Saimniecība “Mucenieki” – vieta, kur nauda aug kokos

GalerijaPrint

Beidzot 12. aprīlī tikāmies klātienē – izglītojošajā seminārā par augļu koku un ogulāju dārzu uzturēšanu, kopšanu un atjaunošanu, ko organizēja LLKC Saldus konsultāciju birojs.

Par semināra norises vietu tika izvēlēta Saldus novada Jaunlutriņu pagastā esošā z/s “Mucenieki”, kas darbojas jau vairāk nekā 25 gadus. Tās specializācija ir komercdārzkopība – tiek audzēti āboli, smiltsērkšķi, mazliet zemenes un avenes, kā arī krūmogulāji – jāņogas, upenes un saimnieces lepnums – ērkšķogas.

Semināra lektori bija z/s “Mucenieki” īpašniece, agronome, augļkopības speciāliste Ligita Rezgale un viņas vīrs, mehanizators Ivars Lukševics. Iesākot semināru, saimniecības īpašniece tā arī teica: “Ja parasti saka, ka nauda kokos neaug, tad nu šī ir vieta, kur tas vistiešākajā nozīmē notiek!”. Semināra laikā viņi kopīgi radīja sajūtu, ka ir ļoti laba komanda, kas sekmīgi vada savas saimniecības darbību.

Šīs saimniecības komercdārzs darbojas integrēti. Un semināra laikā lektori vairākkārtīgi uzsvēra, ka ir svarīgi saprast katram dalībniekam savas vajadzības – audzēt mazdārziņam, pašpatēriņam vai tomēr domāt jau par veiksmīgu saimniecisko darbību šajā nozarē.

Semināra laikā tika runāts par krūmogulāju, aveņu un zemeņu stādījumiem, to kopšanu. Dalībnieki tika iepazīstināti arī ar jau saimniecībā novērtētām šķirnēm un arī jauniem izmēģinājumiem. Ligita godīgi arī atzina, ka zemeņu audzēšana sākta, lai nodrošinātu pozitīvu naudas plūsmu visu gadu, taču tagad sapratuši, ka ar tik nelieliem zemeņu stādījumiem tas nav izdevīgi, tāpēc plāno pārtraukt zemeņu audzēšanu. Taču dalībniekiem iesaka – ja jums ir lielas platības, tas ir rentabli, dariet to!

Visvairāk laika veltījām saimniecības 12,5 ha lielajam ābeļu dārzam. Tur ne tikai tika izrunāts viss par un ap stādījumu veidošanu, kopšanu, atjaunošanu un šķirnēm, bet dalībnieki kopā ar lektori darbojās praktiski – novērtēja stādījumu, veidoja vainagus, potēja un par iemācījās acot! Katram darbam savs laiks dārzā – lektore dalījās zināšanās un pieredzē, kad un kādam mērķim ko labāk darīt.

Ne mazāk svarīgs jautājums bija – kā lai efektīvi darbojas komercdārzā. Un šeit atbilde ir viena – plānošana un tehniskie risinājumi. Piemēram, rindstarpas stādījumiem veidotas tā, lai varētu ērti tās apstrādāt ar saimniecībā esošo tehniku. Vēl interesanti, ka saimniecībā netiek savākti zari pēc koku  kopšanas – tie tiek sašķeldoti starp stādījumu rindām un iestrādāti zemē, tādā veidā ietaupot darbinieku resursu un nodrošinot augsnei mēslojumu.

Dalībnieki bija priecīgi par iespēju tikties klātienē un gūt zināšanas no zinošiem un pieredzējušiem lektoriem.

Paldies z/s “Mucenieki” par uzņemšanu un vērtīgo semināru!

Izglītojošais seminārs tika organizēts VLT aktivitātes “Informatīvi izglītojošu semināru organizēšana visā Latvijā” ietvaros.

Signe Bumbiere,
LLKC Saldus biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru