Apzina, ko var piedāvāt vietējie audzētāji un pārstrādātāji

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra speciālisti 22. februārī tikās ar Talsu novadā esošajiem dārzeņu un augļu audzētājiem un pārstrādātājiem, lai apzinātu, kādas ir to iespējas piedāvāt izaudzēto un pārstrādāto produkciju pašvaldības izglītības iestādēm.

Lai diskutētu par situāciju pārtikas preču iegādes iepirkumos, LLKC Talsu nodaļa februāra vidū organizēja tikšanos ar Talsu novada pašvaldības pārstāvjiem. Diskusijas mērķis bija pārrunāt esošo situāciju pārtikas iepirkumu jomā Talsu novadā un veicināt vietējo lauksaimniecības produktu ražotāju iesaistīšanu pašvaldības pārtikas iepirkumos.

“Mēs kā konsultāciju birojs esam ieinteresēti, lai pašvaldības iestādes pērk produkciju no mūsu zemniekiem. Mūsu mērķis ir, lai bērni gan pirmsskolas izglītības iestādēs, gan skolās ēd zināmas izcelsmes pārtikas produktus,” publicētajā intervijā atzina centra Talsu nodaļas vadītājs Alfons Spēks. Viņš pauda, ka sarunās ar pašvaldību panākta izpratne un zināms atbalsts idejai, ka vietējie ražotāji varētu nodrošināt izglītības iestādes ar audzētajiem dārzeņiem un augļiem.

Lai idejai būtu risinājums, LLKC Talsu nodaļai dots uzdevums apzināt mūsu puses dārzeņu un augļu audzētājus un pārstrādātājus, kāda ir to līdzšinējā produkcijas realizācija mācību iestādēm. Lai to izdarītu, centrs rīkoja šo tikšanos. Tajā piedalījās apmēram desmit Talsu novadā esošie dārzeņu un augļu audzētāji: tādi, kuri dažādojuši saimniecību un audzē plaša sortimenta dārzeņus un augļus, gan tie, kuri pievērsušies viena veida dārzeņu vai augļu ieguvei un pārstrādei. Sarunā atklājās, ka lielākā daļa no viņiem jau tagad savu produkciju pārdod uzņēmumiem, kas nodrošina ēdināšanu novada un ārpus novada esošajās izglītības iestādēs. Tāpat izaudzētais nonāk izglītības iestādēs, kur ēdināšanu nodrošina pašvaldības pieņemti cilvēki. Savukārt ābolu audzētāji sārtvaidžus realizē galvenokārt programmā “Skolas auglis”.

Izklāstot par izaudzētajiem apjomiem, atklājās, ka vietējiem ražotājiem nebūtu problēmu izglītības iestādes Talsu novadā nodrošināt ar kartupeļiem, bietēm, burkāniem, sīpoliem, kāpostiem, āboliem un to sulu. Sarežģītāk būtu piegādāt ķiplokus, kolrābjus, kabačus, ķirbjus, papriku, tomātus un gurķus, kā arī dažāda veida zaļumus, jo to izaudzētais apjoms nav tik liels. Taču, ja audzētāji zinātu, kāds ir pieprasījums un kaut cik garantētas iespējas to realizēt, viņi izteica apņēmību darbību arī paplašināt un dažādot. Sanākušie atzina, ka pašlaik katram ir savs klientu loks, kam produkciju pārdot. Tai pašā laikā audzētāji pauda, ka labprāt izaudzēto pārdotu izglītības iestādēm novadā, nevis vestu uz Rīgas bāzēm.

Sarunas ir tikai sākušās. Talsu novadā ir vairāki audzētāji, kuri sanāksmē nepiedalījās un kuriem noteikti būtu, kas piedāvājams. Tāpēc LLKC Talsu nodaļa, kas uzņēmusies šos audzētājus apzināt, aicina sniegt informāciju. Centra Lauku attīstības nodaļas projektu vadītāja Guna Šulce pauda, ka marta pirmajā pusē varētu apkopot vietējo ražotāju iespējamo devumu un sarunās ar pašvaldības pārstāvjiem domāt, kā to piedāvāt pašvaldības izglītības iestādēm.

Aiga Naudiņa,

laikraksts “Talsu Vēstis”

 Foto: Ilze Ventiņa

Pievienot komentāru