Saimniecības attīstībā palīdzējusi piedalīšanās projektos

GalerijaPrint

Kopš 2013. gada decembra Jaunalūksnes pagastā Sintija Ilsjāne veiksmīgi darbojas saimniecībā “Igaunīši”. Viedu padomu un palīdzīgu roku vienmēr sniedz arī vecāki. Zemes 22 hektāri tiek izmantoti zemeņu, smiltsērkšķu, cidoniju audzēšanai un biškopībai.

Saimniecība atrodas simtgadīgu ozolu aizvējā, latviski skaistā vietā, nepilnus 22 km no Krievijas un 18 km no Igaunijas robežas. Sintija ir apguvusi vairākas profesijas – darba aizsardzību, biškopību, pašlaik studē uzņēmējdarbību lauksaimniecībā, bet ikdienas darbs aizrit Valsts robežsardzē. Viņa saka, ka algota darba apvienošana ar saimniekošanu ir paveicama, tikai vasarās dažkārt šķiet, ka spēka vairs nav. Darbs robežsardzē un saimniecībā prasa lielu atdevi, atbildību un darbaspējas.

Saimniekošanas aizsākumi meklējami 2006. gada vasarā, kad jauniete vēlējās vasaras brīvlaikā strādāt un nopelnīt. Tuvākajā apkārtnē šādu iespēju nebija, un tas bija dzinulis sākt kaut ko savu. Tieši togad tika iestādītas pirmās zemeņu vagas un iegādāti pirmie bišu stropi. Tā aizsākās ilggadīga mācīšanās, paplašināšanās un savas nodarbes nostiprināšana.

Kādas ir problēmas, saimniekojot laukos? Galvenais ir gribēt darboties un ticēt tam, ko dari. Sintija uzskata, ka šo gadu laikā ar būtiskām problēmām nav nācies saskarties. Sākotnēji bija sarežģījumi gan ar zemeņu, gan smiltsērkšķu stādu iegādi, jo tieši tolaik daudzi sāka audzēt šīs kultūras, kā arī piedāvājums nebija pietiekami plašs.

Zemenes tagad tiek audzētas mazliet vairāk nekā viena hektāra platībā. Pašlaik saimniecībā ir 30 zemeņu šķirnes. Joprojām tiek eksperimentēts un meklētas saimniecībai perspektīvākās, izturīgākās, ražīgākās un garšai tīkamākās zemeņu šķirnes. Ogas tiek audzētas uz melnās agro plēves. Stādi galvenokārt tiek iegūti no saimniecībā esošajiem stādījumiem, kā arī iegādāti no Latvijas lielākajiem zemeņu audzētājiem. Produkcija tiek realizēta svaigā veidā vietējā tirgū blakus novados. Nākotnē tiek domāts par realizāciju pārstrādes uzņēmumiem. Saimniecība ir reģistrējusies Valsts augu aizsardzības dienestā kā integrētā augļkopības saimniecība.

Sintija Ilsjāne startējusi divos projektos. Pirmais bija Alūksnes novada jauniešu biznesa ideju konkurss 2013. gadā, kad tika radīta saimniecība. Konkurss sākotnēji jaunajai uzņēmējai deva ļoti lielu iespēju iegādāties pirmos profesionālos darbarīkus un iekārtot saimniecību, lai varētu uzsākt uzņēmējdarbību. Tas bija neliels pamats turpmākajai darbībai

Otrais projekts bija 2015. gadā – Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”. Tas bija solis uz priekšu, jo deva iespēju iegādāties vairākas tehnikas vienības – laistīšanas iekārtu, zāles pļāvēju, plēves ieklājēju, arklu, zemes frēzi, kā arī uzcelt pārvietojamo polikarbonāta siltumnīcu, paplašināt zemeņu, smiltsērkšķu šķirņu dažādību un papildināt dravu ar jauniem stropiem.

“Igaunīšu” saimniece uzskata, ka perspektīvas laukos ir, tās tikai vajag izmantot un jāvēlas darboties. Visa pamatā ir vēlme strādāt, pilnveidoties, attīstīties un, protams, investīciju piesaiste. Sintija uzsver, ka nepārtraukti jāpaplašina savs zināšanu loks, jāmēģina jaunas lietas (tehnoloģijas, šķirnes, procesi), un līdz ar to jāpilnveidojas arī pašai.

Svarīgi ir rast iedvesmu un darba sparu, lai ikreiz, dodoties lielajos ikdienas darbos, būtu prieks darboties un rezultātā gūt labus panākumus.

Šajā straujajā skrējienā nedrīkst aizmirst par atpūtu. Tas ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem, lai būtu spēks un vēlme veiksmīgi strādāt. Atpūsties Sintijai izdodas ceļojot. Šogad viņa beidzot piepildīja sapni un iegādājās motociklu. Jūtams, ka Sintijai saimniekošana ir dzīvesveids, kurš piepilda katru dienu.

Signe Dundeniece,

Alūksnes biroja lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru