Pieredzē pie uzņēmīgajiem Jaunlutriņu pagasta saimniekiem

GalerijaPrint

LLKC Saldus birojs organizēja pieredzes apmaiņas braucienu lauku saimniekiem uz Saldus novada Jaunlutriņu pagasta divām saimniecībām. Brauciena laikā bija iespēja smelties iedvesmu un gūt zināšanas par integrētās saimniekošanas sistēmu komercaugļu dārzos. Braucienā piedalījās lauku uzņēmēji un interesenti, lielākoties no Saldus novada, kā arī no Auces, Zantes, Kabiles un Vārmes pagastiem.

Z/s “Mucenieki” dibināta 1994. gadā un specializējusies komercdārzkopībā. Nodarbojas ar augļu, ogu un stādu audzēšanu;  augļu un ogu pārstrādi, kā arī sniedz profesionālas dārzkopības konsultācijas. Visi augi tiek audzēti integrēti – tātad ar vidi saudzējošām metodēm, stingri ierobežojot un kontrolējot ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu lietošanu. Saimniecībā strādā paši saimnieki – Ligita Rezgale ar vīru Ivaru – un pastāvīgi pieci  strādnieki. Ražas novākšanas laikā tiek pieņemti darbā sezonas strādnieki. Saimnieces lepnums ir upeņu, jāņogu un ērkšķogu stādījums apmēram 20 ha platībā. Lai stabilizētu naudas plūsmu, nelielās platībās uz lauka un tuneļos tiek audzētas zemenes, vasaras un rudens avenes, kā arī smiltsērkšķi. Visi darbi dārzā ir maksimāli mehanizēti. Sadarbībā ar Dārzkopības institūtu ir ierīkoti izmēģinājumu stādījumi jaunām ābeļu un ogulāju šķirnēm. Ik gadu jūlijā tiek rīkotas lauka dienas, kurās interesenti var degustēt ogas, iegūt šķirņu raksturojumu un pasūtīt sev tīkamo ogulāju stādus.

Saimniecībā ir izbūvēta augļu glabātuve 200 tonnām. Lielākā daļa produkcijas tiek pārdota Rīgā un vietējā tirgū svaigā veidā, bet pārējā tiek pārstrādāta sulās vai sasaldēta.

Z/s “Mucenieki” ir kooperatīva “Zelta ābele” biedrs, kā arī piedalās programmā “Skolas auglis”.

Brauciena dalībnieki ar lielu interesi uzklausīja Ligitas ieteikumus augļu dārza ierīkošanai, kā arī uzdeva daudz praktisku jautājumu par šķirnēm, kaitēkļu un slimību monitoringu, par audzēšanas un novākšanas tehnoloģijām.

Z/s “Lapenieki” dibināta 1992. gadā un nodarbojas ar graudkopību un augļkopību. Tā ir Medņu ģimenes saimniecība, kurā bez saimnieka Imanta strādā arī sieva Sandra un abi dēli. Kopā apsaimnieko 300 ha zemes, no tiem 3 ha ir augļu dārzs. Lielākos ienākumus, protams, gūst no graudkopības nozares. Augļu dārzā saimnieko, ievērojot integrētās audzēšanas noteikumus, tas nozīmē, ka liela nozīme ir profilaktiskiem pasākumiem un pesticīdu lietošana ir ierobežota un pamatota ar regulārām dārza kontrolēm.

Saimniecība ir LPKS “Augļu nams” biedrs. Augļiem un ogām ir nacionālais pārtikas shēmas sertifikāts “Zaļā karotīte”. Piedalās programmā “Skolas auglis”.

Nonākot pie augļu dārza, vīri devās līdzi saimniekam aplūkot saules paneļus un viņu sīki iztaujāja par tiem. Bet dāmas iemuka saimnieces peoniju dārzā. Peonijas ir saimnieces lepnums un sirdslieta, kopā ap 200 šķirnēm.

Kopumā šī diena deva daudz vērtīgu zināšanu par augļkopību un milzums pozitīvu emociju. Paldies saimniekiem Ligitai Rezgalei, Imantam un Sandrai Medņiem par iespēju apmeklēt viņu saimniecības un smelties iedvesmu jauniem darbiem!

Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākumā  “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem”, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

Anita Bērziņa,
LLKC Saldus biroja vadītāja

Foto galerija: 

Pievienot komentāru