Apvienos Vecumnieku novada mājražotājus

GalerijaPrint

Vecumnieku novada iniciatīvas aktivitāšu centrā 5. novembrī  norisinājās LLKC Bauskas nodaļas rīkota diskusija par sadarbības un iniciatīvas veicināšanas un uzņēmējdarbības attīstības iespējām. Diskusijā piedalījās vairāk nekā 20 cilvēku – Vecumnieku uzņēmējdarbības grupas dalībnieki, Vecumnieku novada domes vadība, deputāti, darbinieki un LLKC Bauskas nodaļas konsultanti.

 Kredīti atdoti

Grupas iniciatore Eleonora Maisaka, informējot par aktīvistu paveikto gada laikā, uzsvēra, ka sākotnēji bezprocentu mikrokredītos novada mazajiem un iesācējiem uzņēmējiem izsniegtie 700 eiro jau ir atgūti, fondā patlaban pieejami 1200 eiro.

“Gaidām, kas būs gatavi saņemt jauno mikrokredītu sēriju,” saka E. Maisaka, “apmeklējot mūsu atbalstītos uzņēmumus, bijām gandarīti, ka nelielais atbalsts ir tik labi izmantots.” E. Maisaka ir Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Bauskas biroja vadītāja, bet Vecumnieku uzņēmējdarbības atbalsta grupa ir viņas sabiedriskā iniciatīva dzimtajā novadā. Mikrokredītu piešķiršana sākta pēc Lauku sieviešu foruma vairākus gadus īstenotās programmas parauga, tos Vecumnieku novadā izmantojuši gan jauni uzņēmēji, gan zemnieki.

 Zināmas problēmas

Katrā apmeklētajā pagastā novadnieki atklājuši līdz šim nepazītas vērtības. Attēlos prezentācijā bija redzamas skaisti iekārtotas atpūtas vietas Stelpes, Skaistkalnes un Kurmenes pagastā, ekskluzīvu produktu ražotājas saimniecības zaļu mežu vidū, atjautīgi un aizrautīgi seno vērtību un tradīciju glabātāji. Vairākas grupas dalībnieces atzina – daudzas apskatītās vietas un iepazītie cilvēki bijis pārsteigums pat novadā visu mūžu nodzīvojušajām dāmām.

Sarunas dalībnieki par Vecumnieku novada galveno vērtību nosauca zaļo, tīro vidi, kurā var ražot izcilus produktus, taču vairākās vietās saimniecību attīstību bremzē sliktie ceļi. Pašvaldības pārstāvji atzina, ka tā ir valstī kopēja problēma, jo trūkst finansējuma. Taču nesen rosinātajā diskusijā par prioritāri sakārtojamajiem grants ceļu posmiem, kam nauda atvēlēta no Eiropas fondiem, uzņēmēju atsaucība bijusi niecīga. Līdzīgi pašvaldības vadība gaidītu lielāku interesi no iedzīvotājiem ikgadējās sarunās pagastos.

Grupas dalībnieki apņēmās savākt informāciju par aktīvi strādājošajiem uzņēmumiem un iekļaut tos sabiedrības apziņošanas lokā, lai aktivizētu sabiedrības līdzdalību novada dzīvē.

 Kopīgs zīmols

Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals, uzslavējot grupas iniciatīvu, norādīja, ka Vecumnieku specifika ir vietējo iedzīvotāju darbs ārpus novada, kas diktē arī nelielu vietējo produktu patēriņu ikdienā, lai gan tirgus nedēļas nogalēs aktīvi darbojas vairākās vietās. Viņš informēja par apkopoto statistiku, kas rāda – cauri Vecumniekiem dienā izbrauc 300 automašīnas, bet apstājas tikai 6%.

Sarunas dalībnieki secināja, ka vietējo produktu aprites uzlabošanai jāatrod pievilcīgi argumenti, lai ceļotāji pierastu – šeit nopērkami izcili, dabiski produkti. Izskanēja ierosinājums izpētīt Jelgavas biedrības “Pārtikas amatnieki” un Dobeles novada pieredzi kopēja zīmola “Dobele dara” veidošanā. Vecumniekos iecerēts iegādāties un noformēt telti ar vienotu novada zīmolu, kuru varētu izmantot gan vietējiem tirdziņiem, gan produktu pārdošanai citviet. Grupas dalībnieki apņēmās apkopot ziņas par produktiem, ko varētu piedāvāt ar novada zīmolu.

 Mācības un darbnīcas

Gan domes amatpersonas, gan grupas dalībnieki uzslavēja pašvaldības uzņēmējdarbības konsultantes Ivetas Balceres darbu, kas ir vērtīgs pienesums zemniekiem un mazajiem uzņēmējiem.

Sadarbībā ar uzņēmējdarbības atbalsta grupu I. Balcere rosināja izpētīt iespējas, kur Vecumnieku novada produktus varētu pārdot citu novadu tirdziņos.

“Vēlamies regulāri rīkot savu mājražotāju un amatnieku tirdziņu, lai cilvēkus izvilktu no mājām, parādītu, cik daudz laba pie mums dara – ada, tamborē, konservē, gatavo... Tirdziņos rīkosim meistarklases un darbnīcas, lai cilvēki redz, kā top labie produkti,” ieceres atklāja I. Balcere, “klupšanas akmens mūsu ražotājiem ir kooperācija produkcijas pārdošanā, tāpēc tā jāmācās.”

Šogad no pašvaldības atvēlētā finansējuma uzņēmējdarbības atbalstam izmantojami vēl 3000 eiro. Daļu naudas izmantos mārketinga mācību rīkošanai, kas turpināsies nākamgad. 2016. gada februāris Vecumnieku novadā būs uzņēmējdarbības mēnesis, kad īpaši aktīvi notiks kursi un pieredzes apmaiņa. Ieteikts rīkot ikgadēju konkursu uzņēmējiem un lauksaimniekiem, lai tos labāk iepazītu novada iedzīvotāji. Plānots izdot vietējo ražotāju katalogu.

 Uzziņai

Diskusijā noteiktie turpmākās sadarbības uzdevumi.

Uzņēmējdarbības atbalsta grupa vāks informāciju par saimniecībām, kas piedāvātu savu produkciju novada ražotāju kopīgā tirdziņā.

Pašvaldība ar finansējumu un novada simboliku atbalstīs kopīgas telts iegādi vietējo tirgotāju produktiem.

Apkopos ziņas par mazajiem ražotājiem, kas var piedalīties Zemgales uzņēmēju dienās un kontaktbiržā.

Ar pašvaldības finansējumu rīkos pieredzes apmaiņas braucienu pie Jelgavas un Dobeles novadu mājražotājiem.

Vecumniekos tiks rīkots vietējo ražojumu tirdziņš ar meistarklasēm un demonstrācijas darbnīcām atsevišķu produktu tapšanā.

Nolemts turpināt Vecumnieku uzņēmējdarbības atbalsta grupas darbību, iesaistot jaunus dalībniekus, uzlabojot komunikāciju starp iedzīvotājiem, uzņēmējiem, nevalstiskajām organizācijām, pašvaldību, LLKC.

 Antra Ērgle,

laikraksta “Bauskas Dzīve” žurnāliste

 Foto: LLKC

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru