Ventspils novadā top jauni uzņēmēji

Datums: 
18. Decembris, 2020

Kā ik gadu, LLKC Ventspils nodaļa organizēja mācības “Laukiem būt!“ Valsts Lauku Tīkla aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvarā, bet šoreiz mācību process bija atšķirīgs no ierastā. Tā, piemēram, šis bija pirmais gads, kad mācības tika uzsāktas visos birojos vienlaicīgi un dalībniekus sociālā tīkla Facebook tiešraidē uzrunāja LLKC centra biroja un valdes pārstāvji. Jāsaka – jaunieši to novērtēja, jo šāda pieeja ir mūsdienīga un izmantot visdažādākās tehnoloģijas ir ļoti aktuāli. Aizvien intensīvāk reālā dzīve notiek tiešsaistē – arī tā ir pieredze, ko varam nodot mūsu topošajiem uzņēmējiem. To uzskatāmi parādīja online saldumu meistarklase, kurā piedalījās LLKC speciālisti un, ko ar interesi skatījās mācību dalībnieki.

Iedvesmojoša bija arī pēc tiešraides sekojošā AS "Citadele banka" Rietumlatvijas reģiona vadītājas Baibas Freinātes lekcija – meistarklase biznesa ideju ģenerēšanā. Baiba iepazīstināja klausītājus ar praktiskiem piemēriem, kā no idejas “izaudzēt” pelnošu uzņēmumu un pieskārās arī tādiem jēdzieniem kā “manipulācija” un “antimanipulācija”, kā rezultātā mācību dalībnieki guva izpratni par dažādiem manipulāciju veidiem, posmiem un izpausmēm pārdošanas un klientu apkalpošanas procesā. Baiba skaidroja, kā pārliecinoši un godīgi pārdot savu produktu un kā atpazīt manipulācijas visdažādākajās izpausmēs. Informatīvā diena bija ļoti intensīva, jo mācību dalībnieki tika iepazīstināti ar tādām tēmām kā komunikācijas struktūra, klienta portretēšana, konfliktsituāciju analīze un daudzi citi. Uzreiz notika arī zibensideju izstrāde – tas bija aizraujoši, jo no kurzemniekiem raksturīgās noslēgtās klusēšanas jaunieši ātri vien pārgāja uz kaismīgām diskusijām. Informatīvā diena notika Ventspils Biznesa Atbalsta Centra co-working telpā, kas pati par sevi iedvesmo radīt biznesa idejas. Diskusijas rezultējās visdažādākajās uzņēmējdarbības idejās – no permakultūras saimniecības nodibināšanas līdz glempinga izveidei pie jūras un pat interaktīvas TV pults ražošanai.

Šogad jauniešiem bija daudz jāstrādā patstāvīgi – LLKC nodrošināja visaptverošu informāciju gan drukātā veidā, gan videolekciju formātā, kas bija pieejama katram mācību dalībniekam, izmantojot LLKC tālmācības resursus. Jaunieši patstāvīgi apguva uzņēmējdarbības pamatus, izzināja grāmatvedības nianses, mācījās veidot savas mājas lapas un pareizi fotografēt produktus ievietošanai interneta resursos. Attālināti patstāvīgais darbs aizņēma divas mācību dienas. Pēc tām mācību dalībnieki atzina, ka šāds mācību formāts ir ļoti praktisks – iespējams mācīties sev izdevīgā laikā un vietā, pašam saplānojot mācību procesu, kā arī atgriezties pie jautājumiem, kas šķituši sarežģītāki un lasīt vai skatīties videolekciju atkārtoti. Jaunieši secināja, ka šādi mācoties, ir nepieciešama pašdisciplīna un tās ne vienmēr ir gana.

Tā kā Ventspils novada jauniešiem mācības notika laikā, kad bija iespējams kontaktēties, ievērojot distancēšanās nosacījumus, trīs mācību un viena informatīvā diena notika klātienē ar lektoru piedalīšanos. Jau vairākus gadus mācībās kā lektore piedalās VRG “Ziemeļkurzemes Biznesa Asociācija” projektu koordinatore un Ventspils novada pašvaldības uzņēmējdarbības atbalsta konsultante Evita Roģe, kas ar katru mācību dalībnieku individuāli iziet ceļu no biznesa idejas rašanās brīža līdz izdrukātam biznesa plānam – un šis ceļš nav viegls, jo jāparedz tik daudz dažādu risku, jāaptver visi nepieciešamie resursi, jāiepazīst savs nākotnes klients, jāizprot, kā viņu uzrunāt, jāpārzina sava produkta ražošanas vai pakalpojuma sniegšanas process visos sīkumos, jāplāno marketinga aktivitātes, jāzina, kur meklēt līdzfinansējumu un vēl, un vēl. Tas ir liels informācijas apjoms, kas mācībām beidzoties, rezultējas biznesa plānā. Evitai ir daudzgadīga pieredze uzņēmējdarbības atbalstīšanā un topošo uzņēmēju iedvesmošanā. Viņa uzskatāmi pierādīja jauniešiem, cik svarīga mūsdienās ir prasme publiski uzstāties, jo komunikācija ar klientiem, zīmola komunikācija tai skaitā, kopumā ietekmē uzņēmuma attīstībai svarīgus faktorus. Evita norādīja, cik būtiska ir prasme veidot saistošas prezentācijas, kā piesaistīt auditorijas uzmanību, pielietot ķermeņa valodu, attīstīt spēju veiksmīgi atbildēt uz provokatīviem jautājumiem un kādus vingrinājumus katrs var veikt, lai uzlabotu savas prezentācijas prasmes. Klātesošie tika iepazīstināti ar gana plašu Ventspils novada uzņēmēju pieredzi, piesaistot LEADER finansējumu.

Lai biznesa uzsākšana būtu iespējama, bieži vien ar saviem finanšu resursiem nepietiek un jāmeklē līdzfinansējums – šajā brīdī talkā nāk Valsts attīstības finanšu institūcija ALTUM. Lai mācību dalībnieki iegūtu vispilnīgāko informāciju par pieejamo atbalstu iespējām, tos attālināti uzrunāja ALTUM Kurzemes reģiona vadītāja Ilze Grundmane. Ilze ir spilgta un radoša personība, kas ar savu azartisko pieeju it visam, spēj aizraut un iedvesmot ik vienu, kurā ir uzņēmēja dzirksts. Ilzes ilggadīgā pieredze finanšu sektorā un arī ražojošos uzņēmumos ir visaptveroša un viņa ir gatava tajā dalīties ar citiem, kas atrodas pašā uzņēmējdarbības ceļa sākumā. Neapšaubāmi katram no mums nepieciešams atbalsts, pleca sajūta brīdī, kad tiek pieņemts kāds svarīgs lēmums, kam būs tālejošas sekas. Tāds lēmums mācību dalībniekiem ir savas uzņēmējdarbības uzsākšana. ALTUM līdzfinansējums ir būtisks atbalsts biznesa uzsācējiem un, ievērojot visus nosacījumus, to ir itin viegli iegūt – to Ilze skaidroja ar reāliem piemēriem no dzīves – uzņēmēju veiksmes stāstiem, kuru attīstībā liela nozīme bijusi ALTUM līdzfinansējumam. Tieši šādi praktiski piemēri lika jauniešiem aizdomāties par to, ka viss ir iespējams, ja vien tu pats tici savai idejai un ar pareizi uzrakstītu biznesa plānu ļauj noticēt šai idejai arī citiem. Ilze mudināja nebaidīties no vistrakākajām biznesa idejām, bet pragmatiski tās izvērtēt, lai noteiktu to finansiālo dzīvotspēju.
Nevienam nav noslēpums, ka saražot produkciju bieži vien ir vieglāk, kā to pārdot. Tādēļ marketingam ir milzu nozīme uzņēmējdarbībā. To atraktīvām metodēm mācību dalībniekiem pasniedza zīmolvedības speciāliste Sanita Beķere, kas dāsni dalījās savā bagātajā pārdošanas pieredzē, darbojoties grupās un individuāli, arī izspēlējot visdažādākos pārdošanas situāciju scenārijus. Neiztika arī bez nopietnas teorētiskās bāzes – par marketinga plāna izstrādi, tirgus analīzi, tās ietverošām metodēm, tirgus segmentāciju un zīmola izstrādes pamatprincipiem.

Kā odziņa uz tortes mācību noslēgumā bija viesošanās viesmīlīgajā lauku saimniecībā “Lībnieki” pie Guntas un Andra Blūmfeldiem Vārves pagasta Cirpstenes ciemā. Mācību dalībnieki iepazinās ar permakultūras saimniekošanu, lauku tūrisma niansēm un mājražošanas iespējām lauku telpā. Viesus uzņēma saimniece un četras stundas paskrēja nemanot, jo Gunta par latvisko dzīvesziņu, rokdarbu pasauli, kulināriju un jo īpaši par ģimenes sirdslietu - permakultūru - varētu runāt daudz ilgāk, bet, lai saglabātu intrigu citiem “Lībnieku” ciemiņiem, šoreiz piebildīšu vien to, ka Guntas viedumam, empātijai un analītiski praktiskajam prātam nav līdzvērtīga, kas būtu sastapts. Satiekoties kā svešiniekiem, pirmo reizi iebraucot “Lībnieku” sētā, atvadoties jau nobira pa asarai kā saimniecei, tā viesiem. Jāpiemin vēl, ka Gunta raksta dzeju un labprāt to lasa arī viesiem. Iedvesmojoši – nav cita vārda, kā aprakstīt gūto pieredzi permakultūras saimniecībā “Lībnieki”.

Mācību noslēgumā jaunieši vienojās par sava biznesa plāna izstrādes termiņiem un individuālām konsultācijām izstrādes laikā, kā arī saņēma informāciju par iespēju piedalīties konkursā “Laukiem būt!”. Novēlam topošajiem uzņēmējiem neatlaidību un veiksmi!

Īrisa Roze-Posuma
Ventspils nodaļas vadītāja

Kontaktinformācija: 
Īrisa Roze-Posuma, +371 29277011, irisa.roze@llkc.lv
Kategorija: 
Lauku tīkls
Reģions filtram: