Seminārs sniedz ieskatu šķirnes trušu audzēšanā

GalerijaPrint

Domājot par tematiem, kurus varētu aplūkot informatīvajā seminārā, vienmēr ir vēlme, lai arī citi iepazītu mūsu puses speciālistus. Laikā, kad visi pasākumi notiek tiešsaistes platformās, tas ir viegli izdarāms. Konsultējoties ar kolēģiem, nolēmām, ka mums ir lieliska trušu speciāliste no Smiltenes pagasta Dzintra Lezdiņa. Viņa ir Latvijas Šķirnes trušu audzētāju asociācijas valdes locekle un sertificēta ciltsdarba speciāliste, trušu vērtēšanas eksperte. Tāpēc savā plānā iekļāvām semināru “Truši – turēšana, ēdināšana, to slimības un profilakse”.

Dzintra Lezdiņa nav tikai eksperte un ciltsdarba speciāliste, jo viņas “Ķiguļu” sētā, kur truši mīt jau vairāk nekā piecpadsmit gadus, var iepazīt dažādu šķirņu trušus – Lielo šinšillu, Lielo gaišo sudraboto, Jaunzēlandes sarkano un arī balto, Burgundas, Kalifornijas, Liesmaino, Pundurtrusi,  Rex, un tas nav viss. Pirms pandēmijas ierobežojumiem  saimniecību, kurā mīt ap 150 trušiem, apskatīt brauca interesenti, un ne tikai iepazīties ar saimnieku pieredzi, bet arī  iegādāties augstvērtīga vaislas materiāla dzīvniekus selekcijai savās saimniecībās. Bieži atbraucēji vēlējās iegādāties pundurtrusi, kas daudzās mājās ir mīļdzīvnieciņš. Pati Dzintra saka, ka viņai visvairāk patīk Kalifornijas, Jaunzēlandes sarkanā un Lielās šinšillas trušu šķirnes. Viņa darbam šķirņu izkopšanā  pieiet ļoti  atbildīgi, it īpaši attiecībā uz  Kalifornijas trušu šķirni, kuras izpētei Dzintra pievērsusies jau sešpadsmit gadus. Šogad viņa ar saviem Kalifornijas šķirnes trušiem izstādē “Rāmava” uzvarēja nominācijā “Labākās kolekcijas”. Nominācija paredz, ka ir jābūt vismaz četriem vienas šķirnes dzīvniekiem. Kopā šoruden izstādē  bija apskatāmas 26 trušu šķirnes, kuras izaudzētas dažādos Latvijas novados. Kā jau pieņemts, izstādēs trušus vērtē arī starptautiski vērtētāji. Tas stimulē audzētājus rūpīgāk veikt atlasi, izvēloties, kurus trušus vest uz izstādi. Septembrī “Ķiguļu” truši sekmīgi piedalījusies arī šķirnes trušu izstādē – lauku festivālā Polijā, bet decembra sākumā dosies uz starptautisku izstādi Slovākijā. Laba sadarbība ar Latvijas šķirnes trušu audzētājiem izveidojusies ar kaimiņiem – trušu audzētājiem no Igaunijas un Lietuvas, arī poļu un čehu pārstāvji labprāt iegādājas Latvijā izaudzētu šķirņu trušus.

Dzintra Lezdiņa atzīst, ka šķirnes trušu audzēšana nebūt nav vienkārša, bet tajā pašā laikā – aizraujoša un interesanta. Tāpēc ir svarīga ārvalstu pieredze. “Apmeklējot izstādes citās valstīs, varam ieraudzīt, ka pasaulē tiek veidotas arvien jaunas trušu šķirnes. Tas nozīmē, ka šī nozare visu laiku ir procesā un trušu audzētāju – entuziastu netrūkst,” tā Dzintra. Viņa gan teic, ka daudzviet Eiropā atšķirībā no Latvijas trusis nav lauksaimniecības dzīvnieks, un to audzētāji nesaņem lauksaimniecības subsīdijas. Tomēr Latvijā daudzi trušu audzētāji nemaz nereģistrē savus trušus un līdz ar to nav ticamu skaitļu, cik tad Latvijā ir trušu, skaidrība ir vien par tām saimniecībām, kuras audzē šķirnes dzīvniekus, un lielākajām trušu gaļas ražotājām.

Arī iepriekš Dzintra Lezdiņa bija dalījusies ar savu pieredzi dažādos semināros, bet šoreiz bija viņas pirmā pieredze runāt “otrā pusē ekrānam”. Seminārā truškopības speciāliste savu stāstīto balsta uz savu pieredzi dzīvnieku ēdināšanā, audzēšanā un jautājumos par labturības prasībām. Īpaši mīļš temats Dzintrai ir par šķirnes trušu turēšanu un pavairošanu un par pieredzi, piedaloties šķirnes trušiem veltītās izstādes, ne tikai Latvijā. Viņā noteikti ir vērts ieklausīties, jo pieredze, kas gūta šo gadu laikā darbojoties truškopībā, runā pati par sevi.

Valda Empele,
LLKC Valkas konsultāciju birojs

Foto no Dzintras Lezdiņas personīgā arhīva un LŠTAA mājaslapas

Foto galerija: 

Pievienot komentāru