Kā izaudzēt un likt lietā irbenes

Tuvojoties gada nogalei, kad visi lauka darbi ir veiksmīgi pabeigti, ir radies vairāk laika pievērsties teorētisko un praktisko zināšanu apgūšanai vai papildināšanai. Bagātīgi sniegotajā 6. decembrī Latvijas irbeņu cienītājiem, audzētājiem, pārstrādātājiem un citiem interesentiem bija iespēja piedalīties Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Ludzas biroja organizētajā informatīvajā seminārā “Rudens leģendas –  irbenes, kā izaudzēt un likt lietā sārtās ogas”.

Semināru vadīja viens no vadošajiem LLKC augkopības speciālistiem Māris Narvils. Māris atzina, ka irbene, ņemot vērā tās audzēšanas, kopšanas un plašā pielietojuma īpašības, nav  pieteikami novērtēta. Kā katrai kultūrai, arī irbenēm ir savi audzēšanas nosacījumi, taču tās ir samērā pieticīgas. Irbenēm patīk mitras augsnes, vislabāk smilšmāla. Tās ir prasīgas pret organiskās vielas saturu augsnē. Labākais irbeņu stādīšanas laiks ir rudens. To var darīt arī pavasarī, pirms raisās pumpuri, taču pavasara stādījumiem ir lielāks risks iet bojā, ja iestājas ilgstošs sausuma periods pavasarī un vasaras sākumā. Irbeņu stādus var audzēt gan kā krūmu, gan kā koku. Abos gadījumos ir nepieciešama auga veidošana un sanitārā apgriešana.

Aplūkojot Latvijā pieejamās irbeņu šķirnes, atklājās, ka ne visām irbeņu šķirnēm ir sārtas ogas, tās mēdz būt arī dzintarkrāsā, oranžas un tumšas. Ir arī dekoratīvās irbeņu šķirnes, kas izceļas ar krāsainu vai vilnainu lapojumu.

Seminārā Māris stāstīja par irbeņu pavairošanas iespējām gan ar spraudeņiem, gan ar pieliekšanas metodi. Irbenes ir viegli pavairot. Tām arī nav īpaši daudz kaitēkļu. No meža dzīvniekiem lielākie irbeņu ienaidnieki ir stirnu buciņi, kuri traumē irbeņu stumbrus, kasot savus ragus.

Ļoti vērtīga un praktiskiem ieteikumiem pilna bija semināra noslēdzošā daļa, kad tika runāts par irbeņu ogu, ziedu un pat mizas vērtīgajām īpašībām, to pielietošanu veselības stiprināšanai un uzlabošani, izmantošanas iespējām kosmetoloģijā. Jau senie romieši irbenes izmantoja kā antibakteriālu līdzekli. Irbeņu ogu sastāvā ir bagātīga vitamīnu buķete un daudz citu vērtīgu un organismu labvēlīgi ietekmējošu vielu, tāpēc tās ir vērts lietot uzturā. Taču, kā katru dabas ārstniecības līdzekli, to ir jālieto piesardzīgi un ar mēru.

Abpusēja semināra dalībnieku un lektora komunikācija padomu sniegšanā par irbeņu audzēšanu rada pārliecību, ka nepietiekami novērtētā oga ir lielas uzmanības vērta un tās audzētāju pulks tikai pieaugs Latvijā, jo nišas iespēju ir ļoti daudz.

Beāte Narnicka,
LLKC Ludzas biroja uzņēmējdarbības konsultante

Pievienot komentāru