Zemnieku saimniecībā “Zutiņi-1” audzē daudzveidīgu produkciju

GalerijaPrint

Inese un Agris Meļķi ar ģimeni dzīvo  un saimnieko Krimuldas novada  Krimuldas  pagasta “Lejnieku“ mājās jau piektajā paaudzē, un 2000. gadā  nodibināja zemnieku saimniecību “Zutiņi-1”, kas šobrīd apsaimnieko 120 hektārus.

Saimniecību var saukt par ģimenes uzņēmumu, jo saimniekošanā piedalās arī visi trīs bērni.  Meitas Rūta un Santa virza pārdošanas lietas, seko veikalu pasūtījumiem un tirdziņiem, bet dēls Mārtiņš piepalīdz tēvam tehniskajos procesos.

Zemes apjoms 120 ha ir pārāk liels sīkražošanai un pārāk mazs konvencionālai saimniecībai. Tādēļ šobrīd virziens tiek izvēlēts nišas produktu audzēšanai, kas pilnībā aptver visas sezonas: stādi pavasarī, dārzeņi vasarā, bet rudens un ziemas produkcija ir graudaugi – lielie Latvijas pelēkie zirņi un dažādu šķirņu pupiņas. Šis novirziens nav viegls, jo sevišķi šogad, kad slikto laika apstākļu dēļ ir milzīgi ražas zudumi un graudaugu, īpaši pupu un zirņu, kvalitāte ir zema.

Tomēr neraža nav ietekmējusi ģimenes plānus – īstenot graudu pārstrādi miltos un putraimos pašiem savās dzirnavās, turpināt audzēt lielos pelēkos zirņus un, iespējams, pavairot Latvijā reģistrētās zirņu šķirnes ar vēl kādu. Un turpināt pupiņu audzēšanu  un kolekcionēt dažādu krāsu pupas, lai šī krāsu daudzveidība nepazūd.

Ražot un tirgot specifiskus produktus, kas nav paredzēti masveida tirgum, ir sarežģīti. Nākas nemitīgi pilnveidot un mainīt piedāvājumu, lai neapniktu  pircējiem. Arī pieprasījums un gatavošanas tradīcijas mainās, tādēļ ir ļoti svarīgi neiestigt rutīnā.

Ar ko saimniecībā lepojās?

- Saimniecība ir starptautiskās kustības Slowfood biedrs, kas popularizē vietējās šķirnes un saimniekošanas paradumus.

- “Zutiņi” ir viena no nedaudzajām saimniecībām, kas audzē lielo zirņu šķirni ‘Retrija’ un atbilstoši marķētus tirgo “Lielos Latvijas pelēkos zirņus”, kas iekļauti Eiropas aizsargāto cilmes vietas produktu reģistrā.

- “Zutiņos” tiek audzētas aptuveni 40 krāsu un izmēru pupiņas.

- Pavasarī “Zutiņu” siltumnīcās audzē 30 veidu dažādu garšaugu.

- “Zutiņos” audzē graudaugu šķirnes, kas nav populāras ar  lielu ražību,  bet izceļas ar labām garšas īpašībām.

- “Zutiņos”  no saimniecībā izaudzētā top veselīgi produkti: rupja maluma  kviešu, rudzu un miežu milti; smalki bīdelēti milti – kūkām  un biskvītiem; balti, apaļi  mannas putraimi un manna ar klijām; lielās un mazās apaļās miežu grūbas; rupjie un smalkie miežu putraimi; zirņu milti no saimnieka lepnuma – lielajiem,  brūnajiem zirņiem.

“Zutiņi “ produkciju realizē: Rimi klēts nodaļās, veikalā Stockmann, Latvijas labumu un eko veikalos, Straupes Lauku labumu un Kalnciema Slowfood tirdziņos.

Linards Ligeris,

LLKC Pierīgas biroja uzņēmējdarbības konsultants

Foto galerija: 

Pievienot komentāru