīvokļi, tūrisma un kultūras pasākumi, bibliotēka, pusdienu restorāns, atbalsts ciema senioru aprūpē, vasaras darbs ciema jauniešiem un citi pakalpojumi (skat. zemāk). Pusdienu restorāns gatavo arī pusdienas veciem cilvēkiem, kam tiek piegādāts silts ēdiens uz mājām, bet to finansē pašvaldība.Eskolas pārstāvji uzsver, ka ciema paveiktais iespējams, tikai plaši izmantojot brīvprātīgo darbu. Citādi to paveikt nevarot. Svarīgi cilvēkiem, kuri grib iesaistīties, uzticēties, bet tajā pašā laikā ir svarīgi uzticēt nelielus darbiņus, lai ar paveicamo nesabiedētu un neatgrūstu cilvēkus. Jānotiek domāšanas maiņai,  ciema pārstāve teica: “Jāaizmirst paļauties uz valsti un pašvaldību”.

Ciems Eskola 2001. un 2017. gadā atzīts par Somijas gada ciemu un savus sasniegumus tas raksturo ar ciema vēlmi dzīvot un pastāvēt, ar iedzīvotāju bezbailību inovatīvu ideju realizēšanā un savas kultūras un vēstures apzināšanos.

Viens no Eskolas lielākajiem atbalstītājiem, padomdevējiem un draugiem ir vietējā rīcības grupa REISKA–LEADER RY, kuru tikšanā slaikā pārstāvēja Rita Kovacs. Viņa informēja gan par sadarbību ar Eskolu, gan īstenotajiem projektiem rīcības grupas darbības teritorijā. Īpaši interesanta bija viņas sniegtā informācija par jauniešu Leader aktivitātēm reģionā. “Jauniešu Leader”, kas tiek realizēts Somijā, būtu laba iespēja jauniešiem arī Latvijā izmēģināt spēkus nelielu sabiedrisku vai uzņēmējdarbības projektu īstenošanā. Somijā tiek izmantots pašvaldību finansējums. Noteikumi – pretendenti ir 11-25 gadus veci, projekti 100-555 eiro. Atbalsts projektiem ir 100-200 eiro 100% apmērā, 201-555 eiro 90% apmērā. Uzņēmējdarbības projektiem – 75% atbalsts. Tiek piemērots 100% priekšfinansējums. Projektus izvērtē Jauniešu padome, Leader grupa apstiprina vērtējumu. Šādi projekti tiek ieviesti jau 8 gadus (bet tas nenotiek visās Somijas Leader grupās), Rieska-Leader grupai gadā finansējums jauniešu projektiem veido 40 tūkst. eiro.

Somijas Lauku Tīkla pārstāvis Lauri Hjutinens nelielā prezentācijā stāstīja par Somijas tīkla veicamajām aktivitātēm Viedo ciemu atbalstam. Viņš stāsta, ka  šai tīkla aktivitātei šogad atvēlēts neliels budžets, un nav izvirzīti nekādi sasniedzamie mērķi vai plāni. Lai saprastu, ko tīkls var darīt Viedo ciemu atbalstam, ir nepieciešams to jautāt pašam ciemam, tādēļ Somijā ir izsludināts Viedo ciemu konkurss, kuram pieteikties aicināti ciemi. Konkurss sāksies šī gada augustā un norisināsies pusotru gadu. Lauri Hjutinens atzīst, ka vēl nav skaidrs, kā tiks vērtēts ciemu sniegums šajā laikā un kā noteikti labākie, bet lielākā pievienotā vērtība būs regulāra komunikācija ar šiem ciemiem, viņu vajadzību izzināšana un izpratne, ko tīkls var piedāvāt.

Edgars Linde, Valsts Lauku tīkla Sekretariāta vadītājs

Vija Veisa, Valsts Lauku tīkla Sekretariāta projektu vadītāja

 

Pielikumi: 
Foto galerija: 

Pievienot komentāru