Pēc pieredzes pie Gulbenes novada mājražotājiem

GalerijaPrint

Alūksnes un Apes novadu mājražotāji devās pēc pieredzes pie saviem kaimiņiem – Gulbenes novada mājražotājiem.

Lauku mājas “Pededzes”

Lauku mājas “Pededzes” Litenes pagastā, tas ir svaigs gaiss, daba, klusums, skaistas naktis, svaigi rīti un aktīvas dienas. To visu var iegūt lauku mājā, kurai blakus virpuļo Pededzes upe. Saimniece Oksana Plūme aicina doties arī izzinošā ekskursijā garšaugu pasaulē, tiek gatavoti dažādi pašu audzētu garšaugu maisījumi. Tiek gatavots pašlaik plaši atzītais žāvētais pieneņu sakņu pulveris, kuram ir ļoti daudzas ārstnieciskas īpašības. Pulveris aizstāj ķīmijterapiju cīņā pret audzēju, tas spēj noārdīt sliktās šūnas un aizsargāt veselās. Pulveris stimulē aknu darbību, veicina ēstgribu, spēcina organismu un kavē audzēja un metastāžu attīstību. Saimnieki gatavo dažādas tējas, iegūst medu no savām bišu saimēm. Produkcija tiek tirgota Zaļajos tirdziņos.

Kafijas grauzdētava “Tīrs miers”

Devāmies uz Rankas pagastu, kur atrodas neliela kafijas grauzdētava “Tīrs miers”. Saimnieki Baiba un Kalvis Lapsiņi, atgriežoties no darba Lielbritānijā, izlēma darboties kafijas nozarē. Galvenais viņu darbā ir kafijas kvalitātes standartu ievērošana gan gatavošanā, gan pasniegšanā. Viņi iepazīstina cilvēkus ar labu kafiju un tās gatavošanu. Baiba un Kalvis kafijas grauzdētavā uzņem interesentus un piedāvā padziļinātu “Kafijas skolas” apmācību, iepazīt tās vēsturi un gatavošanas veidus. Saimnieki ar savu gatavoto kafiju uzmundrina dažādu pasākumu apmeklētājus. Ir izveidota sava mājaslapa, kur var iegādāties svaigi grauzdētas kafijas pupiņas, kuras zaļas atceļojušas no Brazīlijas, Etiopijas, Ruandas, Hondurasas vai  Panamas.

SIA “Vecpāpani”

Rankas pagasta “Vecpāpanos” saimnieko Māris Brencis ar savu ģimeni. Saimniecības viena no nozarēm ir augļkopība, vairāk tiek audzēti āboli un avenes, bet gatavā produkcija ir mājas vīns un ābolu čipsi. Mārim patīk eksperimentēt ar vīna garšu, degustācijai viņš piedāvā arī pīlādžu, rabarberu, dzērveņu un upeņu vīnus. Raudzēšanai lieto speciālu vīnam paredzētu raugu, vīnu raudzē tam paredzētos traukos un visas nepieciešamās sastāvdaļas pievieno pēc receptes, kuras pats gadu gadiem ir izmēģinājis un atzinis par labām. Čipsus gatavo ar rokām, mizo, griež ābolus, pievieno garšvielas un žāvē kaltē, ko iegādājies ar LEADER atbalstu mājražotājiem. Produkciju pārdod Zaļajos tirdziņos. Daudzi interesenti apmeklē saimniecību uz vietas, kurā piedāvā degustēt dažādus augļu un ogu vīnus.

Biedrība “Sateka”

Daiga Gargurne Alūksnes um Apes mājražotājus iepazīstināja ar biedrības “Sateka” darbību, tās mērķis ir – veicināt ilgtspējīgu un līdzsvarotu teritorijas attīstību Gulbenes novadā, pārstāvot sabiedrības intereses, un rosināt tās aktīvu līdzdalību sociāli ekonomisko jautājumu risināšanā, iesaistot uzņēmējus, pašvaldības, nevalstiskās organizācijas un iedzīvotājus. Daiga neklātienē ar fotogrāfiju palīdzību iepazīstināja ar mājražotāju īstenotajiem projektiem un to darbību dzīvē. Projekti tiek realizēti gan ar LEADER atbalstu vietējai attīstībai, gan maziem projektiem un konkursiem.

Brauciena mērķis bija Alūksnes un Apes novadu esošos un potenciālos mājražotājus iepazīstināt ar kaimiņu novada mājražotāju pieredzi. Cerams, ka oficiāli nereģistrētie mājražotāji, iegūstot pieredzi, no hobija mājražošanas pāries uz biznesu.

Vaira Vērse,

Alūksnes novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru