Iecavas novadā veiksmīgi audzē galda vīnogas

GalerijaPrint

Vīnogu šķirņu un nianšu dažādība un bagātība bieži vien asociējas ar siltajām zemēm. Tomēr arī mūsu pusē ir iespējams tās audzēt, un to lieliski pierāda saimniecība Iecavas novadā, kur tās īpašnieks Inesis Grūbe gan ar entuziasmu, gan izsmalcinātu piegājienu ir izkopis bezsēklu galda vīnogu audzēšanu. Varētu pat teikt, ka šai saimniecībai ir ekskluzīvs piedāvājums tieši tādēļ, ka šķirnes ir atvestas no visdažādākajām pasaules malām, tajā skaitā Amerikas, Kanādas, Ukrainas un Krievijas.

Pievienotā vērtība produkcijai apliecinās brīžos, kad ar pilnu mašīnu tiek aizbraukts uz kādu tirdziņu. Katrs, kas pagaršojis, vairs nevar aiziet tālāk, neizdarot pirkumu. Gardēžu pulciņš tikai palielinās, un ar katru reizi arvien ātrāk tiek izķerts viss, kas ir atvests. Maksāt par reklāmu šajā gadījumā nav nepieciešams, jo to veido cilvēki, kuri ar pozitīvo dalās tālāk. Pagaidām gan pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, un tiek darīts viss, lai saimniecības ražas palielinātu. Joprojām tiek izmeklētas tikai labākās šķirnes un atliktas tās, kuras šķietami sevi neapliecina. Līdz ar to testēšana notiek jau vairākus gadus, kuros ir iegādāti simtiem dažādu šķirņu, bet nu jau atstātas mazāk par simtu, no kurām atlasa vien gardākās.

Sākotnēji ideja radusies veselīgās konkurences dēļ, kad radinieks sācis audzēt pāris vīnogu šķirnes, līdz ar to bija vēlme atrast labākas un gardākas, ar kurām varētu arī padalīties. Tad nu hobijs – ceļošana notika ar mērķi izmeklēt labākās šķirnes. Tā pirmā valsts, kura tika apmeklēta, bija Ukraina, kas zināma kā ļoti spēcīga tieši vīnogu audzēšanā, līdz ar to sniedzot dažādību izvēlē. Pēc tam turpinājums sniedzās uz rietumiem, kur vairāk uzmanība bija jāpievērš arī faktam, ka šķirnei jābūt spējīgai augt mūsu vēsajā klimatā.

Tā kā ikdienā laiks paiet algotā darbā, tad saimnieks pagaidām nevar pilnībā veltīt visu laiku saimniecībai. Tuvākajos gados gan noteikti tiks palielināts ieguldījums tajā gan laika ziņā, gan jaunu siltumnīcu izveidošanā un teritorijas iekopšanā, kas klientiem nozīmēs biežāku iespēju iegādāties vīnogas. Tāpat arī tiek veidota sadarbība ar Skandināviju par stādu pārdošanu, kas, kā izrādās, ir pieprasīti arī šajās valstīs, un saimniecība spēj piedāvāt prasītajai kvalitātei nepieciešamos stādus. Tas pierāda, ka Latvijā var izaudzēt produkciju ar augstu pievienoto vērtību.

Saimniekam pasaules pieredze deva vīziju par to, uz ko tiekties,  un tas ir redzams ar sasniegto kvalitāti, ko palīdz sasniegt  zināšanas par šķirnēm un audzēšanu. Augusts ir laiks, kad visvairāk iespējams tikt pie izaudzētajām vīnogām, jo septembrī paliek vēlās šķirnes, kuras tikpat ātri mēdz veiklākie nopirkt. Pagaidām atliek tikai cerēt uz tālākajiem, strauji augošajiem ražas gadiem un Latvijas vārda nešanu pasaulē kā vīnogu ekspertiem.

Aigars Ancāns,

LLKC Jelgavas kosultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultants

Foto galerija: 

Pievienot komentāru