“Balseru” saimniece rada darbavietu sev un ģimenei

Daudzeses pagastā “Balseru” saimniece Solveiga Laizāne, sadarbojoties ar “Aizkraukles rajona partnerību”, uzrakstījusi divus projektus un ieguvusi līdzekļus mājražošanas un atpūtas vietas izveidei un attīstīšanai. Pirms gada šajā vietā nebija pilnīgi nekā, bet šovasar uzcelta ražošanas ēka, trīs kempinga mājiņas atpūtniekiem, labiekārtota atpūtas vieta ar dīķi, volejbola laukumu, lapeni un ugunskura vietu.

Apzinās īpašuma priekšrocības

“Balseri” atrodas vien dažus kilometrus no Aizkraukles. Braucot uz Daudzeses pagastu, labajā ceļa pusē ir norāde, taču koši dzelteno ražotni un kempinga mājiņas var pamanīt arī no ceļa. Solveiga šajā pusē ieprecējusies, ģimenē aug mazi bērni, tāpēc diena jāplāno un jāpielāgo bērniem, kuri mācās Aizkrauklē, bet ģimene dzīvo Daudzesē.

“Aizkrauklē darbu bija diezgan grūti atrast, īpaši tāpēc, ka man piemērotāks būtu elastīgs darbalaiks. Arī mana mamma, kura pēc profesijas ir pārtikas tehnoloģe ar lielu darba stāžu, savā vecumā darbu vairs nevarēja atrast. Bija zeme, skaists, plašs, taču vēl nekopts īpašums, ar kuru vajadzēja kaut ko darīt.  Sākām domāt, paralēli sākām no viena gala kopt īpašumu. Apzinājāmies priekšrocības – it kā esam prom no pilsētas, taču tajā pašā laikā tie ir tikai daži kilometri, turklāt līdz pašam īpašumam ir lielais ceļš, kas ir ļoti svarīgi,” stāsta Solveiga Laizāne.

Viens no virzieniem, kurā varētu darboties, uzreiz bijis skaidrs – “kaut kas” ar gaļu. Ģimenē visi ir gaļēdāji, turklāt gardēži, tāpēc arī radās iecere gaļu kūpināt pašiem, pēc savām receptēm un garšas izjūtām. Atpūtas vieta tapusi pamazām – kopjot, strādājot, domājot, ko vēl varētu piedāvāt.

Strādā arī naktīs

Nodibinot uzņēmumu “B4Star”, sadarbojoties ar “Aizkraukles rajona partnerību” un uzrakstot projektu, līdzekļi iegūti mājražošanas ēkas būvniecībai, kur notiek gaļas apstrāde, pārstrāde un fasēšana vakuumā. Tāpat iegādātas divas lielās žāvētavas, arī saldētava, kurā gaļa tiek uzglabāta gan pirms marinēšanas, gan pēc tam. Pārējās darbam nepieciešamās iekārtas, piemēram, gaļas maļamās mašīnas un desu izgatavošanai nepieciešamās ierīces, ir iegādātas pamazām par pašu līdzekļiem.

Uzņēmuma īpašniece Solveiga Laizāne stāsta, ka “Balseros” ražo karsti kūpinātu cūkgaļas krūtiņu, vistas, vistu šķiņķīšus, desas. Pašu radīta ir desa ar dzērvenēm, kas jau iekarojusi pircēju “vēderu”, Līgo svētkiem varēs iegādāties arī šašliku.

Saimniecība sadarbojas ar diviem partneriem – uzņēmumiem “Miķelānu bekons” un “TMT”, no kura iegādājas arī garšvielas.

“Visu procesu koriģējam abas ar mammu, arī laiks jāplāno. Lai vieglāk,  vasarā strādājam naktīs, kad ir vēsāks, jo laiks ir saplānots līdz pēdējai minūtei. Darbā pavadu ļoti daudz nakts stundu, dienā pievēršos ģimenes pienākumiem, bērniem,” atklāj Solveiga.

Strādā eksperimentējot

“Balseru” saimniece stāsta, ka visas gaļas marinādes top garšojot un eksperimentējot, neizmanto receptes no grāmatām vai interneta. Solveiga savā darbā ņēmusi vērā speciālistu viedokli saistībā ar kūpināšanas temperatūru  un vēl dažādas nianses, jo tāpat savu recepti otram neviens meistars neatklās. Lai “Balseros” ražotā gaļa  būtu mīksta, lai to nepāržāvētu un “uzķertu” pareizo temperatūru, vajadzīga pieredze, un tas ir iegūstams, tikai darot un eksperimentējot.

“Lielākoties savu produkciju pārdodam tirdziņos. Pirmajos divos darbības gados, kamēr pamazām ieejam tirgū, ražojam nedaudz. Ļoti nozīmīgi ir “IGA centra” tirdziņi, kuros mums jau ir sava tirdzniecības vieta, pastāvīgie pircēji, esam  Jaunjelgavā “RADU” tirgū, katru sestdienu braucam uz Neretas tirgu, tur mums jau izveidojies pastāvīgo klientu loks. Bijām Jēkabpils tirgū, kur mums veicās ļoti labi, pamazām paplašinām savu darbošanās zonu. Vienmēr mājās braucu tukšām kastēm, tas ir svarīgi,” stāsta Solveiga Laizāne.

“Mēs esam daudz mājražotāju, kas kaut ko ražo, arī gaļas izstrādājumus, tāpēc jādomā kaut kas jauns un citādāks. Mēģinām krūtiņu sasiet un sarullēt, sasiet stingri kopā, lai tā ir citādāka, nekā ierasts. Mūsu produkcija ļoti iecienīta ārzemnieku vidū – to daudzesiešu, kuri strādā ārzemēs. Viņi labprāt pērk gaļu vairumā un ņem to līdzi, tāpēc mēs iegādājāmies vakuuma iekārtu, lai varētu gaļu iesaiņot un tā ilgāk būtu svaiga.”

Var ogot, sēņot un makšķerēt

Otrs projekts, kas guvis “Aizkraukles rajona partnerības” atbalstu, ir kempinga mājiņu būvniecība un atpūtas vietas izveide “Balseros” – turpat, kur mājražošana, tikai ceļš aizved dziļāk īpašumā. Te izveidota vieta atpūtniekiem ar trim labiekārtotām mājiņām, ugunskura vietu, dīķi makšķerēšanai, lapeni, volejbola laukumu un neskartu dabas stūrīti īpašumā, kur var gan vērot savvaļas dzīvniekus, gan ogot un sēņot.

“Sākotnējā iecere bija tāda – lai būtu skaista vieta, kur cilvēki varētu  braukt un baudīt dabas skaistumu, jo ceļš ieved tikai mūsu īpašumā, tālāk nekur nevar aizbraukt. Atpūtnieki te var uzturēties netraucēti, ir prom no ārpasaules, var cept gaļu, sauļoties, sportot, makšķerēt. Labprātāk “Balseros” vēlētos redzēt ģimenes  ar bērniem, lai viņi iepazīst dabas skaistumu, lauku klusumu, lai nav tikai dators vai telefons. Protams, ja ir tāda vēlme, te var dzīvot pat nedēļu,” stāsta Solveiga Laizāne.

Visās trijās kempinga mājiņās ir pilsētas komforts – ierīkota tualete, duša, ērta divguļamā gulta un divvietīgā gulta bērniem, katrā mājiņā ir neliela virtuves zona – ledusskapis, galds, plīts, visi nepieciešamākie virtuves piederumi, trauki, lai cilvēkiem, braucot atpūsties, par to nav jādomā. Pie katras atpūtas mājiņas ir arī grils.  

“Rakstot projektu, neaizdomājāmies par dažādiem sīkumiem, kas būs vajadzīgi, iekārtojot un aprīkojot kempinga mājiņas, visu trūkstošo esam sagādājuši paši par saviem līdzekļiem. Par projekta līdzekļiem uzbūvēta arī lapene – to var noīrēt pilsētnieki. Lai vakaros nav jādirn pilsētā, var atbraukt pie mums uz pāris stundām, noīrēt lapeni, pacept gaļu, pabaudīt vasaru, savukārt bērni tikmēr var izskrieties,” stāsta “Balseru” saimniece.

Solveiga Laizāne teic, ka ir ļoti uzņēmīga – ja kaut ko iesākusi un iecerējusi, tad to noteikti izdarīs līdz galam.

No laikraksta “Staburags”,

Evitas Apiņas teksts un foto

Pievienot komentāru