5. Vislatvijas zirgu dienas izglīto

Piektās Vislatvijas zirgu dienas Inčukalnā, Jauno jātnieku skolas sporta bāzē „Zustrenes”, bija īsts piedzīvojums un izaicinājums visiem zirgu mīļotājiem.

Šogad V Vislatvijas zirgu dienu programma bija aizraujoša gan skatītājiem, gan dalībniekiem un sportistiem, jo sacensību organizatori un atbalstītāji bija pacentušies sagatavot plašu un saistošu dažādu paraugdemonstrējumu programmu, tā arī maršrutu sastādītāji īpaši piemeklējuši aizraujošus un interesantus maršrutus.

Īpašu atzinību izpelnījās „Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas” rīkotā šķirnes zirgu parāde, kurā visiem interesentiem bija iespēja iepazīties ar Latvijas zirgu audzētāju darba rezultātiem – gan Latvijas šķirnes braucamā un sporta tipa zirgu, tā arī dažādu  šķirņu zirgu demonstrējums. Fotomateriāls apskatāmshttp://www.lszaa.lv/index.php/5-vislatvijas-zirgu-dienas-2012

Asociācijas vadība uzsvēra, ka šādi pasākumi ir ļoti vajadzīgi, jo šī ir tā reize, kad ar šķirnes zirgu skati tiek iepazīstināti ne tikai profesionāli vērtētāji, bet arī liels pasākuma apmeklētāju skaits. Šāds atvieglots uz publiku orientēts pasākums – popularizē zirgkopības nozari kā tādu, rosina paplašināt savu interešu loku. Šādiem pasākumiem būtu jānotiek bieži, jo cilvēkiem patīk salīdzināt redzēto, palīdz pieņemt lēmumus zirgu šķirņu izvēlē, kā arī skate ir skaits notikums pats par sevi. Latvijai ir visas iespējas turpināt strādāt par šķirnes zirgu audzēšanas, šīs nozares nopietnas attīstības ne tikai Eiropas, bet arī pasaules līmenī.  

Šogad pirmo gadu V Vislatvijas zirgu dienu laikā „Jauno jātnieku skola” sporta bāzē „Zustrenes” rīkoja arī izglītojošu semināru, kurā ikviens interesents varēja uzzināt vairāk informācijas par zirgu labturību gan vispārīgi, gan ikdienas darbā rūpējoties par zirgu un tā labsajūtu, gan treniņu procesā. Semināra nodarbības vadīja pieredzējuši treneri, jātnieku palīgi, stjuarti un uztura speciālisti.

Semināra tēmas – palīga darbs jeb kā zirgu sagatavot sacensībām. Semināru vadīja Tija Alise Jurjāne, FEI I kategorijas trenere un pieredzējis palīgs, tikko atgriezusies no ASV, kur strādājusi par palīgu pie konkūristes Laurenas Hohas. Seminārā apskatītās tēmas - kā organizēt darbu sacensību laikā, lai zirgs saņemtu visu nepieciešamo aprūpi. Praktiski padomi, kā vienkārši ieviest kārtību savā saimniecībā sacensībās, kāda etiķete jēievēro stallī sacensību laikā, kā rūpēties  par zirgu karstā laikā un aukstā laikā, kā tīrīt inventāru, lai zirgam nerastos noberzumi, kairinājumi, brūces no netīrumiem, kā izvairīties no traumām sacensību laikā, kā rūpēties par zirgu sacensību laikā, lai tas justos labi. Tāpat Tija Alīse Jurjāne praktiskā nodarbībā rādīja kā zirgu pienācīgi sagatavot startam. Semināra dalībniekiem bija lieliska iespēja ne tikai pašiem mācīties, bet arī vērot 5. Vislatvijas Zirgu dienu pasākumus – gan sacensības iejādē, tā arī konkūrā. Ar lielu interesi dalībnieki vēroja arī Latvijas paraolimpieša Riharda Snikusa paraugdemonstrējumus.

Vēl viena seminārā apskatīta tēma – veterinārā izvade un noteikumi sacensībās. Semināru vadīja Anna Apsīte, FEI 1.līmeņa stjuarts. Strādājusi CSIO3*-W Rīgā, kā arī citās starptautiskās sacensībās, ir pieredze sacensību palīga darbā Zviedrijā. Seminārā detalizētāk tika apspriests, kas ir veterinārā izvade un kā to iziet? Stjuarte vadīja arī praktisko nodarbīnu,kurā visi dalībnieki sagatavoja zirgus veterinārajai izvadei pēc saviem ieskatiem, stjuarts katram dalībniekam komentēja un skaidroja pieļautās kļūdas, stāstīja, kā pareizi jāiet izvade, kā jābūt sakoptam zirgam, kāds inventārs jālieto, kā jāģērbjas pašam jātniekam.

Lai zirgs justos labi gan ārpus sacensību laukuma, gan startējos, jāievēro dažādi noteikumi. Viens no svarīgākajiem - kas jāievēro iesildes laukumā? Kad drīkst ieiet iesildes laukumā un sacensību laukumā? Tāpat stjuarte stāstīja par citām svarīgām lietām, kas jāievēro sacensībās, piemēram, kad un kā  jāsveicina tiesnesis, kad drīkst startēt, kā rīkoties pēc divkārtējas zirga atteikšanās – kādus šķēršļus drīkst pārvarēt un kādus nē, kā jāizskatās jātniekam – ko drīkst vilkt un ko nē startējot sacensībās,  cik garš drīkst būt steks, kādus kājsargus un kāpēc drīkst izmantot jaunzirgiem.

Par sporta zirga uzturu sacenībās pielielas slodzes un atpūtas periodā stāstīja „Alltech Latvia” uztura speciāliste Antra Gražule, savukārt prakstiskus treniņus un teorētiskas nodarbības konkūrā vadīja sporta meistare Maira Leja. Konkūra semināra teorētiskās nodarbības tēma ar demonstrējumiem bija – vadības maršruti un pirmie maršruti sacensībās, jauniešiem, kas tikko sākuši savas gaitas sportā un lec līdz 80cm augstus maršrutus, kā arī piedalās vadības maršrutos.

Iejādes semināru vadīja sporta meistare iejādē Gita Zaķe, iejādes semināra mērķis bija praktiskās un teorētiskās nodarbībās palīdzēt konkūra sportistiem zirgus labāk sagatavot maršruta veikšanai, darbs pie zirga vadības maršrutā. Savukārt V Vislatviju Zirgu dienu ietvaros, spītējot lietainajam laikam, semināra dalībnieki vēroja iejādes sacensības un paraugdemonstrējumus – gan to sagatavošanas, norises, kā arī vērtēšanas posmos.

Visās nodarbībās kopā piedalījās vairāk nekā 50 dalībnieku un klausītāju, kopumā atsaucība un interese bija liela, tāpēc nolemts seminārus rīkot arī nākamajā gadā.

Gribētos atzīmēt arī maršrutu licēju radošo pieeju, jo tika sagatavoti vairāki atraktīvi maršruti, lai tajos varētu piedalīties pēc iespējas plašāks dalībnieku loks. Kā vienu no šādiem maršrutiem gribas minēt „Izaicinājuma kausu”, kurā ir tikai viens būtisks nosacījums – tajā nevarēja startēt aktīvie sportisti, kas piedalījušies LJF ieskaites sacensībās pēdējos piecus gadus. „Izaicinājuma kauss” ir maršruts tiem zirgu mīļotājiem, kuri trenē sportistus, palīdz tiem ikdienā, sportistiem, kas aktīvās sporta gaitas ir beiguši un turpina trenēties tikai savam priekam, tajā sevi varēs izaicināt arī iejādes sportisti, tiesneši, pajūgu braucēji, grūmi un visi citi zirgu mīļi, kuri nav aktīvi konkūra  sportisti. Maršruta augstums - 60 cm un tajā bija jāspēj iekļauties ideālajā laikā.

Tāpat šogad ikvienam sportistam bija iespēja sevi pierādīt maršrutā „Spēks un izveicība” jeb augstlēkšanas sacensībās četru šķēršļu rindā, šķēršļu augstums būs sākot no 130 cm, tas nozīmē, ka pirmais šķērslis ir 115 cm, otrais 120 cm, trešais 125 cm, bet ceturtais 130 cm. Pēc katra veiktā apļa šķēršļi tiks paaugstināti par 10 cm.

Arī šogad V Vislatvijas zirgu dienās norosinājās iejādes sacensības pāriem III grupas līmenī un brīvās izvēles programma III grupas līmenī. Tāpat norisinājās tradicionālais „Ride & Drive” sestdienas vakarā kā dienas noslēdzošais maršruts.

Ar atbalstītāju Fazer Maiznīcas, Pūre un Rīgas piensaimnieks atbalstu tika sarūpēts tradicionālais „Zaptsmaižu & Piena stūris” ar ievārījuma maizītēm, pienu, kafiju un tēju. Visi dalībnieki varēja iemūžināt sevi Retro foto salonā ar dažādiem interesantiem aksesuāriem un apģērbiem, darbojās bērnu mākslas studija, kā arī tika atklāta lielākā bērnu zīmējumu izstāde „Ja man būtu zirgs”, kura tapa pateicoties mazajiem Bērnu klīniskās universitātes slimnīcai.

V Vislatvijas Zirgu dienas tika īstenotas ar Valsts Lauku tīkla un citu atbalstītāju finansiālu atbalstu.

Pievienot komentāru