Biškopība – sena un cienījama nodarbošanās

GalerijaPrint

Alūksnes novada Annas pagasta SIA “Jaungrēveles” apsaimnieko no dažiem desmitiem hektāru zemes 2006. gadā līdz vairākiem simtiem hektāru šobrīd. Šajos laukos tiek audzēti graudaugi, zālāji un nektāraugi. Saimniecība audzē aitas, strādā savā bišu dravā un nodarbojas ar bišu produktu realizēšanu.

Saimniekiem Natālijai un Andim Kaktiņiem pirms septiņiem gadiem bija pārdomu laiks, lai izšķirtos, ar ko vēl nodarboties papildus zemkopībai. Viņi izvēlējās bites, jo, strādājot biškopībā, var elastīgāk plānot savu laiku un darbus, neesi tik ļoti saistīts ar mājām kā darbos ar liellopiem. Nu saimnieks Andis varēja izmantot savu biškopja izglītību un dzīvē gūtās zināšanas. Biškopība sākās ar divām bišu saimēm, bet pirmās vasaras laikā jau tika iegādāti daži desmiti stropu ar iemītniecēm. Saimnieki var apsaimniekot 300 līdz 400 bišu saimes. Andis ir Latvijas Biškopības biedrības Alūksnes nodaļas vadītājs. Viņš Alūksnes biškopjiem organizē seminārus, kas ir labi apmeklēti, jo tiek izvēlētas ļoti noderīgas un aktuālas tēmas. Saimnieki arī ikdienā dalās praktiskā pieredzē ar saviem kolēģiem.

Jūtas droši lielās konkurences apstākļos

Lai gan biškopībā Latvijā ir pietiekami liela konkurence, Kaktiņu ģimenei izdevies nostabilizēties un justies droši. Šis pavasaris un vasara salīdzinājumā ar iepriekšējām vasarām ir veiksmīgi. Natālijas sirdsdarbs ir bišu vaska sveču gatavošana, kuras viņa darina pati. Rudens un ziemas periodā svecēm pieprasījums ir pat lielāks nekā piedāvājums.

Saimniece Natālija uzsver, ka produkcijas ražotājas ir bites, mēs esam fasētāji – fasējam medu, putekšņus, bišu maizi, iegūstam propolisu un vasku. Paņemam visu, ko bitītes saražo. Līdz ar to arī Pārtikas un veterinārā dienesta prasības ir mazākas nekā citas produkcijas ražotājiem.

Produkcija tiek realizēta apkārtējos zaļajos tirdziņos, gadatirgos un novadu svētkos, kā arī pircēji to var iegādāties uz vietas saimniecībā. Medus un biškopības produkti tiek piedāvāti SIA “Vinnis” un SIA “Deiva”. Medus tiek arī eksportēts, propoliss – izmantots farmācijā.

Saimniecība “Jaungrēveles” ir bioloģiski sertificēta saimniecība, bet biškopība pēdējos gados nav sertificēta, jo šajā nozarē fiziski nevar izpildīt bioloģiskās prasības.

Svarīgs produkta noformējums

Saimniecībā pie bišu saimēm strādā paši saimnieki un viens palīgstrādnieks, ir iegādāts viss nepieciešamais inventārs. Ļoti svarīgs faktors produkcijas pārdošanā ir piedāvātā produkta noformējums. Pircēji bieži vien sāk savu iepirkšanos “ar acīm”. Tādēļ saimnieki produkcijas etiķetes uzticēja izstrādāt profesionālai dizainerei Alūksnē.

Produkciju fasē, vaska sveces gatavo un tirgo pati Natālija, ieliekot savu enerģiju un dzīvesprieku, ko dod līdzi produkcijas pircējam. Saimniece uzsver, ka tad, ja neieliksi savu sirdi, labas domas un pozitīvu enerģiju saražotajā produktā, tas būs bezpersonisks, neko neizsakošs un bāls.

Saimnieki lepojas, ka Latvijā biškopība ir ļoti sena nodarbošanās, bites bija pirms 100 gadiem un būs arī pēc 100 gadiem, it īpaši Vidzemes augstienē, kur ir dažādas augu sugas. Lai bites nebūtu atkarīgas tikai no dabas dotajām veltēm – pļavu ziediem, ziedošiem kokiem un krūmiem, – saimniecības laukos tiek audzēti arī nektāraugi. Bišu stropi lielākoties atrodas pašu laukos pie pamestu māju vietām, kur ir seni ābeļdārzi un liepu alejas, līdz ar to tiek iegūts medus ar dažādām garšām, nokrāsām.

Kolēģi, nevis konkurenti

Natālija citus biškopjus uzskata nevis par konkurentiem, bet gan par kolēģiem. Viņa ir pārliecināta, ka biškopim ir jāizglīto pircējs par tīrā produkta vērtību, kā arī par to, ar ko atšķiras pavasara ziedu, vasaras ziedu un rudens ziedu medus. Pavasara ziedu medus mūsu organismam pēc ziemas dod enerģiju, bet rudens ziedu medus nostiprina imunitāti, sagaidot ziemu. Natālija uzsver, ka griķu ziedu medus ir īpašs. Tas ir tumšs, ar spēcīgu garšu, tautas medicīnā to uzskata par ārstniecisku, jo šis medus satur dažādus mikroelementus. Savukārt medus rāmīšu atvākojumi, kas satur propolisu, ir veselīgi mutes dobumam. Lai izglītotu savas produkcijas pircējus, Natālija piedāvā viņiem Latvijas Biškopības biedrības izglītojošos un paskaidrojošos bukletus.

Kaktiņu ģimene ir apmierināta ar savu izvēlēto biškopības novirzienu, jo tas ir tuvs gan Andim, gan Natālijai, dod gandarījumu un prieku visai ģimenei. Tirdziņos Kaktiņu saimniecības produkcija ir ļoti iecienīta un pieprasīta. Pircējs atpazīst labu, kvalitatīvu preci un to novērtē.

Latvijas Biškopības biedrības medus degustācijas konkursā no 70 medus paraugiem Kaktiņu ģimenes bišu medus šogad ierindojās desmitajā vietā.

Vaira Vērse,

LLKC Alūksnes nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto: no Kaktiņu ģimenes arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru