Istras vidusskolēni iepazīst amatniecību Latgalē

GalerijaPrint

Sadarbībā ar Ludzas novada Istras vidusskolu LLKC Ludzas nodaļa rīkoja informatīvo tikšanos un pieredzes apmaiņas braucienu 9., 10. un 12. klašu audzēkņiem, lai iepazītu amatniecību Latgalē.

Informatīvās tikšanās laikā LLKC Ludzas nodaļas vadītāja Karīna Koroļonoka skolēniem pastāstīja par iespējamiem uzņēmējdarbības veidiem laukos (ar lauksaimniecību saistītiem un nesaistītiem), attīstības tendencēm, vietu tautsaimniecībā un izglītības un karjeras iespējām.

 Skolēni Rēzeknes novada Vērēmu pagastā, Adamovā apmeklēja zemnieku saimniecību “Apkalnmājas”. Tās īpašniece Irēna Baufale kopā ar dzīvesbiedru jau kopš 1998. gada nodarbojas ar zirglietu izgatavošanu. Pašlaik tā ir vienīgā amatnieku darbnīca ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijā, kur izgatavo loka aizjūgam nepieciešamās zirglietas. Sākumā I. Baufale skolēniem pastāstīja par savas dzimtas mantojumu, amatniecības attīstību un popularizēšanu kā maza biznesa jomu un lauku dzīvesveidu. Stāstījumu saimniece veiksmīgi apvienoja ar uzskates materiāliem savā saimniecībā. Skolēniem bija iespēja ne tikai dzirdēt amatniecības un lauku dzīvesveida knifus, bet to visu redzēt arī klātienē. Tika izjusts arī brīnumainais rozā kvarca akmens dziednieciskais spēks.

 Z/s “Apkalnmājas” īpašnieki skolēniem bija sarūpējuši gan teorētiskus pārbaudes uzdevumus, gan praktiskus. Viens no pirmajiem pārbaudes uzdevumiem skolēniem bija pareizā un nepareizā koka riteņa noteikšana. Minot vairākus atbilžu variantus, skolēni godam nokārtoja nelielo pārbaudes uzdevumu. Apgūstot meistaru zināšanas un prasmi darbā ar ādu, z/s “Apkalnmājas” saimnieki izgatavo ne tikai zirglietas, bet arī ādas izstrādājumus citiem mājdzīvniekiem, kā arī ādas izstrādājumus dāmām un kungiem. Nonākot pašā zirglietu darbnīcā, skolēniem bija iespēja vērot ne tikai pašu zirglietu izgatavošanas procesu, gatavās zirglietas un citus ādas izstrādājumus, bet arī pašiem gūt nelielas iemaņas ādas izstrādājumu izgatavošanā. Saimnieku vadībā meitenes izgatavoja ādas piespraudes, bet zēni – ādas piekariņus.

 Praktiska darbošanās ar ādu ļāva skolēniem atraisīties un justies lepniem par pašiem izgatavoto ādas izstrādājumu.

Šāda veida pasākumi jauniešiem ir lietderīgi, jo tādējādi viņiem tiek praktiski parādītas reālas iespējas uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai, kas viņus motivē īstenot savas idejas.

 Pasākums notika uzņēmējdarbības laukos popularizēšanas programmas vispārizglītojošajās skolās ietvaros.

 Beāte Narnicka,

LLKC Ludzas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

 

Foto: Beāte Narnicka 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru