Dienvidkurzemes novada jaunieši gatavi īstenot savas ieceres

GalerijaPrint

Ar oktobra pēdējām dienām Liepājas pusē noslēdzas jauniešu mācības. Šogad tās beiguši deviņi jaunieši, kuriem tālāk ir iespēja piedalīties konkursā ar zīmīgu nosaukumu, devīzi un pārliecību – “Laukiem būt!”  Ne jau visi vienmēr izmantos šo iespēju, bet daudz svarīgāk ir tas, ka ikviens no viņiem spers nākamo soli savas idejas pilnveidē vai arī tās īstenošanā realitātē.

Iemesls dalībai mācībās

Vienmēr ir dažādi iemesli, kas pamudina rīkoties un arī piedalīties šādās apmācībās. Dažus no tiem pārliecinoši nosauc mācību dalībnieki  arī šajā gadā:

  • Motivē tas, ka ir vēlēšanās veidot kaut ko pašam un attīstīt savas idejas, kuras līdz šim nav izdevies īstenot.
  • Iegūt jaunas zināšanas un saprast, ar ko tieši sākt un kur vērsties, lai šīs idejas palīdzētu salikt kopā.
  • Motivācija noteikti ir ieguldītais darbs un griba attīstīties.
  • Atrast ekonomiski izdevīgāko pastāvēšanas juridisko formu.
  • Izveidot funkcionējošu uzņēmumu, iegūt jaunas zināšanas, lai pilnveidotu savu ideju un tās darbību.
  • Attīstīt uzņēmējdarbību lauku īpašumā.
  • Iegūt zināšanas par uzņēmējdarbības pamatprincipiem, veidotu jaunus kontaktus un uzzinātu par iespējām piesaistīt ārējo finansējumu savas biznesa idejas realizēšanai.
  • Iegūt jaunas zināšanas, palīdzību no speciālistiem, kā uzlabot esošo darbību, kā piesaistīt finansējumu, lai attīstītos.
  • Vēlos iegūt zināšanas un atbalstu, lai īstenotu savu ideju.
  • Iegūt papildu zināšanas uzņēmējdarbībā.

Ir arī iemesli, par kuriem neraksta pieteikuma anketās, jo tie ir personiski un tos var atklāt tikai tad, kad uzticies – tie ir dziļi sirdī un ir ļoti spēcīgi motivētāji, kas liek neapstāties.

Jauniešu ideju daudzpusīgums

Katra uzņēmuma pamatā ir ideja, kas bieži rodas, pamatojoties uz cilvēka jau esošo pieredzi un prasmēm – iegūtā izglītība, darba pieredze un aizraušanās. Dzīves situācijas rada dažādus priekšnosacījumus, kas var veicināt to attīstību un virzību turpmāk, piemēram, esošo resursu izvērtējums, saruna ar draugiem, ceļošana, pozitīvs un iedvesmojošs stāsts. Jau īstenojot ideju, izšķiroša ir personiskā degsme un pārliecība par to, un tai pašā laikā arī spēja pilnveidoties un saskatīt, ka tas nav vajadzīgs tikai sev personiski, bet arī kādam citiem.

Topošā Dienvidkurzemes novada jauniešiem ideju un pārliecības ir daudz, un mācību laikā pieminētās idejas aptver plašu darbības loku. 

Lolita Vancere un Arnis Ķergalvis – idejas ir divas: viena saistīta ar dārzeņu audzēšanu un otra – ar zivju pārstrādi un zvejniecību Jūrmalciemā. Tā ir vieta, kurā ir ļoti spēcīgas zivsaimniecības tradīcijas, kas neizsīkst, bet gan ar aizvien jaunu degsmi tiek godā celtas. Arnim ir ļoti liela pieredze ne tikai zvejniecībā, bet arī zivju apstrādē. Lolitas pieredze pamatojas uz to, ka nav tikai jāmāk izaudzēt dārzenis, bet arī jāmāk to pārdot, un te lieliski noder arī mūsdienu tehnoloģijas un izpratne par cilvēku ieradumiem. (Instagram - @garden.and.me)

Daina Vanaga – “KulTūrBode” (kultūra + tūrisms + bode) Ziemupē sevī apvieno izglītojošu un izklaidējošu kultūras notikumu radīšanu; tūrisma informācijas piedāvāšanu, tūrisma produktu izstrādi (pasākumi: “Taku takām Ziemupe”, atvērto durvju dienas Ziemupē, ekskursijas, akcijas u. c.; bukleti: kartes, sajūtu grāmatas, ceļveži u. c.; suvenīru līnija); brīvā laika pavadīšanas iespēju dažādošanu; veikalu, kurā iespējams iegādāties unikālu amatnieku un mājražotāju produkciju, kā arī nepieciešamākās pārtikas un saimniecības preces; kopstrādes telpas un satikšanās vietu. Tas ir stāsts ne tikai par personisku ideju un tās īstenošanu, tas ir daudz, daudz vairāk – tā ir kopējas vides veidošana un vienota tās attīstība. Pieņemu, ka neesi dzirdējis par tādu vietu kā – Ziemupe, tad atklāšu vienu lielu noslēpumu – tā ir vieta, kur Ziemassvētku vecītis mīt un saņem tavas vēstules. Vai tu tici Ziemassvētku brīnumam...

Edgars Āboliņš – kempinga un makšķerēšanas vietas attīstība Kalvenē.  Tā ir vieta ar lielu attīstības potenciālu, ar jau bijušu infrastruktūru un arī izdevīgu atrašanās vietu tāliem un tuviem ceļotājiem. Otra ideja ir saistīta ar piparu audzēšanu un pārstrādi, kas ir jau uzsākta mazos apjomos, bet tiek izvērtētas turpmākas attīstības iespējas.

Ilze Šķietniece – kvalitatīva ziņu portāla izveide Dienvidkurzemes novada iedzīvotājiem. Esošās zināšanas, pieredze un spēcīga komanda – tie ir Ilzes idejas veiksmīgas īstenošanas priekšnosacījumi.

Inga Tumpele – ārpus sprostiem turētu vistu olu ražošana piemājas saimniecībā “Veselīgās Medzes muižas olas”. No vienas puses, šāda darbība ir ļoti labi zināma un tajā nav nekas pārsteidzošs, bet tajā pašā laikā daudz svarīgāk ir nepārprotama tirgus attīstības tendence, kurā cilvēku pieprasījums tikai aug pēc šādas produkcijas. Un tas ir labs sākums, lai īstenotu dzīvē Ingas citas ieceres.

Jānis Beloivans – viesu nams, naktsmītnes, banketu zāles izveide un attīstība Vaiņodē ar nosaukumu “Jāņa nams”.  Ir jau paveiks ļoti daudz un lēnām, top skaista vieta, kur gan palikt pa nakti, gan arī notikt lielākiem un mazākiem svinīgiem pasākumiem. Pasniedzēja un praktiķis Anita Mežinska uzsver, ka ir divi atšķirīgi jēdzieni “uzņēmējdarbība” un “uzņēmība”. Pilnībā piekrītu tam, ka otrs ir daudz svarīgāks, un Jānis tam ir lielisks piemērs.

Sintija Špakova – rotaļistabas “SISE” darbības pilnveide Nīcā.  Rotaļistaba piedāvā telpu nomu svētku ballītēm un, pēc vienošanās, arī bērnu uzraudzību ballītes laikā. No vienas puses, tā ir joma, kuru izteikti ir ietekmējusi esošā situācija, bet, no otras puses, tas ir labākais laiks, kad pilnveidot un dažādot piedāvātās iespējas.

Agita Bulle –dienas centra izveide pieaugušajiem. Pati ideja sakņojās vērtībās, kas ir svarīgas un izšķirošas Agitai, un šeit ir runa par vides radīšanu pieaugušajiem, kuri nespēj par sevi pārrūpēties, kā arī par vidi (apstākļiem), kuros viņi varētu šis prasmes iemācīties un attīstīt sevī. Tā ir iecere, kurai izaicinājumu netrūkst, jo ir jāpierāda ekonomiskā dzīvotspēja un pamatojums. Netrūkst arī to cilvēku, kuriem tas ļautu nodrošināt labāku, pilnvērtīgāku dzīvi un kuri tic, ka šo ideju ir iespējams īstenot.

Kopā mācībās piedalījās vienpadsmit jaunieši, un patiess prieks par tiem, kas arī nepabeidza,  jo tie atkal ir individuāli stāsti un izaicinājumi. Par viņiem noteikti vēl dzirdēsim, jo šo jauniešu vēlme attīstīt savu uzņēmējdarbību laukos neapstājās.

Pateicība un novēlējums

Neatkarīgi no dalības iemesla mācībās, kas jūtams arī šajā neparastajā laikā, ir patiesa vēlme palīdzēt un īstenot jauniešu rakstītās gaidas pieteikuma anketās, sniedzot nepieciešamo atbalstu viņu ideju īstenošanai gan mācību laikā, gan arī pēc tam.

Tas nebūtu iespējams  bez faktora, kurš vairākas reizes tiek atkārtos mācību laikā un kas pamatoti tiek uzskatīts par vienu no izšķirošiem izdošanās balstiem – “komandas”.  Tāpēc vēlos pateikties kolēģiem, kā arī lieliskajiem iedvesmotājiem un mentoriem – Anitai Mežinskai (pasniedzējai, uzņēmējai un iedvesmotājai); Ilzei Grundmanei (ALTUM), kura jauniešus izaicināja un ļāva viņiem gūt ļoti vērtīgu pieredzi prezentācijas prasmēs; Jolantai Priedniecei (ALTUM – sociālā uzņēmējdarbība); Aigaram Laugalim (“Spīķeris 53”); Gunai Šneiderei (LIAA Liepājas biznesa inkubators); Zanei Gustai (“LavenderVilla”, “LavenderToys”), kura kopā ar ģimeni vienmēr ar pārliecību dara un iet uz priekšu, īstenojot aizvien jaunas ieceres un iedvesmojot to darīt arī citus; Jānim Rudzrogam (“Lauku kūrorts”), pie kura viesojāmies mācību noslēguma dienā un kurš izveidojis aizraujošu vietu aktīvai un mierīgai atpūtai.

Sirsnīgs paldies par uzticēšanos visiem mācību dalībniekiem, ir pārliecība, ka jums izdosies, ejot uz savu mērķi, iegūt daudz vērtīgu atziņu, jaunu iespēju, un tad rezultāts neizpaliks.

Novēlu jums ikvienam nerimstošu uzņēmību un apkārt tos cilvēkus, kuri notic un palīdz jūsu iecerēm tapt par realitāti.

Kopīgi – varam visu! 

Aleksejs Kačanovs,
LLKC Liepājas biroja vadītājs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru