Saimniecība plāno paplašināt aitu audzēšanu

GalerijaPrint

Zemnieku saimniecība “Rāpšas” atrodas Ogres novada Suntažu pagastā. Saimniecību vada Oskars Strazdiņš ar sievu Elīnu, viņu ģimenē aug trīs bērni.

Saimniecība agrāk apsaimniekoja 8 ha zemes, uz kuras tika audzēti agrie kartupeļi, dārzeņi, rudens avenes un graudaugi lopbarībai. Saimniecībā bija 36 truši un 58 mājputni. Lai nodrošinātu tālāku saimniecības attīstību, 2014. gadā saimnieki izplānoja ar mazo  lauksaimnieku atbalsta  projekta palīdzību iegādāties rotējošo pļaujmašīnu, siena grābekli, siena ruļļu presi, Dorper gaļas šķirnes jaunaitiņas un vienu vaislas teķi. Viņu plānos ir arī uzbūvēt jaunu nojumi. Tagad apsaimniekotā platība palielināta līdz 15 ha.

Oskars ir saņēmis apliecību par mācību “Lauksaimniecības pamati” beigšanu un ir apguvis zināšanas “Bioloģiskā lauksaimniecība” Ozolniekos tālmācībā.

Dorper šķirnes aitas ir ātri augošas gaļas aitas ar skaistu ķermeņa uzbūvi, kas neatražo vilnu un līdz ar to nav cērpjamas,tās vilnu nomet pašas, šo dzīvnieku raksturs ir miermīlīgs un patīkams.Dorper šķirnes teķa svars ir ap 120 kg, aitu mātes svars ir 80–100 kg. Dorper aitām raksturīga melna galva un balts ķermenis. Lai gan attīstīta Dienvidāfrikā, šī šķirne ir pierādījusi, ka spēj tikt galā gan ar Kanādas aukstajām ziemām un Anglijas mitrumu, gan ar Austrālijas sausumu. Dorper ir vienkāršas aitas. Barības ziņā tās nav tik izvēlīgas kā citas šķirnes ar ātru svara pieaugumu, un tās var aplecināt visu gadu. Dorper šķirnes aitas labi pacieš insektus un salīdzinājumā ar citām gaļas šķirnēm ir izturīgas pret slimībām. Šķirnei raksturīgas vieglas dzemdības un ļoti labas mātes īpašības. Dorper ir augstas kvalitātes gaļa un laba ķermeņa uzbūve. Šo dzīvnieku izturīgo un elastīgo ādu augstu vērtē ādas izstrādājumu ražotāji.

Latvijā ar katru gadu ir vērojama tendence palielināties aitu skaitam. Ja 2012. gada 1. janvārī Lauksaimniecības datu centra datu bāzē bija reģistrētas 79 700 aitas, tad 2016. gada sākumā jau aitu kopējais skaits pārsniedza simts tūkstošus – 102 276 aitas. Šī tendence apliecina, ka zemnieki, kuri nodarbojās ar aitu audzēšanu, arvien vairāk gatavi pilnveidot un paplašināt aitu ganāmpulkus.

Tā kā Latvijā lielākoties tiek audzētas aitas, lai iegūtu vērtīgo produktu – jēra gaļu, tad galvenais produkts ir atšķirtie jēri, kas tiek iegūti, audzēti un realizēti tālāk gan vaislai, gan gaļai. Arvien biežāk aitkopji iegādājās iepriekš Latvijā maz pazīstamu gaļas aitu šķirņu dzīvniekus, lai iegūtu ātraudzīgākus krustojumu jērus ar labākām gaļas garšas īpašībām. Lielākā daļa aitkopju Latvijā saimnieko ekstensīvi, lai gan ir visas iespējas iegūt vairāk par vienu metienu gadā no aitu mātes, kā arī saglabāt iegūtos jērus. Tāpēc situācija, kad aitu māte nav grūsna, saimniecībai rada zaudējumus.Tomēr aizvien biežāk ir vairāki aitu audzētāji, kas Eiropā ir iegādājušies gaļas šķirņu dzīvniekus un uzkrājuši pieredzi šo dzīvnieku audzēšanai mūsu apstākļos.

No aitu taukiem var ražot ziepes, tās ir labi piemērotas zīdaiņu un bērnu apģērbu mazgāšanai, jo tām nav sintētiskās smaržas un krāsvielas. Kā neiztrūkstoša lieta no aitām tiek ražota arī dzija, kas ir patīkama un silta. No aitām tiek ražots filca materiāls, ko izmanto lielākoties bērnu vajadzībām. Aitādas ar mīkstāku vilnu ir piemērotas bērnu ratiņiem vai kā muguras sildītāji, bet aitādas ar raupjāku un daudzslāņaināku vilnu ir piemērotas mēbeļu un grīdu dekorēšanai.

Šogad Strazdiņu ģimene, kopā ar īrēto zemi apsaimnieko 15 ha zemes, kur tika atjaunotas ganības ar speciālo zālāju, kas paredzēts aitām. Saimniecībā vairs neaudzē trušus, bet ir palielināts mājputnu skaits līdz 70. Plānos ir palielināt tīršķirnes aitu māšu skaitu līdz 50 un iegūt šķirnes saimniecības statusu, kā arī palielināt ienākumus no savas uzņēmējdarbības. Oskars ar sievu Elīnu cenšas veidot savu biznesu ienesīgu bērnu un nākotnes labā. 

Dzidra Dombrovska,

LLKC Ikšķiles, Ķeguma, Ogres novadu  lauku  attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru