BURSH: Mēs darām labu alu

Alus darītavas “BURSH” degustāciju zālē īpašnieks Mārtiņš Daģis
GalerijaPrint

“Mūsu alus nav domāts, lai piedzertos, mūsu alus paredzēts cilvēkiem, kuri novērtē, kas alum piedod īpašu smeķi,” – tā pauž Mārtiņš Daģis, vienas no Latvijā mazākajām alus darītavām “BURSH”  īpašnieks.

Alus darītava atrodas interesantā vietā – krustpunktā starp Zemgales, Vidzemes, Latgales un Sēlijas novadiem. Pļaviņu novada Aiviekstes pagastā. Aiviekstes upes krastā. Skaists īpašums skaistā un sakoptā vietā! Otrpus Aiviekstes upei aug liepas, kļavas, lazdas. Un nevienam latvietim nav jāskaidro, kāds spēks piemīt šādai skaistai vietai un krustpunkta simboliskajai zīmei.

Interesants un iedvesmojošs sākums

Mārtiņš pats ir klintainietis. Tātad tepat pa Pļaviņu novadu vien apgrozās. Interesants un iedvesmojošs ir saimnieka Mārtiņa Daģa stāsts par to, kā viņš nonācis līdz savam uzņēmumam SIA “ECOS” Aiviekstes krastā: “2002. gadā es vēl biju students, draugu pulkā braucām ar laivām pa Aivieksti. Skatījāmies, kur varētu piestāt uz atpūtas brīdi. Izvēle krita uz skaistu vietu, kur krastā stāvēja veca laukakmeņu ēka. Tajā brīdī pat sapņos nerādījās, ka pēc desmit gadiem šo bijušo teļu fermu iegādāšos īpašumā un sākšu nodarboties ar alus brūvēšanu. 2006. gadā internetā pamanīju, ka šī ēka tiek pārdota. Kopā ar māsu un vecākiem atbraucām, kārtīgi apskatījām un teicām – jāpērk! Tajā brīdī vēl nezināju, kādu biznesu sākšu – vai ierīkošu viesu māju, vai ko citu. Tad kā saukts nāca studentu korporācijas biedra piedāvājums iegādāties viņa Saldū ražoto alus darīšanas iekārtu. Iesākumā bija doma par kaut ko nelielu mājas pagalmā, bet tas viss izvērtās daudz plašāk. 2013. gadā kopā ar radiem un draugiem veco ēku atbrīvojām no mēslu kaudzēm un salmiem, kas kūtsaugšā bija piebāzti līdz korēm. Izurbām dziļurbumu un 33 metru dziļumā uzgājām ūdeni. Alum neder vaļējs ūdens – ne akas, ne avota. Neiedomājama veiksme – uzurbāmies virsū ūdens fontānam! Spiež uz augšu, nav vajadzīgi nekādi sūkņi. Patiešām romantisks sākums! Un 2014. gada 2. maijā mana sapņa piepildījums – pirmais alus vārījums. Un tā viss aizgāja.”

Darbības sākumā daudzi ar neticību izturējās pret Mārtiņa ieceri – brūvēt alu. Tomēr aizvadītie seši darbības gadi ir bijuši gana veiksmīgi. Nu ražotnē top divu veidu alus – gaišais un tumšais “BURSH” alus. Mēnesī tiek saražots ap 7 tonnām abu veidu dzēriena. Lielākā daļa produkcijas tiek pārdota uz vietas, pārējais – apmēram 70 pastāvīgajās tirdzniecības vietās visā Latvijā, tai skaitā arī veikalos “Rimi” un “Maxima”, arī “Circle K” degvielas uzpildes stacijās. Lai arī neviens Pļaviņu novada pasākums nenotiek bez “buršu alus”, tomēr izbraukuma tirdzniecības ieguvumi un zaudējumi ir jāizvērtē. 

Īpaši radīta recepte

Alus tiek gatavots pēc īpaši “BURSH” alus darītavai radītas receptes, ievērojot tradicionālās alus gatavošanas metodes. “Tāpat kā citi aldari, arī mēs dzēriena izgatavošanā izmantojam četras sastāvdaļas – ūdeni, iesalu, apiņus un raugu. Tomēr veidu, kā nonākt līdz galaproduktam, ir ļoti daudz. Tāpēc katra ražotāja produkcija ir īpaša un ar unikālu garšu. Tā kā tā vārīšanai izmantojam malku, tad nevar izgatavot divus vienādus brūvējumus. Tas mūsu produkciju dara īpašu,” teic Mārtiņš Daģis. Ražotāji ar lepnumu saka – mūsu alus ir no vietējā dziļurbuma ūdens, Latvijas miežu iesala, apiņiem un rauga gatavots, uz malkas krāsns vārīts, tad raudzēts un 30 dienas gatavināts. No iesala tiek paņemts tikai paša sākuma cukurs. “Varētu žņaugt ārā vēl un vēl, bet mēs vēlamies, lai alus būtu baudāmāks,” tā saimnieks. Sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu piesaistīti Eiropas Savienības fondu līdzekļi. Visas iekārtas piegādāja un ierīkoja daudzu mazo alus darītavu krusttēvs –  uzņēmējs Mārtiņš Kazradzis no “Saldalus”. Viņš arī 2014. gadā ierādīja it kā tik vienkāršo, bet reizē tik smalko dzēriena gatavošanas procesu. Kopā ar Mārtiņu visus alus darīšanas knifus sāka apgūt arī alus darītājs Agris Mežmalis.

Dzēriena ražotne izveidota atjaunotās un sakoptās ēkas pirmajā stāvā, bet otrajā stāvā ir izvietota zāle. Tā piemērota nelieliem pasākumiem (līdz 40 viesiem), bet galvenokārt paredzēta alus degustācijām. Darītavas iespējas šobrīd nav plānots paplašināt, bet ir vēlme vairāk attīstīt tūrismu, piedāvājot alus darītavas apskati, alus degustāciju, kā arī brīvdabas atpūtas iespējas. Laika gaitā “BURSH” ir iekļauts vairākos Latvijas tūrisma katalogos un regulāri uzņem tūristu grupas, jo cilvēkus interesē ne tikai ražotne, bet arī skaistā apkārtne Aiviekstes upes krastā. “BURSH” ir iekļauts arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra izveidotajā “Novada Garšas” katalogā.

Iegādātas jaunas ražošanas iekārtas

Ar laiku alus darītavā nomainītas raudzēšanas tvertnes, kas būtiski izmainīja dzēriena izgatavošanu. Uzņēmuma vadītājs Mārtiņš Daģis stāsta, ka pirmos trīs gadus strādājuši ar koka tvertnēm un dzēriens raudzēts vaļēji. Lai arī tas bija ekskluzīvi –  ozolkoka mucās raudzēts alus – tomēr katram brīvējumam bija grūti nodrošināt identisku garšu. Tagad iegādātas divas nerūsējoša metāla raudzējamās tvertnes, un šis process ir slēgts. Līdz ar to rūgšanas darbību neietekmē ne gaiss, ne mitrums, ne citi ārēji apstākļi. Turklāt process notiek zem spiediena, kas uzlabo rauga sēnīšu darbību. Tas viss ļauj katru vārījumu garšas ziņā izgatavot ļoti tuvu pārējiem. Tagad alus noteikti ir dzidrāks, tomēr joprojām tas pats iecienītais “BURSH” – gaišais un tumšais. Sākumā alus darītāji daudz ņēmuši vērā citu ieteikumus alus garšai, bet tad sapratuši, ka visiem neizpatikt, un atgriezās pie savas sākotnējās receptes. Ja pircējiem tas garšo, tad ar alu viss ir kārtībā!

Mārtiņš atzīst, ka viens no mērķiem bija izlīdzināt gatavās produkcijas pārdošanas apjomu, lai ziemā tas būtu līdzīgs kā vasarā. To noteikti veicina arī jaunā raudzēšanas tvertne, jo līdz ar to pagarinājies alus realizēšanas termiņš. Uzņēmums iegādājies arī nelielu pudeļu pildāmo līniju, kas alu pilda gan stikla, gan plastmasas pudelēs. Tas ir liels ieguvums, jo atvieglo darbu.

Šajā pavasarī uzņēmums ieguva vēl kādu jauninājumu – iejava kublu. Iepriekšējais bija no koka un kalpoja godam, bet aldari atzīst, ka ar koku strādāt ir sarežģīti, lai panāktu nemainīgu produkta garšu. Jaunā tvertne ir no nerūsējoša tērauda ar koka ārējo apdari, un arī to piegādāja Mārtiņš Kazradzis. Jaunais kubls palīdzēs noturēt precīzāku recepti katrā vārījumā. Tas būtiski atvieglos arī uzņēmuma aldara Agra Mežmaļa darbu, kurš līdz šim iejavu maisīja ar koka menti, bet tagad viss notiks automātiski. Tas ļaus arī izvārīt lielāku daudzumu alus. Līdz ar to koka tvertņu laiks darītavā ir noslēdzies, bet pazīstamā alus garša paliek. Vārīšanas katlu uzņēmumā joprojām kurina ar malku, kas piedod alum “īpašo smeķi” un ir arī finansiāli izdevīgi.

Atzinība un pārliecība par nākotni

Alus darītava “BURSH” 2019. gadā ar Mārtiņu Daģi priekšgalā ieguva balvu – “Gada uzņēmējs Zemgalē 2019”, savukārt 2015. gadā alus darītava atzīta par sakoptāko īpašumu Pļaviņu novadā. Lai arī 2014. gadā uzņēmumam tradīciju vēl nebija, ar laiku tās ir izveidojušās. Par tradīciju ir kļuvuši “BURSH koncerti  draugiem”, kuri notiek augustā skaistās Aiviekstes upes krastā. Tajos ir muzicējuši Kārlis Kazāks, Goran Gora un citi mūziķi. Savukārt mazākie koncerta apmeklētāji var apmeklēt radošās darbnīcas. Apmeklētājiem ir iespēja baudīt “BURSH” alu un uzkodas. Šajos koncertos ieeja ir bez maksas un tie vienmēr ir kupli apmeklēti.

Neraugoties uz aizvadīto sarežģīto laiku, ražošanas apjomi “BURSH” nemazinās, bet tieši otrādi – palielinās. Tas dod pārliecību par nākotni, lai varētu atļauties ieguldīt attīstībā. “Mūsu ražotne ir jauna, mēs paši esam jauni, mūsu attieksme ir jauna. Ja jau tik izvēlīgie vācieši uzteic mūsu alu ar vārdiem “ļoti garšīgs”, ja slavē arī somi, angļi, zviedri, amerikāņi, tad jau ir prieks censties,” teic Mārtiņš.

Inese Eiduka,

Pļaviņu novada lauku attīstības konsultante

Foto: Sandra Pumpure

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru