Daugavpils novada skolēni ciemojas Bebrenes profesionālajā vidusskolā

GalerijaPrint

LLKC Daugavpils konsultāciju birojs 6. decembrī rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu Daugavpils novada Salienas vidusskolas 9.–11. klašu skolēniem. Pasākuma mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar Bebrenes vispārizglītojošo un profesionālo vidusskolu un tajā apgūstamajām profesijām, apmeklēt LPKS “Sēlijas āres” piederošo rapšu eļļas ražotni-veikalu un iepazīties ar ražošanas procesu, kā arī paciemoties lauku sētā “Vidzemnieki”, kur skolniekiem bija iespēja iepazīt dažnedažādus dzīvniekus un putnus, kuri mīt šajā sētā audžubērnu aprūpei, priekam un darba spara ieaudzināšanai.

LPKS “Sēlijas āres” atrodas Ilūkstes novada Eglaines pagastā. Uzņēmums tika izveidots 2007. gadā. Uzņēmuma vadītāja skolēniem izstāstīja un parādīja visu eļļas ražošanas procesu. Saimniecība eļļas ražošanai izmanto pašu audzētu rapsi. Eļļas ražošanas apjomi sastāda aptuveni 10 t eļļas sezonā. Saražotā eļļa tiek realizēta gan vietējos mazumtirdzniecības veikalos, gan arī tiek piegādāta tādiem lieliem uzņēmumiem kā “Latvijas maiznieks”. Ar jaunākajām eļļas spiedēm no vienas tonnas rapša sēklas tiek iegūti apmēram 270 litri rapšu eļļas. Rapšu spraukumus, kuri tiek iegūti kā blakusprodukts, iepērk Ilūkstes novada un blakus esošo novadu zemnieki, jo tā ir ļoti vērtīga piedeva lopbarībā.

Bebrenes vispārizglītojošajā un profesionālajā vidusskolā skolēnus laipni sagaidīja tehnikuma direktore un skolotāju kolektīvs. Bebrenes profesionālās vidusskolas vadītāja skolēniem izstāstīja par mācību iestādē piedāvātajām specialitātēm un mācību programmām: nākamie audzēkņi var izvēlēties mācīties pavārmākslu, lauku tūrismu vai veterinārmedicīnu.

Salienas vidusskolas skolēniem bija iespēja pašiem izrotāt Ziemassvētku piparkūkas ar saldām glazūrām un beramiem dekoriem. Katrs skolēns savu veidoto piparkūku varēja aizvest mājās un pasniegt saviem ģimenes locekļiem kā pašdarinātu svētku dāvanu.

Dzīvnieku anatomijas kabinetā skolēniem bija piedāvātas neparastas aktivitātes. Pēc galvaskausiem un ilkņiem viņiem vajadzēja noteikt, kas tie ir par māju vai meža dzīvniekiem. Šis uzdevums skolēniem ļoti patika.

Bebrenes profesionālās vidusskolas augkopības un lopkopības pasniedzējs izstāstīja par mājlopu ēdināšanu. Salienas skolas audzēkņiem bija iespēja pašiem noteikt, no kādiem graudiem vai sēklām tiek ražota lopu barība. Skolēniem arī tika uzdots pēc sēklām atpazīt dažādus graudaugus un dārzeņus.

Pēc sātīgām pusdienām Bebrenes vidusskolas ēdnīcā skolēni ar audzinātājām devās apciemot lauku sētu “Vidzemnieki”, kas atrodas Dvietes pagastā. Šajā saimniecībā mīt dažnedažādi dzīvnieki un putni – truši, alpakas, Āfrikas lielie strausi, Austrālijas emu, pundurcūciņas, Kalifornijas vistas, jūrascūciņas, bruņurupuči, paipalas, fazāni, pīles, tītari, pāvi un pundurkazas. Skolēniem ļoti patika saimnieces stāstījums par katru no dzīvniekiem. Lielu prieku sagādāja arī alpaku cienāšana ar burkāniem un kāpostu lapām. Strausu mītnē skolēni sarīkoja fotografēšanos ar strausiem fonā un strausu olām.

Pēc ekskursijas “Vidzemniekos” Salienas vidusskolas skolēni ļoti priecīgi, iespaidu un emociju pārņemti devās mājup.

Viktors Potjomkins,

Ilūkstes novada lauku attīstības konsultants

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru