Kā pandēmijas laikā klājas ogu pārstrādātājiem?

GalerijaPrint

Uz jautājumu, kā klājas pandēmijas laikā, zemnieks Jānis Učelnieks atbild, kā vienmēr, ar optimismu: “Jo dienas, jo labāk!” Bet, ja nopietni?: “Galīgi izsamisis vēl neesmu. Sēžam mājās un gaidām. Realizācija apstājusies.”

Tukuma novada Slampes pagasta “Sarmās-1” saimnieko Jānis un Sandra Učelnieki. Saimnieki nodarbojas ar dažādu ogu audzēšanu, saldēšanu un pašaudzētās saldētās produkcijas realizāciju. “Sarmas-1” Tukuma pusē ir vienīgā saimniecība, kas piedāvā tik plašu saldēto ogu produkcijas klāstu.  

Sākotnēji saimniecībā, kā daudzās citās, bijušas slaucamas govis, turētas aitas, audzēti dārzeņi un ogas. Saimnieciskā darbība uzsākta 2003. gadā. Vēlāk saimnieki nodarbojušies ar šķirnes trušu audzēšanu. Savulaik ar šķirnes trušiem piedalījušies izstādēs gan Rīgā, gan citur Latvijā, gan arī ārpus Latvijas robežām. Paralēli šķirnes trušu audzēšanai audzētas ogas, tad noslēgts pirmais ilgtermiņa sadarbības līgums ar SIA “Akvaparks”.

Patlaban saimniecība nodarbojas ar smiltsērkšķu, jāņogu, upeņu, aveņu un zemeņu audzēšanu. Tiek audzētas arī cidonijas un saldie ķirši. Vasarā pēc iepriekšēja pieteikuma ogas iespējams iegādāties saimniecībā uz vietas, un ogu novākšanas laikā ir iespēja piedalīties to lasīšanā. Visu gadu iespējams iegādāties ogas saldētā veidā (visas iepiekš minētās, kā arī meža ogas – mellenes, brūklenes, dzērvenes).

Saimniecībā izaudzētā produkcija ir kvalitatīva, kas tiek nodrošināts, videi draudzīgi saimniekojot. Pamatā augu papildmēslošanā tiek izmantoti kūtsmēsli un zaļmēslojums.

Tā kā tūrisma un izklaides vietas tagad slēgtas, saimniecības noslēgtie iltermiņa līgumi par produkcijas piegādi ar SIA “Akvaparks” un SIA “Dukāts” ir apturēti. Pērnā gada novembrī, decembrī un arī šī gada janvārī nekas netika un netiek realizēts. Ja nu vien daži kilogrami jāņogu privātām personām pirms Jaunā gada vai 4 kg dzērveņu janvārī kādam restorānam. Tomēr, kas ir daži kilogrami, salīdzinot ar līgumos noslēgtām vairākām tonnām saldēto ogu? 

“Šobrīd nogaidām. Visi vienā valstī dzīvojam. Kā situācija mainīsies valstī, tā locīsimies līdzi,” saka Jānis Učelnieks. Varbūt vēlāk pareklamēšoties internetā, ja vēl ilgi tā turpināsies, jo ilgtermiņa līgumi noslēgti par produkcijas piegādi visam gadam. Viegli jau esot līgumu lauzt, bet ne tik viegli noslēgt no jauna. Vēl pastāv iespēja produkciju piedāvāt vīna ražotājiem. Laikā, kad aiz loga sals un viss piesnidzis, saimnieki sāk eksperimentēt, gatavojot cidoniju sukādes, spiežot suliņas. Tas ir vēl viens risinājums produkcijas realizācijai. Drīz būšot čili pipari jāsēj, tomātu stādi jāaudzē, lai ir ko siltumnīcā iestādīt – vairāk gan pašu patēriņai, bet arī, lai ciemiņiem ir, ko parādīt. Jānis un Sandra paši aktīvi piedalās LLKC Tukuma konsultāciju biroja organizētajos pasākumos (semināros, pieredzes apmaiņas braucienos), gūst jaunas idejas, izmēģina ko jaunu un labprāt dalās ar savu pieredzi.

Varbūt risinājums būtu veidot savu internetveikalu vai pievienoties jau esošam? Varbūt viens no realizācijas risinājumiem būtu  vegānu, veģetāriešu auditorijas uzrunāšana? Katrā ziņā saimniekiem šobrīd jāmeklē netradicionāli risinājumi, kā uzrunāt auditoriju un atrast citus, vēl nebijušus tirdzniecības ceļus. Veiksmi darbos!

Sarma Rotberga,
LLKC Tukuma konsultāciju birojs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru