Talsu pusē pieaug interese par bioloģisko lauksaimniecību

LLKC Talsu birojā 5. aprīlī noslēdzās šogad jau otrais Lauku attīstības programmas finansētais mācību kurss “Uz tirgu vērsta bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas ražošana”.

Kursi notika pēc 56 stundu programmas, bet dalībniekiem daudzas tēmas vajadzēja apgūt pašmācības ceļā un mācīties konsultāciju birojā ārpus projekta, lai noslēgumā iegūtu apliecību par akreditētu profesionālās pilnveides programmu bioloģiskajā lauksaimniecībā pēc 180 stundu programmas. Šāda veida mācības Talsos notiek kopš 2016. gada – organizētas trīs mācību grupas, kurās piedalījušies 60klausītāji. Divas mācību grupas tika organizētas programmas ietvaros “Bioloģiskā lauksaimniecība” pēc 160 mācību stundu programmas, kuras apmeklēja 39 klausītāji. Priecē tas, ka šī nepilna pusotra gada laikā tik liels skaits klausītāju vēlējies pie mums mācīties.

LLKC Talsu nodaļas vadītājs Alfons Spēks stāsta: „ 2018. gada mācību dalībnieki ir interesanti ar to, ka vairums no viņiem ir gados jauni. Piemēram, pirmajā mācību grupā šogad no 20 dalībniekiem 13 dalībnieki bija vecumā līdz 40 gadiem. Otrajā grupā no 20 dalībniekiem tādu ir desmit. Interesants ir fakts, ka pie mums mācās cilvēki pat no Liepājas, Ikšķiles, Rīgas, Dobeles, Ventspils un Tukuma. Turklāt daži no viņiem vēl tikai plāno uzsākt lauksaimniecisko darbību. Tas priecē, jo vieš cerību uz lauku attīstību arī nākotnē.”

 

Par ieguvumiem pēc mācībām stāsta smiltsērkšķu audzētāju SIA “Dižvārpas“ pārstāve Gundega Feifere no Rojas novada: „Piedaloties LLKC organizētajā apmācību kursā, ieguvu jaunas zināšanas, kā saimniekot gudrāk. Zināšanas mūsdienās ir ļoti svarīga lieta, jo viss mainās un attīstās ļoti strauji. Lektors Māris Narvils iepazīstināja ar bioloģiskās saimniekošanas pamatiem – augsnes auglības noteikšanu, augsnes apstrādes paņēmieniem, augu maiņu, dažādiem audzēšanas veidiem un augu kopšanas paņēmieniem. Man tas bija ļoti interesanti, jo nebiju neko dzirdējusi, piemēram, par bezaršanas tehnoloģijām, kur augus audzē joslās. Interesants bija stāsts par siltumnīcu, kur tiek izmantota tikai dabas dotā enerģija. Lektore Ārija Rudlapa iepazīstināja mūs ar bioloģiskās lauksaimniecības likumdošanu, Ministru kabineta noteikumiem, ES regulām, kas attiecas uz bioloģisko lauksaimniecību un uzraudzību no valsts iestāžu puses, tāpat arī par bioloģisko produktu kvalitāti un prasībām to ražošanai. Arī šis zināšanas ir nepieciešamas, lai varētu sekmīgi darboties saimniecībā. Tiem, kas nodarbojas ar graudaugu audzēšanu, noteikti patika lektores Vijas Strazdiņas lekcija par šo tēmu. Ļoti interesanta bija Anitas Siliņas lekcija par piena un gaļas lopu audzēšanu, lopbarības sagatavošanu un zālāju prasmīgu apsaimniekošanu. No sākuma domāju, kāpēc man vispār klausīties ko tādu, ar ko savā dzīvē nenodarbošos, bet lekcija bija tiešām interesanta. Guntis Namriks  iepazīstināja ar ražošanas plāna izstrādi un bruto seguma aprēķinu katrai konkrētajai saimniecībai. Paldies visai LLKIC komandai par to, ka sajutāmies gaidīti un uzklausīti! Domāju, ka ikviens dalībnieks saņēma atbildes uz saviem jautājumiem un varēs iegūtās zināšanas radoši izmantot savā saimniecībā.”

Šogad otrais apmācību kurss tikko kā noslēdzies, taču interesentu par bioloģisko lauksaimniecību ir tik daudz, ka ceram, ka rudenī arī pārējiem 18 interesentiem, kuri birojā ir reģistrējušies, būs iespēja izmantot šo iespēju un apgūt sev nepieciešamās zināšanas.

Katrīna Kļimovska,

LLKC Talsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Pievienot komentāru