Balvu pusē darbojas mājražotāja Ilona Seņka

GalerijaPrint

Bērzpils pagastā dzīvo, saimnieko un strādā Ilona un Ivars Seņkas. Saimniekošanu viņi uzsākuši 2005. gadā, nodibinot zemnieku saimniecību “Dižarāji”. Pirms pāris gadiem Ilona nolēma pievērsties arī mājražošanai – gaļas pārstrādei, kūpinājumu gatavošanai pēc senču tradicionālajām metodēm.

Saimniecība nodarbojas ar graudu un rapša audzēšanu, kā arī ar mežizstrādes pakalpojumu sniegšanu. Graudu audzēšana aizsākās 40 hektāru platībā, bet šobrīd jau tiek apsaimniekoti ap 150 hektāriem lauksaimniecības zemes. Saimniecība ir piedalījusies ES līdzfinansētos atbalsta projektos, iegādājoties dažādas lauksaimniecības tehnikas vienības – traktoru, sējmašīnu, kombainu. Neskatoties uz aizvadītā gada nelabvēlīgajiem apstākļiem lauksaimniecībā, par sliktām ražām saimniece nesūdzas, sakot, ka ražas bija labas, jo lielākoties bijis iesēts ziemas rapsis.

Darba pieredze Ilonai ir dažāda – gan tirdzniecībā, gan ēdināšanā, kas noder kā mājražotājai. Sākumā, protams, produkcija tika gatavota ģimenes vajadzībām, vēlāk tika cienāti draugi un paziņas. Līdz ar to arī tuvākā apkaimē cilvēki uzzināja par z/s “Dižarāji” mājražojumiem. Atklājusi, ka produkti cilvēkiem patīk un garšo, Ilona bija iedrošināta uzsākt mājražošanu. Tika sakārtota nepieciešamā dokumentācija un praktiskās lietas, lai varētu oficiāli strādāt un tirgot produkciju.

Mājražošanas uzsākšanā tika ieguldīts pašu kapitāls un darbs, – tika uzcelta alkšņu koku guļbūves melnā pirtiņa, kurā kūpināt gaļas izstrādājumus. Lauku virtuvē ierīkota telpa gaļas pārstrādei un produkcijas sagatavošanai. Pamatā viss ir roku darbs. Izstrādājumu tapšanas procesā piedalās arī Ilonas palīdze, darbiniece Sanita, un Ilonas vīrs, kurš atbild par kūpināšanas procesu. Kūpinot kā kurināmais tiek izmantota alkšņa un ābeles malka, kā arī uz beigām pievieno kadiķa zarus, – tie dod patīkamu aromātu gatavajam produktam. Gaļa tiek iepirkta no atzīta audzētāja – Rūjienas novada saimniecības “Kunturi”. Katrs pircējs var atrast savām garšas kārpiņām nepieciešamo, jo produkcijas sortiments ir plašs – kūpināta gaļa, dažādu veidu pusžāvētas desas, putraimu desas, aukstā gaļa, galerti, dažādu veidu speķis u. c. Produkciju piedāvā dažādos tirdziņos gan Balvos, gan Gulbenē, gan Rēzeknē. Pircēji arī paši ierodas pie Ilonas uz mājām iegādāties mājās saražotos labumus. 

Ilona iesaka nebaidīties no kontrolējošajām institūcijām, bet uzticēties, jo Pārtikas un veterinārā dienesta attieksme ir bijusi pretimnākoša, – viss tika laipni paskaidrots un izstāstīts. 

Sadarbojoties ar Balvu novada biznesa un tūrisma centru, vasaras sezonā tika organizēta tūristu grupu uzņemšana “Dižarājos”, tūristi apskatīja saimniecību un varēja degustēt gardos gaļas produktus. Nākotnē saimniecība, paplašinot saimniecisko darbību, varētu attīstīt arī tūrisma nozari.

Pagaidām saimnieku plāni ir turpināt iesākto, un varbūt ar laiku radīsies arī jaunas idejas.

Arita Boka, Blavu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru