Dīķu apsaimniekotāji tiekas Liezerē

GalerijaPrint

Cēsu puses un kaimiņu dīķsaimnieki un interesenti 2. oktobrī  pulcējās pie  Linkas dīķiem Liezeres pagastā seminārā “Karpu audzēšana un dīķu apsaimniekošana”. Dalībnieku vidū lielākoties bija gana pieredzējuši speciālisti, bet bija arī tādi, kuri tikai plāno attīstīt dīķsaimniecību savā saimniecībā.

Zinošā  Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas un vides higiēnas institūta docente Ruta  Medne klausītājus iepazīstināja ar   karpu, līdaku un zandartu  mazuļu  audzēšanu    dīķu resursu papildināšanai, ar zivju labturības un veselības nosacījumiem. Ir daudz dažādu nianšu katras zivju sugas attīstībā. Zivju audzētājam jāgādā, lai mazuļi tiek nodrošināti ar barību, dzīves vidi, atbilstošu temperatūru un ne tikai. Semināra dalībnieki ieklausījās pasniedzējā un diskutēja par dažādiem jautājumiem un, protams, guva dažādas atziņas. Mazākus dīķus  vieglāk ierīkot, grūtāk apsaimniekot, jo augstākas  ir uzturēšanas izmaksas. Svarīgi dīķus regulāri uzturēt kārtībā (saprātīgi mēslot,  dezinficēt,  uzturēt atbilstošu ūdens pH, aprēķināt vēlamo  zivju skaitu katrā ūdenskrātuvē  u. c.). Karpu audzēšanas dīķos ir svarīgi, lai būtu kvalitatīvs  ūdens un zivīm piemērota  piebarošana. Ikdienā jāpievērš uzmanība skābekļa daudzumam ūdenī, atceroties, ka  vasarā, pie paaugstinātas temperatūras skābeklis ūdenī nešķīst. Ziemā dīķī zivis slāpst, arī tad, ja ledu klāj sniega kārta. Vasarā dīķī dienā augi ražo skābekli, naktī skābekli intensīvi patērē ne tikai zivis, bet arī augi. Pēdējās karstās vasaras laikā dīķi izžūst, ūdens daudzums samazinās, zivju blīvums dažkārt krietni palielinās, rezultātā notiek zivju slāpšana it kā bez redzama iemesla. Zivju labturība ir svarīga ne tikai zivij, bet arī zivju patērētājam: jebkurš  stress  dzīvniekam  stipri pazemina produkta kvalitāti. Tiešie labturības rādītāji zivīm ir nobarotības koeficients, spuru veselība u. c., un netiešie faktori – ūdens temperatūra, skābekļa rādītāji ūdenī, pH līmenis ūdenskrātuvē, turēšanas blīvums.

Semināra dalībnieki iepazinās ar Linkas dīķu  saimnieku pieredzi dīķsaimniecībā.

Zemnieku saimniecības “Mežvidi” saimnieki Ingrīda un Ilmārs Šķēles  saimnieko  jau no “Breša zemnieku” laikiem, tikai pamazām  soli pa solim iets uz attīstību.  Šobrīd dīķos tiek  nodrošināts  pakalpojums interesentiem – nedēļu nogalēs pieejama makšķerēšana.  Rudenī  nozvejotās  zivis – karpas, līņi – lielākoties tiek realizētas tiešajā tirdzniecībā . Saimniekojot gūta bagāta pieredze, ik pa laikam aktuāli  kļūst nelūgtie “zvejotāji” – gārņi, ūdri, ūdeles, ūdri, kormorāni u .c.  un to atbaidīšana.

Šobrīd saimniecībā ir 40 ha dīķu  un  67 ha lauksaimniecībā izmantojamo zemju, pienesumu dod arī biškopība un tūrisms.
Dalībnieki izteica ierosinājumus nākamajiemm ZST semināriem un vēlējās biežāk rast iespēju  savstarpējas pieredzes apmaiņai.

Dace Kalniņa,

LLKC Cēsu nodaļas v. p. i.

Dace Vējiņa,

LLKC Jaunpiebalgas novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru