Balvu jaunieši smeļas pieredzi pie Gulbenes novada uzņēmējiem

GalerijaPrint

Jaunieši, kuri piedalījās LLKC Balvu konsultāciju biroja rīkotajās mācībās, 26. oktobrī devās pieredzes apmaiņas braucienā pie veiksmīgiem Gulbenes novada uzņēmējiem.

Ilvas Šimones saimniecībā Jaungulbenē nodarbojas ar aitkopību. Pašreiz ganāmpulkā ir ap 250 dzīvniekiem, kurus Ilva godam aprūpē viena pati. Saimniecība atrodas bijušās muižas kompleksā. Nākotnē plāni saistībā ar šīm ēkām ir lieli, – tur varētu būt gan pārstrādes cehs, gan muzeja izstāžu telpas dažādām senlietām, gan viesu uzņemšanas telpas ar ēdināšanu, bet viss top pamazām, solīti pa solītim.

Saprotot, ka algots darbs gandarījumu nesniedz, Ilva darbu pameta un domāja, kas tad ir tas, ko viņa vēlētos darīt – kas ir viņas sirdslieta. Viņa saprata, ka tā ir aitkopība, viņa mīl dzīvniekus un to aprūpi. Tad sākusi ķerties pie idejas īstenošanas dzīvē. Pirmkārt, vajadzēja zemi. Tika atrasts īpašums ar lauksaimniecības zemi, kas gan sākumā bija traģiskā stāvoklī – aizaugusi, nācās attīrīt to, lai būtu izmantojama. Zemes iegādei tika izmantots ALTUM atbalsts – aizdevums zemes iegādei. Tālāk sekoja citi projekti. Lai gūtu finansiālu atbalstu savas uzņēmējdarbības attīstīšanai, Ilva izmantoja Lauku atbalsta dienesta pasākumu mazajām lauku saimniecībām, kurā iegādājās tehniku un agregātus, lai varētu uzsākt savu saimniekošanu laukos. Šīs atbalsta programmas bija kā atspēriens, lai varētu uzsākt nodarboties ar lauksaimniecību.

Zināšanas un praktiskās iemaņas par aitkopību Ilvai nākušas no bērnības, jo vecāki ar to nodarbojās. Ilva sākumā, lai nopelnītu naudas līdzekļus, audzējusi arī ķiplokus. Jaunā uzņēmēja iesaka vienmēr mēģināt veidot iekrājumus negaidītām krīzes situācijām, jo to izbaudījusi arī pati uz savas ādas, ka dzīvē notiek neparedzamais, un labi, ka ir kāds drošības spilvens.

Izrādījusi ciemiņiem savu saimniecību, Ilva aicināja mūs uz lapeni, uz kuru var tikt, ejot pār tiltiņu pāri nelielajam dīķītim.  Tur mūs cienāja ar karstu dzērienu un uzkodām. Lapenē bija izvietoti dažādi Ilvas diplomi un atzinības, kā arī laikraksti, kuros rakstīts par Ilvu. Jaunā uzņēmēja ir ļoti radoša, jo raksta arī dzeju un dziesmu vārdus, ko varēja lūkot vairākos grāmatu izdevumos. Vēl kāds Ilvas hobijs ir amatniecība, viņa izgatavoja alfabēta tārpiņu – koka rotaļlietu maziem bērniem, kā arī ir aizrāvusies ar trauku apgleznošanu. Var redzēt, ka jaunā sieviete ir ļoti darbīga, radoša un uzņēmīga.

Stāķos jaunajam uzņēmējam Arvim Rubenim pieder uzņēmums SIA “RWW”, izveidots zīmols “Rubenis WoodWork” un uzņēmuma mājaslapa: http://rubeniswoodwork.lv/.

Arvis mūs laipni aicināja pie sevis darbnīcā pavērot, kā top viņa darbi. Pastāstīja par to, ka visu šo koku meistara lietu viņš iemācījies pašmācībā. Var redzēt, ka tā ir viņa sirdslieta. Viņam patīk tas, ko viņš dara. Viņam patīk izaicinājumi un jaunu produktu izgatavošana. Arvis izrādīja dažādus produktu prototipus un sagataves. Arvis gatavs izpildīt jebkuru klienta vēlmi. Pasūtījumi ir no vietējā tirgus, gan arī no ārzemēm. Produktu klāstā ir aksesuāri, interjera dekori, suvenīri, dāvanas, kā arī pēc pasūtījuma iespējams izveidot arī ko lielāku – kumodi vai virtuves plauktu u. c. Arvim gan nepatīk strādāt ar standarta pasūtījumiem, vajag, lai darbā būtu kāda odziņa.

SIA “RWW” izmantojusi arī projektu iespējas, iegādājoties iekārtas LEADER projektos, un ALTUM piedāvātos finansējuma piesaistīšanas pakalpojumus. Nākotnē saimnieks redz attīstības iespējas un vēlas attīstīt tūrisma sfēru, jo atrašanās vieta tam ir ļoti piemērota. Apkārtnē ir vecs parks un senas akmens ēkas.

Lauku mājas “Pededzes” atrodas lielceļa malā Litenes pagastā. Mūs sagaidīja divas saimnieces – Oksana un viņas mamma. Viņas bija sarūpējušas mums garšīgas pusdienas no pašu audzētiem dārzeņiem un garšaugiem. Šeit nodarbojas ar tūrismu un mājražošanu. Tūristiem ir pieejama Pededzes upe, pirtiņa, velosipēdu, laivu un cita aktīvās atpūtas inventāra noma. Saimnieces regulāri piedalās tirdziņos tuvējās pilsētās. Tiek gatavoti gan uzturā lietojami produkti, gan izstrādājumi ķermenim – krēmi, lūpu balzami. No uzturā lietojamiem produktiem ir dažādas tējas, ogu pulveri, sukādes, garšvielu maisījumi un citi. Viņas arvien vēlas izdomāt jaunus produktus, notiek ideju ģenerēšana. Oksana mācījusies pirtniecību un augu zālīšu lietas. Tagad, rudenī, viņa ieteica rakt pienenes sakni, izkaltēt un lietot – tā ir ļoti vērtīga un organismu spēcinoša. Saimnieces, daloties savā pieredzē, pieminēja arī to, ka saimniecības attīstīšanā izmantoti LEADER projekti.  Vēl kādu atziņu deva mājas saimnieces – uzdrošinieties sapņot visneiedomājamākos sapņus, ja ticība būs pietiekama, sapnis piepildīsies.

SIA “Latvijas pusdārgakmeņi” darbojas Ainis un Anita Vorobjevi. Uzņēmums atrodas Litenē, senlaicīgā pagrabiņā – vieta tiešām piestāv šim uzņēmumam. Saimnieki nodarbojas ar pusdārgakmeņu meklēšanu un pēc tam pārvērš tos  dažādās rotās, aksesuāros un interjera priekšmetos. Ainis ir kaismīgs stāstītājs, var redzēt, ka šī lieta viņam tiešām ļoti patīk. Un mums, dārgakmeņu nepārzinātājiem, ir ļoti interesanti. Mūs iepazīstināja ar Latvijā atrastiem pusdārgakmeņiem. Pagrabiņā bija akmeņu, kā arī rotu ekspozīcija. Uzņēmumam ir sava mājaslapa, kur var apskatīties un pasūtīt produktus:  http://www.latvijaspusdargakmeni.lv/.

Mēs novērtējām uzņēmēju izvēlēto nodarbošanās veidu, jo tas ir unikāls. Sākotnēji Ainim bija algots darbs, bet tad dzīve pamainījās, un vajadzēja domāt, kā var sevi nodrošināt citādi. Visas zināšanas apgūtas pašmācības ceļa, braukts skoloties uz Skandināviju, ko dēvē par pusdārgakmeņu valsti. Saimniecībā uzņem tūristus un vada ekskursijas, piedāvā arī praktisku nodarbību uz lauka – kā atpazīt pusdārgakmeņus, dalās pieredzē ar citiem, apmāca jaunos juvelierus un uzņēm pie sevis arī Skandināvijas pārstāvjus.

Brauciens bija izdevies un iedvesmojošs. Visi apmeklētie uzņēmēji pierādīja, ka, darot to, ko tu mīli, vari pārvērst to par savu mazo biznesu. Novēlam visiem, lai mazais bizness ar laiku pārvēršas arvien lielākā. Vēlam jaunajiem uzņēmējiem veiksmi arī turpmāk, lai viss izdodas un sapņi īstenojas dzīvē.

Pasākums notika VLT aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanā” ietvaros.

Arita Boka,

LLKC Balvu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru